Mahmut Orhan – One (Sony Müzik – 2018)

Mahmut Orhan – One  (Sony Müzik – 2018)

 Ben bu genç adamı bu albümle tanıdım. İyi ki de tanımışım. Bugüne kadar dinlediğim remix yapan aranjör ya da DJ (artık adını siz koyun o kadar karmaşık ki terminoloji bu konuda) arasında en naif, sakin ve duygusal remixleri yapan adam bu adam.

On beş şarkının yer aldığı albümde 12 remix üç tane de hit şarkının Mahmut Orhan remixi yer alıyor. Mahmut, şarkıların acapellalarını almış, bazılarının temposunu hafif düşürmüş ve şarkılara remix yaparken onlara yeni melodiler ve ritimler yazarak onlara yeni bir hayat vermiş. Bunu yaparken de uçmamış, sakin – cool bir sound denemiş. Bu sound yormayan, kafa şişirmeyen iyi bir sound. 
Albümde çok önemli yorumcuların hitleri var. Tarkan – Yalın – İlyas Yalçıntaş – Teoman – Ajda Pekkan – manga – Buray – Kenan Doğulu gibi isimlerin şarkılarını almış ve onlara remixler yapmış.  Çok özel bir proje. Dinlerken dikkatimi çeken en önemli şey, şarkıların remixlerini yaparken onlara yeni bir intro yazmış. Kendi rengini katmış. Mahmut Orhan’ın rengi ise kesinlikle “duygusal” . Bu onu diğer remix yapan herkesten farklı kılan en önemli faktör. Arak ritimlerle remix yapanların aksine bir şeyler yapmaya çalışmış.
Albümde yer alan Tarkan’ın “Her Şey Fani” remixi dijital platformlar içinde iTunes’da yok. Bunun nedenini merak etmedim değil. 
En iyi remixler bence Teoman’ın seslendirdiği “Bu Aşk Fazla Sana” – maNga’nın “Cevapsız Sorular” , Kenan Doğulu “Tutamıyorum Zamanı” olmuş. Bu üç şarkı adeta yeniden yaratılmış. Bunlara versiyon bile diyebiliriz. Dört dörtlük remixler olmuş.
Ajda Pekkan’ın “Cool Kadın” remixinde de çok iyi iş çıkartmış Mahmut Orhan, şarkının tüm trafiğini yeniden yazmış ve az önce de dediğim gibi adeta şarkıya yeni bir versiyon hazırlamış. Bu şarkıda dikkatimi çeken şey “Cool Kadın” şarkısının remixinde ritim ilk yayınlanan Ajda Pekkan albümündeki ritminden biraz daha ağır gibi geldi bana. Yapılan ritimden mi öyle oldu, yoksa acapelaya bir pitch mi yapılmış, yoksa Ajda Pekkan şarkıyı yeniden mi yorumlamış. Vallahi muallakta kaldım.  O kadar profesyonel hazırlanmış bu remix ciddi ciddi defalarca inceledim.
Albümün son üç şarkısı Mahmut Orhan’ın “Feel”, “Save me” ve “6 Days” adlı şarkılar. Sena Şeker ve Eneli ile feat yaparak kendi özgün düzenlemelerinin de olduğun göstermiş. Bu şarkılardaki sound albümdeki remixler gibi, albümde bir bütünlük var. Ben bu albümün soundunu, ritim yapısını , bas ve drum akışını çok beğendim. İçinde dance ‘da var, house’da var, çok yalın ama etkili bir tarzı var bu çocuğun. Bence bu tarz albümler yapmaya devam etmeli. Bu albüm biraz tanıtım sıkıntısı yaşadı, bende şans eseri dinledim, ama iyi ki dinlemişim dedim. iTunes’da favorilerime ekledim ve spor yaparken en çok dinlediğim albümler arasına kattım onu. Sizde bir dinleyin. Eğer sound meraklısı ve remix meraklısı iseniz hoşunuza gidecek bu albüm.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1. Tarkan - Her Şey Fani (Mahmut Orhan Remix)
2. Yalın – Ki Sen (Mahmut Orhan Remix)
3. İlyas Yalçıntaş – İçimdeki Duman (Mahmut Orhan Remix)
4. Buray -Mecnun (Mahmut Orhan Remix)
5. Ferhat Göçer feat. Volga Tamöz – Düştüm Ben Yollara (Mahmut Orhan Remix)
6. Teoman – Bu Aşk Fazla Sana (Mahmut Orhan Remix)
7. Ajda Pekkan - Cool Kadın (Mahmut Orhan Remix)
8. Kenan Doğulu – Tutamıyorum Zamanı (Mahmut Orhan Remix)
9. maNga – Cevapsız Sorular (Mahmut Orhan Remix)
10. Yalın – Sesinde Aşk Var (Mahmut Orhan Remix)
11. Mark Eliyahu - Journey (Mahmut Orhan Remix)
12. Sofi Tukker – Drinkee (Mahmut Orhan Remix)
13. Mahmut Orhan feat. Sena Şener – Feel
14. Mahmut Orhan Feat. Eneli - Save Me
15. Mahmut Orhan & Colonel Bagshot - 6 Days

24.08.2018
FACEBOOK
İNSTAGRAM