Bengi Bağlama Üçlüsü '30. Yıl Özel Konseri'

Bengi Bağlama Üçlüsü '30. Yıl Özel Konseri'

Bengi Bağlama Üçlüsü, Anadolu kültür ve müziğini, bağlama icraları üzerinden temsil etme misyonu edineli, tam otuz yıl oldu… Bugüne dek Bengi’nin gerçekleştirdiği icralar, alanında öncülük yapan, fark yaratan ve dönüştürücü etkileri olan icralar olarak, nitelikli müzik dinleyicileri nezdinde hep ilgi ve takdir gördü, beğeniyle karşılanıp takip edildi. Üçlü, repertuarlarıyla, yorumlarıyla, üslupları ve yaklaşım tarzlarıyla, geleneksel müzik alanında kendisine saygın ve seçkin bir yer edindi… Geleneksel müzik alanında ‘eski köye yeni âdet getirme’ olarak niteledikleri macerada, öncü ve etkin bir rol almış oldular.


Bengi Bağlama Üçlüsü '30. Yıl Özel Konseri' 


2018, bu tutku dolu temsilin, otuzuncu yılı anlamına geliyor. Otuz yıldır, Anadolu müziğinin tüm göz alıcı renklerini, bağlamanın estetik icralarıyla buluşturup yorumlayan Bengi Bağlama Üçlüsü, bu yılı, konserler, seminerler, paneller ve söyleşiler yılı haline getirmek arzusunda. Amacı, Anadolu merkezli müziklerin ‘nitelikli temsil’ini gerçekleştirmek olan Üçlü, icralarıyla, halk ve geleneksel müziklere karşı toplumsal bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Küresel kültürün bütün ağırlığıyla Türkiye’yi kuşatma altına aldığı günümüz koşullarında Bengi’nin bu tutumunun, kültürel konumlanış açısından büyük değer taşıdığı bir gerçek. Üçlü, bilinçli, sorumluluk sahibi, fark yaratan, nitelikli bir temsilin, üzerinde yaşadığımız toprakların uygarlık birikimi açısından nasıl önem taşıdığını, çok iyi biliyor… Bu farkındalığı, insanımızla paylaşmak, Bengi’nin otuzuncu yıl etkinlikleri için büyük anlam ve değer taşıyor…


Dünyaya her daim söyleyecek çok sözü olan Anadolu uygarlığının etkili ve dokunaklı sesi olan bağlamanın, nitelikli icracılar elinde, güzel, etkileyici ve zarif sesler üretmeye devam edeceğini akıldan hiç çıkarmamalı… Ancak bunun olabilmesinin, her şeyden önce bir kültürel bilinç, sorumluluk, sahip çıkma ve destekleme meselesi olduğunu da unutmamak lazım.


 


 


Konser tarihi: 2 Kasım 2018 (Cuma), 20.00


Konser salonu: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

08.10.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM