İlhan Şeşen – Hediyem (Sony Müzik- 2018)

İlhan Şeşen – Hediyem  (Sony Müzik- 2018)

Müzik dünyasında 50’inci yılını geride bıraktı. Çizgisi çok özel, popüler kültür içinde bozulmadan popüler olan bir duygusal adam. Tiyatral şarkı söyleme tarzı ve romantik kişiliği ile onlarca hite imza attı.


İlhan Şeşen, yakın geçmişte çok özel bir tribute albüm yayımlandı. Sony Müzik etiketi ile yayınlanan albümde usta müzisyenin 14 şarkısını 14 farklı yorumcu seslendirdi. Yeni nesil ile ustalar bu albümde buluştu. 

Müziğe 1967 yılında başladı, ilk plağı “Kavga” yetmişlerin başında yayınlandı. Daha sonra on yılı aşkın bir süre eğitimini aldığı avukatlık mesleğini yaptı. İçinde hep yanıp tutuşan bir müzik aşkı vardı. Sonunda ağabeyinin ona “müzik yap” demesi üzerine Grup Gündoğarken’i kurdu.  1986 yılında ilk yayınlanan “Bir Yaz Daha Bitiyor” ile başladı macera. Bomba gibi geçen seksenler ve doksanlar. 2002 yılında ikinci bahar geldi. “Neler Oluyor Bize” albümü İlhan Şeşen’e Grup Gündoğarken’in dışında muazzam bir solo kariyer kazandırdı ve Şeşen yıllardır istediği “Ürettiklerini kitlelerle paylaşma hayalini gerçekleştirdi.” 

Gel zaman git zaman elli sene geçti. 2018 yılında Sony Müzik Türkiye ona bir tribute albüm hazırladı. Albümün adı “Hediyem”. Albümü dinlemenizi şiddetle tavsiye edeceğim. Çok tribute albüm yapıldı bugüne kadar ama içinde tüm kuşakları barındıran yorumcuların olduğu az albüm yapıldı. Bu albüm öyle bir albüm. Yetmişlerin star erkek yorumcusu Alpay ile açılan efsane şarkı sözü yazarı Çiğdem Talu’nun efsane şarkı sözü yazarı Zeynep Talu ile kapanıyor.

On dört Klasik Bu Albümde

“Hediyem” albümünde İlhan Şeşen’in on dört klasik bestesi var. Açılışta bir efsane şarkı bir efsane yorumcu ile buluşmuş. Alpay, “Hayallerimi Bırak” adlı şarkıyı seslendirmiş.  Dinlemenizi tavsiye ederim. Cihan Sezer şarkıya çok kaliteli bir düzenleme yapmış. Yaylılar çok kaliteli kurgulanmış.

“Neler Oluyor Bize” şarkısını Ayla Çelik seslendirmiş, Buray’ın sesinde ve Alper Atakan’ın aranjörlüğünden “Aşk Layık Olanda”yı dinlemek ayrı bir zevk.  İlhan Şeşen’in müzik kariyerinde ki en arabesk beste olan “Ellerimde Çiçekler” çok farklı bir yorumla yer alıyor albümde. Şarkıyı Cem Yılmaz kendi üslubu ile seslendirmiş.  İlhan Şeşen, Cem Yılmaz’ın bu albümde olmasının albümün reklamı için yapılan bir hareket olmadığının altını çiziyor. Cem’in bu şarkıyı çok sevdiği için yıllar önce seslendirdiğini öğreniyorum, albüm hazırlanırken bunu da koyalım denmiş ve şarkı albüme girmiş.

Albümde “Bir Yaz Daha Bitiyor” Grup Gündoğarken tarafından daha olgun bir düzenleme ve yorumla seslendirilmiş. Amca bu albümde yeğenlerini de unutmamış. İlk klip şarkısı Yalın yorumuyla hayat bulan “Sensiz Olmaz”, çok hoş olmuş.  Zeynep Talu albümün en zor şarkılarından biri “Rüzgar”ı seslendirmiş. Bu şarkıda Zeynep Talu’nun yorumculuk konusunda iddialı olduğunu da görmek mümkün.  Yaşar “Gibi Gibiyim”i seslendirmiş, son yılların yıldızı parlayan erkek yorumcusu Mehmet Erdem ise “Ağlıyor İstanbul”.

Özenle hazırlanmış, kaliteli, abartılmamış soundlarla oluşturulmuş bir döneme damgasını vuran on dört şarkı var “Hediyem” de. Bence çok güzel bir hediye olmuş, sizin içinde güzel bir hediye alternatifi olabilir. Fiziki albüm satışlarının her geçen gün yok olduğu bir dönemde güzel bir yılbaşı hediyesi albüm isteyenlere önerilir. Dinleyin, çok seveceksiniz.

Albüme Yer Alan Şarkılar:

1-Alpay - Hayallerimi Bıra

2-Ayla Çelik - Neler Oluyor Bize

3-Aylin Aslım - Ankara'dan Abim Geldi

4-Buray - Aşk Layık Olanda Kalmalı

5-Cem Yılmaz - Ellerimde Çiçekler

6-Ceyl'an Ertem - Aşık Oluyorum Eyvah

7-Dilhan Şeşen - Sıcaklardandır

8-Eser Yenenler - Gördüğüme Sevindim

9-Grup Gündoğarken - Bir Yaz Daha Bitiyor

10-İhtiyaç Molası - Sen Benim Şarkılarımsın

11-Mehmet Erdem - Ağlıyor İstanbul

12-Yalın - Sensiz Olmaz

13-Yaşar-Gibi Gibiyim

14-Zeynep Talu - Rüzgar

26.11.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM