Simge 'Ben Bazen' ile Bir Tık Daha Yukarı Çıktı

Simge 'Ben Bazen' ile Bir Tık Daha Yukarı Çıktı

Son yılların yıldızı parlayan cici kızı. Mutevazı, güzel, sempatik ve yetenekli. Hak ettiği başarıyı elde etti. Şimdi o başarının hermmutluluğunu yaşıyor hem de başarısına başarı katıyor. "Ben Bazen" adlı albümünde bir tık daha üste çıktı. Simge 2018 model "Ben Bazen" albümünü anlatıyor.

14 şarkılık bir albüm hazırladın. Bu kaçıncı albümün ve süreç nasıl ilerledi?

Bu ikinci albümüm.  Hazırlığı tam dört yıl sürdü. Son iki yıldır çok ağır bir çalışma ile albümü bitirdik. Tamamen bir ekip işi bu; birbirinden değerli aranjör ve bestecilerle çalıştım. Ozan Bayraşa ile beraber prodüktörlüğünü yaptık. Hiç uyumadan çalıştım. Hatta albümü en son elimde tuttuğumda oturdum sevinçten ağladım.

Simge 'Ben Bazen' ile Bir Tık Daha Yukarı Çıktı

“Ben Bazen” Neden Albümün Çıkış Şarkısı Oldu 
Bu şarkıyı ben dört yıl önce dinledim. Albümde 12 tane şarkı, 2 tane de akustik versiyon var.  Zaten albümün içindeki şarkıları biriktiriyordum dört yıldır. Ersay Üner’in ikinci baharını yaşıyorum ben, o farklı bir kafaya geçti bu da o şarkılarından biri. Gitarıyla çaldığında “Vaay bu şarkı ne güzel” diyerek aldım. Bu şarkı bir özgürlük duygusu veriyor. Ben de böyle bir şarkıyla çıkmayı tercih ettim. 
Müzisyenlik Nerden Kanına Girdi?
Babam müzisyendi, bana müziğin zor bir iş olduğunu söylüyordu. “Bunu hobi olarak yap” diyordu, işin zorluklarını bildiği için. Gerçekten çok zor bir iş; yorgunluk, o beğenilme kaygısı falan altında güçlü psikoloji yatan bir iş. Heyecanlanıyorsun ya beğenmezlerse diye. Bazen 70 milyonun 1 milyonu beğeniyor seni. Bence herkes çok ağır yaşıyor bu duyguyu. Mesela ben albüm çıkmadan önce İtalya’daydım, elimin altında internet yoktu. Şarkımın iTunes’a girdiğini ilk gördüğümde nasıl mutlu oldum anlatamam, hepsini dinleyip duygulandım. 
Simge 'Ben Bazen' ile Bir Tık Daha Yukarı Çıktı
“Miş Miş” öncesi ve sonrası diye bir Simge var 
“Miş Miş”i bulduğum gün çok acayip şeyler hissettim. “Ben bu şarkıyla Altın Kelebek alacağım” dedim ve aldım, “Ben bu şarkıyla reklam filminde oynayacağım” dedim ve oynadım, “Beşiktaş bu sene şampiyon olacak ben stada çıkacağım 45 bin kişiye ‘Miş Miş’i söyleyeceğim” dedim ve bunların hepsi gerçek oldu. “Miş Miş”i ilk  bulduğum an, o şarkı bana “Bu senin hayatını değiştirecek” dedi. Değişim başladı ve sonraki şarkılar da patladı, bir tek “Kamera” patlamadı. 
Simge 'Ben Bazen' ile Bir Tık Daha Yukarı Çıktı
Erkek Arkadaşın ve aynı zamanda aranjöründe ayrıldın Neden?
Evet ayrıldık. Uzun bir ilişkiydi. Şu an hala görüşüyoruz iş tempomuz devam ediyor. Biz çok güzel bir yolculuk yaptık. Her şeyden önce çok iyi bir arkadaştık. O yüzden ikimizin de yolu açık olsun. Ben ilişkimi gizlemedim, gizlemediğim için de sorulduğunda kendim söyledim ayrılığı. Bu konularda genelde herkes yalan söylemeyi tercih ediyor. Bitmiş bir şeyi devam ediyormuş gibi anlatmak bana ters, o yüzden kendim açıkladım. Herkesi sevmenin, pozitifte kalmanın size daha güzel yollar açtığına inanıyorum. Ayrılırken dürüst olmak ve kendini değil de karşı tarafı iyi hissettirmek gerektiğini düşünüyorum. Ozan Bayraşa ’ya olan sorumluluğum ömür boyu bitmeyecek. O bana çok doğru fikirleriyle beni en üste taşıyan bir adam. İlişkiler bitebilir ama ben insanın nasıl ayrıldığına bakarım.  
Konservatuvar Eğitimi sana neler kattı?
Üniversite bana ilginç bir kapı açtı. İTÜ’de klasik Türk müziği eğitimi aldım, şan eğitimi aldım, sesimi kullanmayı öğrendim, klasik Türk müziği ve Türk halk müziği eğitimi aldım. Nota, piyano ve ud çalmayı öğrendim. Hem halk müziği, hem de kendi repertuvarından okutuyorlardı. Çok da ağır eserlerdi. Tüm bunlar benim besteciliğime çok fayda sağladı. Birçok şeyi İTÜ Devlet Konservatuvarına borçluyum. Öğrenciyken de ilk çalışma teklifi Zeynep Dizdar’dan teklif geldi. “Tam onun boylarındasın mutlaka onunla çalışmalısın” diyorlardı. İlk hikayem Zeynep Dizdar’ın orkestrasıyla başladı. Albümde yer alan “Gülümseyişinle Uyandım” şarkısının sözü müziği bana ait ve kendim çalıp söyledim. Şimdi konserlerde ben de gitarımı elime alıp şarkı söyleyeceğim, o yüzden albümün kapağında gitarla fotoğrafım var. Bu işi yapacak olanlar mutlaka müzik eğitimi alsınlar. Kalplerinin sesini dinlesinler. 
Simge 'Ben Bazen' ile Bir Tık Daha Yukarı Çıktı
“Eurovision’a katılmayı çok isterdim” demişsin. Sen aslında yurt dışında da Türkiye’yi temsil edebilecek kapasitedesin 
Avrupa’da Türkiye’yi Eurovision ve benzeri bir müzik platformunda temsil etmeyi çok isterim ama katılmıyoruz maalesef. Üzülüyorum bu duruma. Türkiye’nin orada olması gerekiyor bence. Bizim kendimize has bir müziğimiz var. Çok güzel dereceler aldık. Ben bir Türk kızı olarak Eurovision Şarkı Yarışmasına gidersem kendi dilimde şarkı söylemek istiyorum. Dünya dili İngilizce olabilir, fakat İspanyolca da dünya dili, o zaman herkes İspanyolca söylesin. Türkçe söylemeyince bir anlamı yok bence. Asıl kendi dilimde söylersem bir başarı olur. Böylece dünyaya da müziğimizi tanıtmış oluyoruz. Ama tabii katılmayınca da çok önemli bir şeyden mahrum kalıyoruz.
26.11.2018
FACEBOOK
İNSTAGRAM