Müzik Üretenlerin Yüzde Yetmişi Kendi Duygusunu Katamıyor

Müzik Üretenlerin Yüzde Yetmişi Kendi Duygusunu Katamıyor

 “Yanlış Hesap” adlı ikinci singleını yayınlayan başarılı müzisyen Ceyhun Çelikten, TRT FM’de Michael Kuyucu’nun programına konuk oldu. Daha önce “Buluşmalar” adlı enstrümantal bir albümle müzik dünyasının mutfağından vitrinine çıkan Ceyhun Çelikten, 2017 yılında yayınladığı ilk teklisi “Hoş Geldin” ve 2018 yılının sonlarında yayınladığı “Yanlış Hesap” adlı şarkısı ile yorumcu kimliğini öne getirdiğini ama normalde müzisyenken de şarkı söylediğini, bestlerinin demolarını kendisinin seslendirdiğini söyledi. “İlk kez şarkı söylemiyorum, ben hep stüdyolarda şarkıların demolarını kendim seslendirirdim, hatta bir ara bir prodüktörden albüm teklifi dahi aldım” diyen Ceyhun Çelikten, 2017 yılında yayınlanmak üzere on dört , on beş şarkılık bir albüm hazırladığını ve bu albümden üç şarkıya klip dahi çektiğini ama sonra anda albüm fikrinden vazgeçerek “Hoş geldin” adlı single ile yorumcu kimliğine soyunduğunu söyledi.


Müzik Üretenlerin Yüzde Yetmişi Kendi Duygusunu Katamıyor


Kocaelispor’dan Stüdyoya

Ceyhun Çelikten, çocukluktan beri müzik yerine futbola ilgi duyduğunu ve futbolcu olmak istediğini söyledi. Michael Kuyucu’ya , babasının kendisinin müzisyen olmasını istediğini ama onun bunun aksine hep top peşinde koştuğunu söyleyen Ceyhun Çelikten, “ben hep top peşinde koşardım.” Kocaelispor’da lisanslı futbolcu olduğunu ama babasının bunu engelleyerek onu müzik dünyasına yönlendirdiğini söyledi.

Müzik Üretenlerin Yüzde Yetmişi Kendi Duygusunu Katamıyor

Bir Gün Boyunca Sokakta Hakkı Yalçın’ın Bekledim

Ceyhun Çelikten, gençken Hakkı Yalçın’ın Sirkecideki ofisinde bir gün boyunca sabahtan akşama kadar kapıda beklediğini ve Hakkı Yalçın’dan bir şiir almak için büyük bir gayret sarf ettiğini söyledi. “İlk yayınlanan bestem Hakkı Yalçın’ın sözlerine yaptığım beste oldu.” dedi.

Müzik Üretenlerin Yüzde Yetmişi Kendi Duygusunu Katamıyor

Müzik Yapanların Yüzde 70’i Kendi Duygusuyla Müzik Yapmıyor

Ceyhun Çelikten, bugün müzikte yaşanan herkes hep aynı şarkıları yapıyor eleştirisine yanıt olarak bunu biz besteci ve aranjörler istemiyoruz, buna bizi sistem zorluyor yorumunu yaptı. Bugün müzik üretenlerin yüzde yetmişinin ürettiği müzikten hoşnut olmadığını söyleyen Ceyhun Çelikten, Michael Kuyucu’ya “ Medya şarkıları kalıplara sokuyor, şu kadar intro kullan, şan kısa olsun, nakarat vurucu olsun, süresi 3 dakika 10 sn.den fazla olmasın şeklinde kısıtlamalar yapılıyor. Eskiden bir şarkıda iki beyitle bir şey anlatılırdı, şimdi her şeyin bir kelime ile anlatılmasını istiyorlar” diyerek müzik piyasası ve medyasının besteci ve aranjörlere benzeşen müzikler üretmeye zorladığını söyledi. Bu nedenden dolayı günümüzde popüler müzik üretenlerin yüzde yetmişinin mutsuz, haz almadan, kendi duygularını katmadan müzik ürettiğini söyledi.

Müzik Üretenlerin Yüzde Yetmişi Kendi Duygusunu Katamıyor

Ceyhun Çelikten, TRT FM’de konuk olduğu Michael Kuyucu’nun programında “ Evli Mutlu Çocuklu” – Haksız Yenilgi” – “Kalbindeki İmza” – “Hayırlı Günler” gibi hit şarkılarının yanı sıra Soner Sarıkabadayı’ya ait “Tarifi Zor” ve Aşık Veysel klasiği “Uzun İnce Bir Yoldayım” adlı şarkıları canlı seslendirdi. Programda Ceyhun Çelikten’e Alp Vahit Alp (Klavye) – Umut Erz (Gitar) -  Furkan Arslan (Keman) ve Özdemir Güz ( Keman ve Ud) eşlik etti.

Müzik Üretenlerin Yüzde Yetmişi Kendi Duygusunu Katamıyor

22.12.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM