Tan Taşçı - Bana Aşktan Söz Etme (TCTVL-2018)

Tan Taşçı - Bana Aşktan Söz Etme (TCTVL-2018)

 Kendine has bir tarzı ve çok ciddi bir kitlesi olan ama nedense müzik endüstrisinde hak ettiği yerlere bir türlü gelemeyen, romantik yorumcu Tan Taşçı, "Bana Aşktan Söz Etme" adlı albümünde önceki albümlerine göre farklı ve yenilikçi bir çizgi sundu bize.

Ben şahsen, Tan'ın şarkı söyleme stilini beğeniyorum. Çocuk güzel ve içten okuyor. Dinleyiciyi derinlere götüren bir yorumu var. Bu albümünü kendi kurduğu yapım şirketinden çıkarttı. Bu elbette hem avantaj hem dezavantaj. Tan yatırımını kendisi yapabilir tabii ki ama bu çocuğa bence yatırım yapılmalıydı. 
Yedi şarkının yer aldığı albümün "Aşksa Gel" adlı açılış ve ilk klip şarkısı bugüne kadar dinlediğimiz en farklı Tan Taşçı şarkısı. Modern bir alt yapıya cool bir yorum eklemiş. Sakin bir şarkı. Bu sound albümün genelinde var diyebilirim. Tan Taşçı bu albümünde biraz daha soft pop , biraz daha elektronik bir sound hazırladı. 
"Zora Sarıldık" ve "Aşksa Gel" bu şarkılara örnek. Klasik Tan Taşçı şarkılarını sevenler albümde yer alan "Hafız" adlı şarkıyı sevecek. Eski Tan şarkıları gibi, yürekten ve damar. 
Mavi temanın ön planda olduğu albümün grafik tasarımı da oldukça güzel kurgulanmış.  Fotoğraf tasarımları çok başarılı. Mavi tema gökyüzü ve sonsuzluğu çağrıştıran bir görsel tasarım sunuyor. 
Pop – Latin düzenlemesiyle "Yar Elinden" i sevdim. Hem duygulandırıyor hem de coşturuyor. Tam bir Akdeniz şarkısı, Tan'ın da gırtlak nağmeleri ile şarkı güzel bir sentez olmuş. 
Catwork ile "Aşksa Gel"e bir versiyon hazırlayan Tan Taşçı'nın soundu bu albümünde önemsediğini görüyorum, şunu da söylemek isterim, deneysel bir sound var bu albümde. Özellikle "Aşksa Gel" bu farklı kurgulanmış bir şarkı. Ne eski Tan Taşçı şarkılarını ne de piyasadaki diğer ticari şarkılara benziyor. Kendine has bir tarz geliştirmiş yorumcu bu şarkıda. Albümün aranjörlüğünü Tan Taşçı ve Okan Akı'nın yanı sıra Sezgin Gezgin üstlenmiş. Sezgin Gezgin geçmişten beri sound konusunda hep ilerde olan ve denemeler yapan bir isim. Bu albümde de yerinde dokunuşlarla güzel bir sound yakalamış.
Albümün ikinci damar şarkısı "Ne Olursan Ol Gel" , vals ritminde son yılların moda deyimi ile bir "düğün şarkısı" modunda. Güzel akıcı bir melodi. Tan'ın alaturka yönünü sevenler bu şarkıyı da sevecekler. Albüm "Yalan" adlı romantik şarkı ile kapanıyor. "Yalan" da iddialı bir şarkı. Tüm şarkıların sözleri ve müzikleri Tan Taşçı'ya ait. Tan yazmış, kurgulamış ve yorumlamış. Bazı şarkılarda deneysel bir sound yaratarak kendi tarzından çıkmış ama "Yalan" – "Hafız" gibi şarkılarla hayranlarının ondan dinlemeye alışık olduğu duyguyu sunmuş. 
İyi ama riskli bir albüm diyebilirim. En büyük sıkıntı, Tan'ın sistem içinde yer alan sihirli güçler tarafından desteklenmemesi. Böyle olunca sıkıntı doğuyor. Ben dinleyin derim, içinde duygulanacak, hüzünlenecek zevk alacağınız şarkılar bulacaksınız.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1- AŞKSA GEL   Söz- Müzik - Düzenleme : Tan Taşçı
2- HAFIZ   Söz-Müzik :  Tan Taşçı   Düzenleme : Sezgin Gezgin
3- ZORA SARILDIK   Söz-Müzik :  Tan Taşçı   Düzenleme : Catwork
4- YAR ELİNDEN   Söz-Müzik :  Tan Taşçı   Düzenleme : Okan Akı 
5- AŞKSA GEL (Catwork Remake)   Söz-Müzik :  Tan Taşçı   Düzenleme : Catwork
6- NE OLURSAN OL GEL   Söz-Müzik :  Tan Taşçı   Düzenleme : Sezgin Gezgin
7- YALAN   Söz-Müzik :  Tan Taşçı   Düzenleme : Sezgin Gezgin

14.01.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM