Aykut Kuşkaya – Rüyam (Nüvaz Müzik-2018)

Aykut Kuşkaya – Rüyam (Nüvaz Müzik-2018)

Aykut Küşkaya’nın “Rüyam” albümü iki özelliği ile göze çarpıyor. Birincisi albümünün tamamen akustik kaydedilmiş olması ve folk ile pop arasında bir çizgide olması. Pop derken batı normlarında müzik demek istedim. Türküye de kayan bir tarı var ama her şey klasik batı müziği formunda kurgulanmış. Şarkıların büyük bir bölümünün bestesi yorumcunun kendisine ait. 


Albüm romantik bir albüm. Sakin bir albüm, batı başlayıp hafif otantiğe doğru gidiyor şarkılar albüm ilerledikçe. Albümün en büyük sürprizi bir Barış Manço bestesinin yer alması. Manço’nun “Rüya” adlı enstrümantal bestesi üzerine yaptığı “Rüyam” adlı şarkı güzel olmuş. Ana melodiye eklentiler yaparak hoş bir şarkı çıkartmış. Akıllıca ve ustaca harmanlanmış Barış Manço’nun melodisi, “Rüyam”ın sözleri Ömer Faruk Güney’e ait. Bu yorum ve düzenleme güzel olmuş.

“Sen Sen Sen” – “Sitem” – “Sen Kadar” -  “Aşina” ardı ardına gelen ve albümü aralıksız dinleten şarkılar. Her şarkının duygusu aynı olsa da düzenleme anlayışında küçük küçük lezzetler katılmış. İyi bir yol albümü, ya da güzel bir dinleti albümü olmuş. “Aşina” da caz tınılar yer alırken,  “Seni Terk ediyorum” alaturka tınılar var. İşçilik içeren bir albüm. Ney – Klarnet -Kanun – Yaylı Tambur gibi pek çok enstrüman canlı canlı icra edilmiş. Sakin, duygusal biraz batı biraz Anadolu kokan bir albüm olmuş.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Rüyam

2. Sen Sen Sen

3. Sitem

4. Sen Kadar

5. Aşina

6. Seni Terk Ediyorum

7. Dua

8. Siz Yoktunuz

9. Gönüller Yapmaya Geldim

10. Sen Kadar (Akustik)

14.01.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM