Ve Nazan Öncel Şarkıları - Tribute Derleme (DMC- 2018)

Ve Nazan Öncel Şarkıları - Tribute Derleme (DMC- 2018)

Nazan Öncel’in sevilen klasiklerinin yer aldığı tribute albüm “Ve Nazan Öncel Şarkıları” on dört Nazan Öncel klasiğini içeriyor.

Şunu samimiyetle söylemek istiyorum ki, çok güçlü şarkıların alternatif olmak adına biraz deforme edildiğini gördüm. Mesela “Gitme Kal Bu Şehirde” Sezen Aksu yorumu ile yer almış albümde. Çok mıymıylaşmış şarkı. Sezen Aksu çok basit bir düzenleme üstüne adeta ağıt gibi yorumlamış şarkıyı. İskender Paydaş’ın yaptığı bu düzenlemeyi beğenmedim.
Sibel Can’dan dinlediğimiz ve çok sevdiğimiz “Yalnızlar Treni” ni Tarkan seslendirmiş. Pop soundu ile dans bir düzenleme ile kurgulamış. Çok ahım şahım değil, klasik Tarkan soundu olmuş. Ama güzel olmuş.
Albümün en güzel yorumu ve düzenlemesi Sıla ve İskender Paydaş’a ait. Sıla “Beni Hatırla”yı hakkı ise seslendirdi, İskender’de şarkının orijinaline sadık kalarak güzel bir düzenleme yapmış. Bu şarkıyı dinlerken bir kez daha bir şey daha dikkatimi çekti. Sıla pes tonlarda çok daha iyi ve sıcak şarkı söylüyor. Diyafram kullandığı zamanda sesine lezzet geliyor. Bu şarkıda bunu hissettiriyor.
Manuş Baba, “Bu Havada Gidilmez” i seslendirmiş. Şarkı 70lerin Anadolu Rock formatında kurgulanmış. Benzer sözleri Koray Avcı içinde söyleyebilirim. O da “Erkekler de Yanar”ı seslendirmiş. İkisinin de soundu benzeşiyor, 70lerin Anadolu Rock soundu içeren bu iki şarkı ardı ardına gelerek bir bütünlük oluşturmuş.
Göksel, “Gidelim Buralardan” ı Alper Erinç’in düzenlemesi ile seslendirmiş. Düzenleme beni fazla sarmadı, çok alternatif olmuş ama Göksel şarkıyı hissederek seslendirmiş. Göksel’in en iyi yorumlarından biri olmuş.
Albümde Nazan Öncel alternatif müzik yorumcularına da epey yer vermiş. Eypio – Neylan Okan – Ceylan Irmak – Hayko Çepkin  ve hatta Fatma Turgut bu albümün alternatif renkleri.  Tabii ki bir yandan da albümün ticari özelliklerini öldüren renkleri.
“Aynı Nakarat”ı Eypio seslendirdi. Kötü olmadı , biraz cilveli olmuş.   Fatma Turgut’un yorumladığı “Zor Dünya” da da Anadolu Rock tınıları yer alıyor. İskender Paydaş biraz Retro biraz modern bir sound yakalamış. Anadolu rock ile günümüz arasında bir tat vermiş.Fatma Turgut’ta iyi bir yorum sunmuş. Bu albümde dikkatimi çeken şey özellikle kadın vokallerin şarkıları inanılmaz hissederek seslendirmiş olmaları. Belli ki şarkıların ve Nazan Öncel’in ruhunu çok iyi yakalamışlar.
Mehmet Erdem her zamanki gibi Alper Atakan ile çalışmış. Mehmet “ A Bu Hayat”ı kendi tarzından seslendirmiş. Bu şarkıda küçükte olsa Anadolu rock bir tını var.
Daha çok filmleriyle karşımıza çıkan Çağan Irmak bu albümde “Göç” adlı şarkıyı seslendirmiş. Müzik dışı bir kişi olmasına rağmen albümde hiç sırıtmadı. Albümdeki yorumcu bütünlüğünde oda yer almış.
Albümü dinlerken Nazan Öncel’in gerek kendi seslendirdiği gerekse başka yorumculara verdiği çok daha popüler şarkıların olduğunu düşündüm, ama belli ki onları kullanmak istememiş. Biraz alternatif ve melankolik bir tribute albüm sunmak istemiş. Sanırım Nazan Öncek içindeki özgür ve aykırı kızın ruhunu yansıtmak istemiş bu albümde. 
Ceylan Erten’in “Sokak Kızı” yorumu en alternatif düzenlemelerden biri olmuş. Neylan Okan, “Nazlı Ay” ile albümdeki melankolik duyguya katkı sağlarken, Gökhan Türkmen orijinali oldukça ritmik olan “Nazınla Dünya Sazınla Dünya” şarkısına hoş bir düzenleme yapmış. Alaturka -  pop – rock kısaca karma bir düzenleme hazırlamış. Albüm, Hayko Cepkin’in “Bırak Seveyim Rahat Edeyim”  yorumu ile kapanıyor. Albümün en hard rock düzenleme ve yorumu bu şarkıda karşımıza çıkıyor.
Ve Nazan Öncel Şarkıları Tribute albümü daha çok alternatif müzik akımlarından beslenen bir albüm olmuş diyebilirim. Müzikal işçilik ve kalite üst düzeyde ama ticari anlamda dar bir hedef kitlesi olan bir albüm olmuş. Nazan Öncel oldukça özgür bir çizgide hazırlamış albümü. Belli ki bu albümde fazla bir ticari kaygı taşımamış. Bu açıdan bakıldığında çok büyük bir tiraj alacak bir popüler kültür işi değil. Nazan Öncel biraz daha felsefisini yansıtmak istemiş bu albümde. Hem sözel anlamda hem de müzikal anlamda.  Alternatif pop sevenler için Nazan Öncel’i anlamak ve tanımak adına güzel bir fırsat. Nazan Öncel hayranları içinse klasiklerini farklı bir bakış açısıyla dinlemek adına güzel bir fırsat diyebilirim.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1 - SEZEN AKSU - Gitme Kal Bu Şehirde
2 - TARKAN - Yalnızlar Treni
3 - SILA - Beni Hatırla
4 - MANUŞ BABA - Bu Havada Gidilmez
5 - KORAY AVCI - Erkekler De Yanar
6 - GÖKSEL - Gidelim Buralardan
7 - EYPİO - Aynı Nakarat
8 - FATMA TURGUT - Zor Dünya
9 - MEHMET ERDEM - A Bu Hayat
10 - ÇAĞAN IRMAK - Göç
11 - CEYLAN ERTEM - Sokak Kızı
12 - NEYLAN OKAN - Nazlı Ay
13 - GÖKHAN TÜRKMEN - Nazınla Dünya 
14 - HAYKO CEPKİN - Bırak Seveyim Rahat Edeyim

14.01.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM