Gülnür Gökçe – İçimdeki Ses (Garaj – 2018)

Gülnür Gökçe – İçimdeki Ses (Garaj – 2018)

“İyi Gelecek” temasıyla ilk kez gerçekleşecek olan Ebeveyn ve Çocuk Zirvesi; alanında uzman yerli ve yabancı konuşmacıları, ebeveynler ve çocuklar için bir araya getiriyor. 3 Mart 2019 tarihinde ailelerle buluşacak olan Ebeveyn ve Çocuk Zirvesi, eğitime yön veren uzmanlarla birlikte eğitim dolu bir güne ev sahipliği yapacak.


5-13 yaş arasındaki çocuklar için birbirinden farklı ve faydalı atölyelerin düzenleneceği zirvede; yaratıcı drama, permakültür, arttırılmış gerçeklik, lego, İngilizce konuşma, inovasyon, mindfulness, vermikültür, ahşap oyuncak yapımı, yaratıcı sanat, robotik, maker, oyun ile kodlama, steam, flip flop, 3D kalem, masal, güvenli internet, çivi futbol sahası, ahşap tasarım ve şekillendirme, yaratıcı okuma ve yazma atölyeleri gibi alternatiflerle çocuklar zirvelerin tadını çıkaracak. Daha küçük yaş grupları için ise etkinlik alanında çocuk tiyatrosu düzenlenecek. Ayrıca ebeveynlerin çocukları ile birlikte katılacakları robotik, maker ve oyuncak tasarımı atölyeleri zirve programında yer alacak. “Çocuklarımız geleceğimizin yıldızıdır.” diyen Ebeveyn ve Çocuk Zirvesi Koordinatörü Işıl Boy Ergül; sağlıklı beslenme, spor, üstün zekalı çocuklara yönelik eğitim gibi en çok merak edilenlerin, bilinmeyenlerin, doğru bilinen yanlışların masaya yatırılacağı Ebeveyn ve Çocuk Zirvesi’ne tüm ebeveyn ve çocukları davet ediyor. Çocuklarımızı geleceğimizdir. Onların gelecek nesillere daha bilinçli gidebilmesi için bu tarz etkinliklerin sık sık yapılması lazım.

Pop Caz Tınılı Türkü Dinlemek İsteyenlere

Bir zamanlar dört yüz adlı bir müzik grubu vardı. İki kız ve iki erkekten oluşan grup iki binli yıllarda iyi bir çıkış yakalamıştı. Tanıtım konusunda arkasında ciddi bir destek alamadığı için grup erken dağıldı. Grubun esmer kızı Gülnür Gökçe, solo kariyeri ile müzik kariyerine devam etti. 2013 yılında “Porselen Düşler” adlı maxi single albümü ortalama yılda bir tane single hazırladı. Çok modern ve güçlü bir sesi ve yorumu var Gülnür’ün güzel de şarkılar hazırladı ama tanıtım konusunda o da tıpkı grubu gibi benzer sıkıntılar yaşadı ve hak ettiği ilgiyi alamadı. 

Gülnür kısa bir süre önce “İçimdeki Ses” adında bir albüm hazırlayarak müzik kariyerinde pes etmeyeceğini kanıtladı. Albümü gördüğümde bir göz atayım dedim ve dinlemeye çalıştım. Bu kızın tarzını beğendiğim için mutlaka bu albümde de bir şeyler yapmıştır diye düşündüm. Albümü dinlerken çok sürpriz bir dinleti ile karşı karşıya kaldım. On şarkının yer aldığı albümde Gülnür, türkü tadındaki eserleri pop ve caz alt yapılar ve batı bir vokal tekniği ile seslendirmiş.  “Çemberimde Gül Oya” ile açılışını yapan albümde Neşet Ertaş’ın “Bahçe Duvarından Aştım” türküsünün yanı sıra kulaklara aşina olan “Yaktın Yandırdın Beni” ve anomin türkülere yer verilmiş. 

Türkiye’de iyi müzik yapılmıyor diyenlere çok net bir cevap bu albüm. Bırakın Türkiye’yi dünyada dahi ses getirecek bir albüm yapmış Gülnür Gökçe. Bu tarz albümlerin en büyük sıkıntısı Türkiye’de medyada hak ettiği ilgiyi alamaması. Özellikle müzik televizyonları ve radyolar papağan gibi aynı şarkıları ve birkaç şarkıcıyı temcit pilavı gibi pişirip topluma sunuyor. Genç yorumcuların kliplerini yayınlamak için para talep ediyor. Böyle bir pazar yapısında Gülnür ve Gülnür gibilerin işi de zorlaşıyor.  “İçimdeki Ses” albümü öylesine kaliteli bir albüm ki türkü tınısını dünyaya sevdirebilecek kapasiteye sahip bir albüm. Ama gel gör ki bu tarz, Türk müziğini dünyaya duyuracak ve sevdirecek işler daha Türkiye pazarından vize alamıyor. Bu iş böyle gider Türk müzisyenini türkülerimizi ve alaturka müziğimizi dünyaya sunamaz. Her neyse, bence Gülnür Gökçe’nin “İçimdeki Ses” albümüne bir kulak verin türkü tadında evrensel bir sound duyacaksınız. 

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Çemberimde Gül Oya

2. El Vurup Yaremi (Vay Dünya)

3. Bahçe Duvarından Aştım

4. Gide Gide Bir Söğüde Dayandım

5. Dam Üstünde Çul Serer

6. Magusa Limanı

7. Yaktın Yandırdın Beni

8. Akşam Olur Karanlığa Kalırsın

9. Bugün

10. Ben Seni Sevdiğimi

06.02.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM