Müthiş Bir Proje Albümü Geliyor

Müthiş Bir Proje Albümü Geliyor

 “Yallah” adlı şarkısı ile 2019 ilkbaharına oryant bir pop rüzgarı sunan başarılı yorumcu Elif Kaya, Michael Kuyucu’nun Akustik Stüdyo programına konuk oldu. İki proje albümü üzerinde çalıştığını söyleyen Elif Kaya, ilk şarkısını ilkokulda birinci sınıfta söylediğini ve  yaza doğru on yıldır hayalini kurduğu Türkiye’de ilk kez yapılan bir proje albümü yayınlayacağını açıkladı. 


Kıpır Kıpır Bir Şarkı Yapmak İstedik

Yallah söz müziği Mert Ekren’e ait bir şarkı. Yallah’ı ilk dinlediğimde Polat Yağcı dinletmişti ofisinde. İlk dinlediğimde sadece nakaratı vardı. Hazır yaz geliyor böyle kıpır kıpır enerjik, insanların diline hemen dolanacak bir şarkı aradık. Dolayısıyla Yallah’la kavuştuk. Şarkının klibinde Avatar Kadın, dört element. Ateş, Toprak, Su, Hava var. Ben doğayı çok seviyorum. Özellikle içinde doğayı barındıran, doğadan taneler olan bir klip olsun istedim. Onur Sarsıcı yönetmenliğinde yapıldı. Hareketli bir klip oldu. Şarkının düzenlemesinde yine Mert Ekren ve Selim Çaldıran birlikte yaptılar. Müziği seviyorum ve bir kalıbın içinde kalmak yerine her dinleyicinin her insanın zevkine uygun şeyleri eğer söyleyebiliyor ve bunu becerebiliyorsam, icra edebiliyorsam niye söylemeyeyim? Herkesin kalbine girmek isterim. Yallah’ta bence Aşklarca gibi sonradan da olsa belki değerini bulacakmış gibi geliyor.

Müthiş Bir Proje Albümü Geliyor

Hızır Paşa Türküsünü Çok Seviyorum

Pir Sultan Abdal’ın aslında duygularını anlatan “Hızır Paşa” türküsünü çok seviyorum. Bilmiyorum hani belki bilenler vardır. Hızır Paşa dediğimiz kişi köyden çıkıp Pir Sultan Abdal’ın dağlarda bütün dünyadan kopmuş yaşadığı yere gidip orada onun müridi olmak istiyor ve oraya kabul ediliyor. Sonrasında kendini geliştiriyor. Sonra Pir Sultan Abdal’a ‘ben İstanbul’a gitmek istiyorum’. Saraya gitmek istiyorum ve işte şu konuma gelmek istiyorum. İşte herhalde o zamanın belediye başkanı falan gibi bir şey. Senin duan kabul olurmuş. Bana bir dua et kabul olsun diyor. O da tabi ki dua ediyor ve kabul oluyor ve gidiyor. Giderken de oradaki cümleyi şu an tam olarak söyleyemiyor olabilirim ama ‘sen şimdi’ diyor ‘gidersin, benim ölüm fermanımı da sen yazarsın’ diyor. Ve gerçekten öyle oluyor. Çünkü bir taraf dünyadan, dünyanın varlıklarından elini eteğini çekmiş bir taraf. Diğer taraf ise artık paraya ve ne yazık ki haram, vesaire gibi dünya işlerine elini bulaştıran bir taraf. Böyle olunca bütün mantalitende değişiyor. Gerçekten de Pir Sultan Abdal’ın ölümü Hızır Paşa’nın dudağından çıkan iki kelimeyle oluyor. 

Müthiş Bir Proje Albümü Geliyor

Kitelere İlk Şarkımı 1. Sınıfta Söyledim

Müzik benim için çocukluk yani ilkokul yıllarından beri var. 1. sınıf 1. gün. Sınıfı kaynaştırmak için hoca şey dedi. Aranızda sesi güzel olan var mı? Bir kişi şarkı söylesin de şöyle ortam yumuşasın. Benim parmağım havaya kalktı ama hani bunu halen düşünüyorum psikolojik olarak yani bir çocuk bir insan bunu nasıl yapabilir diye? Çok küçüksün ve niye parmağımı havaya kaldırıyorum? Sanki o zaman parmağımı başka bir hissiyat kaldırmış gibi. Dolayısıyla o yaşlardan beri hayalini kurduğum bir şeydi müzik.

Müthiş Bir Proje Albümü Geliyor

Bir Türkü Bir Arabesk Proje Albüm Düşünüyorum

Gelecekle ilgili çok fazla sürprizim var. Bir türkü projem var. Aynı zamanda arabeskte bekleyen dinleyiciler var. “Bir Bilebilsen” gibi yani o hem batı hem yine nağmeler olan bir albüm. Bir de en yakın süre içinde çıkarmak istediğim ama yaklaşık 10 senedir bekleyen bir projem var. Normalde bu projenin demo aranjelerini ben kendim evde yapmıştım.  Selim Çaldıran’a dinlettim. 10 sene önce bunu yapamazdık biraz korkuyorduk bunları yapmaya. Ama bugün cesaretimiz yerinde, şarkılara başladık. Örnek veremiyorum şey ipucu veremiyorum çünkü çok değişik.

Müthiş Bir Proje Albümü Geliyor

Elif Kaya, Akustik Stüdyo’da Selim Çaldıran’ın piyano eşliğinde “Bir Çocuk Sevdim”  - “ Seni Kimler Aldı” – “Aman Be” – “Gözyaşlarımı Bitti mi Sandın” – “ Onlar Yanlış Biliyor” gibi şarkıları seslendirdi.

24.05.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM