Tan Kime "Bana Aşktan Söz Etme" Dedi?

Tan Kime

Tan Kime "Bana Aşktan Söz Etme" Dedi

"Bana Aşktan Söz Etme" albümünü anlatır mısın? 
TAN TAŞÇI: Bu albümde yeni şeyler denedik ve bu albüm, ben kendi dönemimi yaşarken ortaya çıkan repertuvarların bir araya gelmesiyle şekillendi. Empatilediğim klasik bir aşkı anlattım. Bu dönem daha fazla tek çalışma fırsatım oldu ve tüm şarkıları kendim yaptım. 
Önceki şarkılarda bizi duygulandıran, hırçın bir Tan vardı, fakat "Aşksa Gel" şarkında daha soft bir Tan var. Seni buna ne itti?
TAN TAŞÇI: "Aşksa Gel"in daha naif bir söylemi olması gerektiğini düşündüm. Bu şarkıda haykıracak bir yer bulamadım ve buna dokunmama kararı aldım. 
Albümde 6 şarkı var, maxi single mı yapmak istedin?
TAN TAŞÇI: Aslında şöyle bir düşüncem var; bir albümün içine çok fazla şarkıyı sıkıştırıp hepsiyle yeterince ilgilenilemediğini ve albüme yeterli zamanın ayrılamadığını düşünüyorum. Yaza yayınlanacak olan yeni albümümün 3 şarkısı bitmek üzere. O zamana kadar bu şarkılarımı kliplendirmeye vakit ayıracağım. Bu şarkılarda bana bir emir geldi; mümkün olduğunca üretmeye devam edeceğim. 
TCTVL firmanı kurma olayı nasıl oldu?
TAN TAŞÇI: Ben klasik bir akrep burcuyum, yükselenim oğlak. Akrep etki eder bana, özgürlüğüm için çok inatçı hale getirir beni. Benim de böyle kendimden ufak tefek kaçmalarım oluyor. Üretirken daha özgür hissediyorum kendimi. Hem iş arkadaşlarım, hem ekibim çok daha özgürüz ve çok daha mutlu bir sürece girdik bununla beraber. İnsan kendi başına da becerebiliyorsa bu da onu güzel bir yapımcı yapabilir.
"Hafız" adlı şarkın için ne söyleyeceksin?
TAN TAŞÇI: Hafız bir sevgi mesajı, almasını bilene. Minik minik, naif naif mesajlar veriyor. Hafızlık da çok ciddi bir mertebe. Hafız kelimesini özellikle Sakaryalılar birbirilerine kullanırlar. Lakap takıyorlar;  "Hafız ya ne yapıyorsun?" diye. Hafız; Kur'an'ı da hatim etmiş, her şeyi bilen, danışılan insandır. O yüzden şarkıda sevgiyi Hafız'a soruyor, öyle güzel bir sohbet var şarkıda. 
Albümün ilk konseri ne zaman?
TAN TAŞÇI: Albümün ilk konseri 16 Kasım'da Bostancı Gösteri Merkezi'nde olacak. Hem sürpriz solist arkadaşlarım olacak, hem de sahne, sunum anlamında değişikliklerimiz olacak. İstanbul'da yeni sezonda, yeni albümde henüz hiç sahne yapmadık. Albüm lansman ve "Aşksa Gel"in konseri olacak bu. Bakalım ne kadar gerçek aşk varmış.
90'lar konsepti yaptın bir ara. Peki 90'lar albümü yapmayı düşündün mü?
TAN TAŞÇI: 90'lar albümü yapmayı düşündüm ama, performans yapmak bize tatmin edici geldi. Ama belki ileride olabilir. Bu yıl Hakan Aysev ile bir projemiz var. Konservatuvardan hocam kendisi, hatta mülakatta beni alan hocam. Bir pop şarkı karışacak, bir türkü çıkacak falan, öğrenci öğretmen sohbeti arasında bir konserler dizisi olacak. Bunu gerçekleştirmek üzereyiz. 
Youtube'da sahte tık satın alanlar için "Dolar kuru yükselince, Youtube fake tıkları da pahalanıyor. Ne yapacak bu müzik piyasası? Nasıl izlenecek bu klipler!" demiştin. Gıcık oluyor musun sahte tıklanma satın alanlara?
TAN TAŞÇI: Ahenk bozuluyor, keşke anlatabilsem onlara. Bazı  şeylerin ahengi sizin üstünü bir şeyle örtmenizle saklanmıyor, aksine bozuyorsunuz. Çok zor bir şey ben yapamam. Bana sahte tıklanmayı teklif ettiklerinde aklıma ilk gelecek şey; 100 milyon tık alırsak, 100 milyon kişiyi kandırmış ve yalan söylemiş oluyoruz. Fazla ince düşünüyorum belki ama bu bana uzun vadede kazandırdı. Keşke bunu görseler de, hep beraber yürüyebilsek doğru yolda. 
Bir de "Doğrucu olduğum için rahatsızlar benden" diyorsun…
TAN TAŞÇI: Sanatçıların her hangi bir medya kurumunda arkadaşı olmamalı, herhangi bir radyoda arkadaşı da olmamalı. Hiçbirşeyin bayrağı sanatçının üzerinde güzel olmaz. Bu şekilde bıraktığın sanatçı da sana meyve verebilir. Öbür türlü sanatçı olmaz; yönlendirilmiş taşeron gibi olur. İman etmek, niyet etmek ve niyetle bunu gerçekleştirmek gibi bir şey bu. Niyette herhangi bir torpile seni getirebilecek duygular varsa, bu senin üretimindeki niyetini bozar. O üretimdeki meyve artık organik olmaz ve içinde yandaş bir üretim olmaya başlar. 

24.05.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM