Klip Şarkının Dinlenirliğini Yüzde Üç ile Dört Arttırıyor

Klip Şarkının Dinlenirliğini Yüzde Üç ile Dört Arttırıyor

YouTube'daki müzik kanalında yakaladığı başarıyla Türkiye'nin ilk YouTue müzik fenomenlerinden biri olan Ece Mumay, TRT FM'de Michael Kuyucu'nun programına konuk oldu. Ece Mumay, Ahmet Kaya klasiklerinden "Söyle"ye yaptığı cover single'ı ve YouTube'da yakaladığı başarıyı anlattı. Ece Mumay programda ayrıca canı performans sergiledi.

Elli Tane Ahmet Kaya Şarkısının Demosunu Yaptım
Ece Mumay, Ahmet Kaya klasiğini coverlarken çok endişelendiğini ve şarkının hakkını vermek için çok uğraştığını söylerken, Ahmet Kaya şarkısı coverlamayı babasının önerisi üzerine tercih ettiğini söyledi. "Yaklaşık elli tane Ahmet Kaya şarkısını seslendirdim. Demo kayıtlarını yaptım bitirdim sonra hepsini tek tek dinledim ve duygusu bana yakın geldiği için "Yeter" adlı şarkıyı kullanmaya karar verdim" diyen Ece Mumay, müzik hayatına orta okul yıllarında çevresinin yönlendirmesi ile girme kararı aldığını söyledi ve "ben küçükken orta okul yıllarına kadar hep Hukuk eğitimi almak istiyordum" dedi.  İstanbul Üniversitesi Konservatuvarına dokuzuncu sınıftan itibaren başlayan Ece Mumay'ın ilk enstrümanı klasik kemençe oldu. Daha sonra çok istediği klasik gitar eğitimi için İ.T.Ü'ye yatay geçiş yapan Ece Mumay, "gitarı çok sevdiğim için klasik gitar eğitimi aldım" dedi.
Klip Şarkının Dinlenirliğini Yüzde Üç ile Dört Arttırıyor
YouTube Kanalımı Makara Olsun Diye Açtım
YouTube kanalını 2014 yılında açtığını söyleyen Ece Mumay, "kanalı açarken hiçbir hedefim yoktu. Kanalı öylesine makarasına açtım. İlk yüklediğim video Murat Dalkılıç'ın "Neyleyim İstanbul'u" adlı seslendirdiğim şarkı oldu. Daha sonra her ay bir cover yüklemeye başladım. Bu 20 ay kadar sürdü. Kanalda abone sayım ve video izlenmelerim arttıkça yaptığım şeylerin geri dönüş aldığını gördüm ve çok mutlu oldum." Dedi. Ece Mumay  YouTube kanalında 200 bin abonesinin olması kendisi için büyük bir motivasyon olduğunu söylerken, Michael Kuyucu'nun "YouTube izlenmelerinden para kazandın mı?" sorusuna "Hayır" cevabını verdi. Ece Mumay, YouTube'da cover şarkı videosu yüklediğiniz zaman gelir paylaşım modeli oluyor. Şarkının söz yazarı ve bestecisi ile paylaşım oluyor telifte. Siz sadece yorumcu telifi alabiliyorsunuz. Bazı şarkılarda onu da alamıyorsunuz" diyerek YouTube kanallarında cover şarkı yükleyen amatör solistlerin izlenmelerden büyük gelirler elde etmediğini söyledi. Ece Mumay, "Eğer YouTube videolarından gelir elde isteniyorsa o zaman özgün içerik üretilmesi lazım. Yani sizin ürettiğiniz her şeyini ürettiğiniz bir şarkı olmalı" dedi.
Sahte Tıklanma Satın Alanlar Saçma Sapan Şeyler Yapıyor
Michael Kuyucu, Ece Mumay'a para ile tıklama satın alanlar için neler düşündüğünü sorduğunda Ece, "Neden bunu yapıyorlar anlamıyorum. Ben şarkımın izlenmelerle değil, konserlerde o şarkıya dinleyicinin yaptığı eşlikle beğenilmesini istiyorum. Sahte tıklama satın alanlar saçma sapan şeyler yapıyorlar" yorumunu yaptı.
Klip Şarkının Dinlenirliğini Yüzde Üç ile Dört Arttırıyor
Video Klipler Şarkıya En Çok Yüzde Üç – Dört Katkı Sağlıyor
Video kliplerin şarkılar için gerekli ve önemli olduğunu söyleyen, Ece Mumay, "Bir şarkı için evet klip yapılmalı. Ama kliplerde öyle büyük bütçeler, hikayeler, manken kızlar ve çocuklara gerek yok. YouTube mantığında performans klipleri yapılsa daha iyi olur. Ben öyle yapıyorum." Dedi ve "Video klipler artık bir şarkının tanınmasına en fazla yüzde 3 yüzde 4lük katkı sağlıyor" yorumunu yaptı.
Klip Şarkının Dinlenirliğini Yüzde Üç ile Dört Arttırıyor
Arabesk Albüm Yapmak İstiyorum
Ece Mumay, YouTube kanalı için yaklaşık iki yıldır bir video üretmediğini söyledi ve "ihmal ettim. Çünkü ana akım medyada single'larımı üretmek istediğim. Ama Haziran ayında çok ses getireceğinden ve herkesin bildiği bir şarkıyı YouTube kanalı için hazırlayacağını, sonbaharda da kendi bestesinden oluşan bir şarkıyı single olarak yayınlayacağını söyledi. Arabesk müzik dinlemeyi çok sevdiğini söyleyen Ece Mumay, "Bir gün bir Arabesk proje albüm yapmak istiyorum" dedi. 
Klip Şarkının Dinlenirliğini Yüzde Üç ile Dört Arttırıyor
Ece Mumay, Michael Kuyucu'nun programında "Vazgeç Gönül"  -"Affet" – "Bir Vedayla Bir Ömür"  - "Söyle" – "Yalnızlığıma Ver" – "Güvercin" ve "Misafir" gibi şarkıları seslendirdi. Ece Mumay'ya şarkılarının akustik performansında gitarda Salih Karakaya eşlik etti.
25.05.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM