Yonca Lodi - Fazla Aşk (DMC- 2019)

Yonca Lodi -  Fazla Aşk  (DMC- 2019)

 Müzik kariyerinde 2019 yılında yirminci senesine merhaba diyen duruşu olan, kaliteli işlere imza atan yorumcusu Yonca Lodi tıpkı geride bıraktığı on dokuz yılda yaptığı gibi çizgisinden ödün vermeden iyi bir işe imza attı.

Elektronik pop müziğin radyo ve kulüplerden Z Kuşağının beynini zehirlediği bir dönemde akustik yönü ön planda olan, romantik yönü olan, şiir tadında şarkı sözleri içeren ve zengin alt yapılar içeren bir albüm hazırlamak biraz Don Kişotluk, iyi ki Yonca Lodi bunu yapmış. Çünkü çok ciddi bir söylemek isterim ki son bir iki yılda eli ayağı düzgün bir albüm yapan bir yorumcu yok denecek kadar az.
Yonca Lodi, albümde kendisini Alper Atakan’a emanet etmiş. Tüm şarkıların düzenlemeleri Alper Atakan tarafından yapılmış. Düzenlemelerde en çok hoşuma giden şarkılara yazılan yaylıların kontrşanlar olmuş. Uzun zamandır yeni yayınlanan bir albümde bu kontrşanları duymamıştım, vallahi de billahi  de çok sevindim.  Özellikle albümün ilk şarkısı “Kızıl Kıyamet”  -  “Sevişmeler Hariç” ve “Derinlik Sarhoşluğu” birbirini tamamlayan, duygu bütünlüğüne sahip, yaylılarla zenginleştirilmiş kaliteli şarkılar. Bu üç şarkıyı dinlerken acaba kayıtlar biraz daha tonlanmış olsaydı ne olurdu diye düşündüm, biraz kuru geldi bana kayıtlar. Tam bunu düşünürken “Gitme Sakın” adlı şarkıyı dinlemeye başladım ve bu şarkının diğer üç şarkıya göre biraz tonlandığını gördüm. Bir Sezen Aksu bestesi olan “Gitme Sakın” cool düzenlemesi ve modern alt yapısı ile ne kafa şişiriyor ne de uyutuyor. İyi bir şarkı, hatta albümün en ticari şarkılarından biri de diyebilirim. Melodisi disco formatı çağrıştıran bir şarkı.
Albümde on şarkı yer alıyor. Az kişi ile büyük bir orkestra gibi çalınmış alt yapılar. Bu açıdan dolu dolu bir alt yapı dinliyorsunuz.  “Fazla Aşk” bu şarkılara örnek. Çok ağır ve içinde senfonik tınılar içeren bir şarkı.  Alper Atakan bu şarkıda aranjörlüğünde müzikal anlamda dolu biri olduğunu gösteriyor. Bana göre bir aranjör senfonik işlerde kendisini iyi gösterir. Bu açıdan Yonca Lodi’nin “Fazla Aşk” albümü ve bu albüme adını veren “Fazla Aşk” şarkısı Alper Atakan içinde önemli bir prestij albümü oldu diyebilirim. Çok ciddi bir işin altından kalkmayı başardı Atakan. Yonca Lodi ise piyasa koşullarına meydan okudu diyebilirim bu albümüyle. Müziğin kalite bakımından her geçen gün yerlerde süründüğü bir dönemde bu kadar ağır, kaliteli ve zengin düzenlemeler içeren bir albüm yapan Yonca Lodi bir yandan yirmini yılında kalitesini bir kez daha kanıtladı, bir yandan da ticari anlamda ayağına sıktı diyebilirim. Bu albümü ne radyocular anlar, ne televizyoncular ne de halk. Çünkü Türkiye’nin müzik ortalamasının dört beş gömlek üstünde bir albüm olmuş. Ama her zaman dinlenecek, her zaman satın alınabilecek zamansız bir albüm oldu “Fazla Aşk”.
Bossanova tadında  Alper Atakan bestesi “Canına Yandığım” ,  “Hiçbir yere gitmedin aslında gücüme gittin” sözü ile beni çok etkileyen Zeki Güner’in yazdığı latin – pop şarkı“Gücüme Gittin” den sonra albümde beni en fazla etkileyen şarkı geliyor: “Bu Bana Düşen”. Sözü ve müziği Sezen Aksu’ya ait olan bu şarkı, eski Sezen Aksu şarkılarını andırıyor. Seksenlerin Sezen Aksu şarkılarının tadını içeren bir beste. Sözleri beni çok etkiledi, çok sahici sözleri var. Maalesef hayatta hepimize düşen bir şeyler ve günün sonunda o bize düşen, ama güzel ama kötü, bize düşenle idare etmek zorunda kalıyoruz. Şarkının finalindeki modülasyonda girince koptum gittim. Bu şarkıyı Sezen Aksu’nun da yorumundan dinlemek isterim. Yonca Lodi çok iyi bir Sezen şarkısı eklemiş repertuvarına.
Zeki Güner’e ait “Hepsi Geçecek” diğer Zeki Güner şarkıları gibi derinliği olan bir şarkı. Hafif Retro bir düzenleme ile kurgulanmış, keşke biraz daha seksenlerin sounduna girilseydi, şarkı uçardı. Bu şarkıda ki yaylıları biraz daha fazla duymak isterdim. Albümün kapanış şarkısı Yonca Lodi önceki single’ı “Mühür” olmuş. Bu şarkıyı bir kez daha bu albümle beraber dinleyince Yonca Lodi’nin Alper Atakan ile beraber “Mühür”de ki çizgisini “Fazla Aşk” albümüne taşımak istediğini anladım. Yani bu albüm “Mühür”ün devamı gibi olmuş hem müzikal anlamda hem de sözel anlamda.
Pembe rengin hakim olduğu albümün grafik çalışmasında içinde şarkıların tüm detayların yer aldığı çok güzel ve bilgilendirici bir kitapçık sunmuş. Ben beğendim, hem dertli bir albüm, hem düşündüren hem hüzünlendiren bir albüm olmuş. 2019 Türkiye popüler müziğinde bu kadar dolu bir albüm daha üretilmedi. Herkes kaçamak singlelar ile günü kurtarma derdinde.  Yonca Lodi ise yirminci yılına “ben tarzımdan taviz vermem kardeşim” dedi ve iyi bir albüm sundu bize.  Sakin, kaliteli ve içinde duygu barındıran, baştan sona kadar tutarlı ilerleyen bütünlüğü olan bir albüm olmuş “Fazla Aşk” .. Tebrikler Yonca Lodi.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1.Kızıl Kıyamet
2.Sevişmeler Hariç
3.Derinlik Sarhoşluğu
4.Gitme Sakın
5.Fazla Aşk
6.Canına Yandığım
7.Gücüme Gittin
8.Bu Bana Düşen
9.Hepsi Geçecek
10.Mühür

03.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM