Selami Şahin – Baştan Başa Sen (Lider Müzik - 2019)

Selami Şahin – Baştan Başa Sen (Lider Müzik -  2019)

Müzik endüstrisinin en üretken ve en önemli şarkılarına imza atan adeta fenomen olan müzisyeni Selami Şahin uzun bir aradan sonra yayınladığı “Baştan Başa Sen” albümünde yine aynı romantizmi ve yine aynı duygusallığı sundu bize. Ben Selami Şahin’i dinlerken çok büyük zevk alıyorum. Onun yeni bestelerinden de aynı hazzı alıyorum. Mesela albüme adını veren “Baştan Başa Sen” şarkısını dinlerken kendimden geçtim. Melodik yapısı, bestenin meyanı, Selim Çaldıran’ın düzenlemesi, soundu, Selami Şahin’in sesine verilen reverb kısaca her şey o kadar güzel ki. Dünü yeniden bugün yaşamak gibi, bitmeyen bir dün yaşamak gibi. Çünkü Selami Şahin dün neyse bugünde öyle. Ben bu duyguyu alıyorum ve kendimden geçiyorum.Ancak benzer şeyleri medya ve yeni nesil müzik dinleyicisi için söyleyemeyeceğim. Bu duyguları onlar sanki algılamıyor. Sanki anlamıyor,  ya anlamak istemiyor, ya hızlı tüketim yaşamlarında anlamaya zamanları yok ya da ciddi ciddi romantizmin tanımı değişti. Bu albüme birazda bu toplumsal sosyolojik bakış açısı ile bakmak lazım.  Bu albüm bence hak ettiği ilgiyi alamadı. Bunun nedeni asla Selami Şahin’İn müzik tarzı ve besteleri değil. Bunun bence asıl nedeni değişen medya ve toplumun müzik dinleme alışkanlıkları. 

Tabii ki albüm Selami Şahin’in Cengiz Coşkuner ile seksenlerde yaptığı “Seninle Başım Dertte” ve “Hastayım Sana” albümlerinin soundunda değil, zaten o soundları değil Selami Şahin kimse yakalayamaz. Selim Çaldıran şarkıların düzenlemelerini gayet güzel yapmış.  Işın Karaca’nın TSM ve Arabesk albümündeki kadar özendi mi onda bir soru işaretim var. Ama ortaya güzel bir sound çıkmış. Albümün özellikle tonu ve kaydı güzel yapılmış. Kuru bir ses gelmiyor, tonlanmış işlenmiş bir kayıt duyuluyor. 
Albümün açılış şarkısı aynı zamanda albümün açılış şarkısı: “ Baştan Başa Sen”. Tek kelime ile bir Selami Şahin klasiği. Müthiş bir duygusallık içeriyor. İkinci şarkı “Hiç Şansın Yok” üçlemelerden oluşan biraz vals biraz slow rock tınılar içeren coşkulu bir şarkı. 
“Nerde Akşam Orda Sabah” albümün üçüncü ve bana göre en demode şarkısı. Selami Şahin aynı zamanda eğlenceli bir insan olduğu için hemen hemen her albümünde bir “vur patlasın, çal oynasın” tarzı şarkı seslendiriyor. Bu onun nostaljik eğlenceli tarzı , ben bu şarkıyı bu bakış açısıyla dinledim.
Selami Şahin “Benimle Evlenirmisin” adlı şarkıda Nil Burak ile muhteşem bir düet yapmış. Dinlerken tüylerim diken diken oldu. İki efsane yorumcunun muhteşem bir buluşması oldu. Tango formunda düzenlenen şarkı yeni bir şarkı olsa da buram buram nostalji kokuyor.
“İstanbul” şarkısında Selami Şahin sevgili ile İstanbul arasında bir bağ kurarak İstanbul’u içine alan bir şarkı yapmış. Şarkı albümü en modern düzenlemelerinden biri olmuş. 
Bu albümün en önemli özelliği bence birden çok türde şarkının yer alması olmuş. Selami Şahin ilk kez bir albümüne ritim olarak farklı türlerden oluşan şarkılar seslendirmiş.  Tango – Vals derken bir de Sirtaki dinliyorsunuz. “Kapatma Meyhaneci” de buna örnek. Tam bir Yunan sirtakisi formunda kurgulanmış bir şarkı. Şarkının özelliği Selami Şahin’in yıllar önce bu şarkıyı Tanju Okan için yazması. Tanju Babaya nasip olmamış, nasip bu albümde Selami Şahin’in 2019 albümüneymiş. Eğlenceli, güzel bir şarkı olmuş. Yetmişlerin eğlence duygusunu içeren bir şarkı. Bugün için dikkat çeker mi? Biraz zor, ama albüme güzel bir renk katmış.
“Çarptım Böldüm Topladım” hem günceli hem de eski Selami Şahin şarkılarını andıran bir şarkı olmuş. Bence albümün en güzel şarkıları arasında yer alıyor. Hatta “Baştan Başa Sen” ile beraber başa güreşecek bir şarkı diyebilirim. Benzer sözleri “Son Adresimsin” adlı şarkı içinde söyleyebilirim. Entervali geniş bir beste. Zaten Selami Şahin bestelerinin en önemli özelliği geniş aralıklarda kurgulanmış melodik yönü zengin besteler olması ki bu en zoru. Melodi bulmanın zorlaştığı bir dönemde Selami Şahin hala çatır çatır melodi buluyor ve bestelerini yapıyor. Bu bence onun Allah vergisi yeteneğinin en somut örneği.
“Sen Bela mısın Başıma?” damar, “Yüreğime Yüreğime” türkü formu albümün son şarkıları arasında yer alıyor. Albümün kapanış şarkısı yorumcunun daha önce single olarak yayınladığı “Kolay Değil” adlı şarkı olmuş. Bu şarkıdan önce ise “Karmakarışık” adlı şarkı geliyor. Albümde sözleri Selami Şahin’e ait olmayan tek şarkı. Yasemin Acınal’ın sözlerini bestelemiş Selami Şahin. Güzel bir beste olmuş kemanlar ve klarnet biraz Arabeskte götürmüş şarkıyı. 
Müzik yaşamının 53. Yılında yayınladığı “Baştan Başa Sen” albümünde Selami Şahin hala üretiyor olması, hala babalar gibi şarkı söylüyor olması onun dünya standardında bir müzisyen olduğunu gösteriyor. Bunu dünyada da başaran az sayıda efsane var. Bu açıdan ustaya kocaman bir bravo demek lazım. Albüme gelince güzel bir albüm, ama daha iyi olabilirdi. Daha trend soundlar olabilirdi. Belki bazı şarkıların yerine farklı bir şeyler eklenebilirdi. Albümün en baba şarkıları “Baştan Başa Sen”  -“Çarptım Böldüm Topladım” ve “Son Adresimsin” bu şarkılar favoriler. Onları “Hiç Şansın Yok” – “Benimle Evlenir misin?”  ve “Sen Bela mısın başıma” takip ediyor. İyi müzik, sakin müzik ve her şeyden önemlisi duygusal , romantik müzik dinlemek isteyenler bu albümü dinlesin derim.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1. Baştan Başa Sen
2. Hiç Şansın Yok
3. Nerde Akşam Orda Sabah    
4. Benimle evlenir misin?
5. İstanbul
6. Kapatma Meyhaneci
7. Çarptım Böldüm Topladım
8. Son Adresimsin
9. Sen Bela mısın Başıma?
10. Yüreğime Yüreğime
11. Karma Karışık
12. Kolay Değil

03.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM