Barbaros: Günümüz Müziği Derinliğini Kaybetti

Barbaros: Günümüz Müziği Derinliğini Kaybetti

Mihael Kuyucu'nun Akustik Stüdyo programına konuk olan başarılı yorumcu Barbaros günümüzde üretilen popüler şarkıların söz ve melodik anlamda derinliğini kaybettiğini bunun için sahne alan çoğu yorumcunun sahnelerde hep eski klasikleri seslendirdiğini söyledi. Barbaros, Michael Kuyucu'ya Talu Project'in albümünün 2020 yılına doğru yayınlanacağını söylerken, bu projenin sahne ayağında Zeynep Talu ile beraber yirmi şarkı seslendirdiklerini söyledi. 

Günümüz Müziğinde Derinlik Kayboldu
Barbaros, Michael Kuyucu'ya : " Günümüz popüler müziğinde bir olumsuzluk var maalesef.  Sahnedeyken yeni çıkan parçaları değil daha eski şarkıları seslendiriyoruz. Daha klasikleşmiş şarkılara farklı yorum vermeye çalışıyoruz. Son çıkan parçalara baktığınız zaman  - bunu ben sadece dinleyici olarak söylüyorum müzik otoritesi değilim tabi ki  - dinleyici olarak çok aklımda bir şey kalmıyor, bana çok derin gelmiyor, çok da özel melodiler bulamıyorum. Bu benim hatam da olabilir fakat bana çok sıcak, çok mutluluk verici, çok özel sözler gelmiyor yani derin sözler gelmiyor artık. Sezen Aksu'da bulduklarımı veya Fikret Şenes'te veya Çiğdem Talu'da bulduklarımı bugün bulamıyorum, elbette ki dönem de insanlar da farklı. Müzikte günümüzde derinlik kayboldu." Derken bunun en önemli nedeni internet aracılığı ile müzik dinleme alışkanlığı olduğunu söyledi.
Barbaros: Günümüz Müziği Derinliğini Kaybetti
İzleyicinin Algısını Küçümseyecek Şarkılar Yapılıyor
Bunun çok nedeni var ama bence en önemli nedeni dijitalleşme ve her şeye daha çabuk ulaşma. Bu,  her şeyin tüketimine neden oldu, her şeye çabuk ulaşmayı daha da hızlandırdı. Yani bir tane parçayı dinliyorsunuz bir buçuk iki ay sonra tekrar ikincisini yapmak zorundasınız. Albüm yapamıyorsunuz maliyetler çok yüksek, albüm yaptığınız zaman da bütün parçalar dinlenmiyor klipi olan şarkılar klipi şarkılar dinleyiciye ulaşıyor. İnternet çok büyük önem kazandı harika bir şey ancak interneti takip eden yaş kitlesi ve eğitim seviyesi nedir?  Bence buna da bakmak gerekiyor. İnternet nedeniyle İzleyiciye yönelik,  daha doğrusu izleyicinin algılamasını küçümseyecek şarkılar yapılıyor. 

11.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM