Alpay'ın Soruşturma Şokuna Tepkisi Ne Oldu?

 Alpay'ın Soruşturma Şokuna Tepkisi Ne Oldu?

Müzik dünyasının duayen yorumcusu, elli yılı aşkındır sahne alan ALPAY 22 Mart günü Zorlu PSM'de gerçekleştirdiği 50. Sanat Yılı Konser sırasında yaptığı bir yorumdan dolayı soruşturma talebinde bulundu.

Sabah Gazetesinin haberine göre konserinde Alpay'ın sahne aldığı sırada  Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Berkin Elvan'ın fotoğrafları gösterildi. Bu sırada Alpay, "Sıradaki şarkım, devlet tarafından zalimce katledilen bu güzel insanlara gelsin" şeklinde bir açıklama yaparak seslendirdiği şarkıyı onlara ithaf etti.  Bu durumdan rahatsız olan bir konser izleyicisi polis merkezine giderek Alpay'ın 'terör örgütü üyelerini övdüğü ve devleti aşağıladığı' iddiasıyla sanatçıdan şikayetçi oldu. Seyircinin bu yaptığı ihbar sonrasında olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
 Alpay'ın Soruşturma Şokuna Tepkisi Ne Oldu?
Konunu duyulması ile birlikte bayramın ilk günü olan 4 Haziran Salı öğleden sonra Twitter'da bu konuyla ilgili Türkiye TT listesine giren Alpay yaptığı açıklamada: ""Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri tarafından katledilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla, Gezi direnişinde hayatını kaybeden Berkin Elvan'a şarkı ithaf etmenin neyi terör? Ben şarkıyı ithaf ettiğimde salondakiler ayakta alkışladılar. Eğer Gezmiş ve arkadaşlarına, Berkin Elvan'a şarkı ithaf etmek, Gezi direnişini savunmak terörse ben teröristim. Bunu her yerde söylerim"  diyerek tepki gösterdi.
 Alpay'ın Soruşturma Şokuna Tepkisi Ne Oldu?
83 Yaşındaki efsane yorumcu olayın gündeme gelmesinden sonra Sözcü Gazetesine yaptığı açıklamada şöyle konuştu " Kendimi kısaca tanımlamam gerekiyorsa ben katıksız Atatürkçü bir vatanseverim. 'Vatanseverim' demek devletin her yaptığını alkışlamak anlamına gelmiyor. Tabi ki devleti de kritik etmek gerek, bu zorunluluktur. Bana göre Deniz Gezmiş ve arkadaşları hiçbir zaman vatan haini olmadı, onları devlet öldürmüştür. Ben bunu her konserimde göğsümü gere gere söylerim.
Gezi Direnişi'nde ölen gençlere gelince, onlar da vatan haini değildi. Onlar da boşu boşuna ölmüştür. Onları da devlet öldürmüştür. Ben bunu her konserimde göğsümü gere gere söylüyorum ve bunu söyleyebilmeliyim. Bunu herkes söyleyebilmeli. Katıksız Atatürkçü olmak da zaten bence bu demektir. Katıksız vatansever olmak da bu demektir.
 Alpay'ın Soruşturma Şokuna Tepkisi Ne Oldu?
"Bunu terörle ilişkilendirenlerin aklına şaşıyorum. Nasıl bir akıldır çok şaşırtıcı bir şey. Türkiye'nin aydınlık yarınlara ulaşması hepimizin en önce gelen dileğidir. Bunun için de her Türk vatandaşının benim gibi özgürce konuşabilmesi, devleti yeri gelince alkışlayabilmesi yeri gelince de kritik edebilmesi gerekir. Çünkü devlet hatadan arınmış bir kurum değildir. Devlet de hata yapar ancak bunu konuşamamak demokrasiye aykırı bir durumdur.
Bu konuşulmalıdır. Herkes tarafından konuşulmalıdır. Türkiye'de yaşayan vatandaşların hiçbir şeyden korkmaya hakları yok. Ben bir sanatçıyım, her sanatçı haksızlığa uğrayanların ezilenlerin yanında olmak zorundadır. Aslında herkes bu sorumluluğu almalıdır, sadece sanatçının değil. Ama ben sanatçı olarak ezilenlerin ve haksız yere küstürülenlerin yanında oldum ve olmaya devam edeceğim. Vatandaş korkmayacak, konuşacak! Herkes korkusuzca her şeyi konuşacak, korku hükümdar olamaz…"
 Alpay'ın Soruşturma Şokuna Tepkisi Ne Oldu?
13.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM