Sezen Aksu – Demo ( DMC – 2018)

Sezen Aksu – Demo  ( DMC – 2018)

Müzik dünyasının hem yenilikçi hem de efsane olmuş yorumcusu Sezen Aksu , Demo albümünde çok güzel bir ilke imza attı.  Başka sanatçılara verdiği şarkılarının taslak düzenlemelerini içeren yorumlarına yer vermiş. Proje olarak bence çok güzel düşünülmüş bir proje. Sezen Aksu’nun ikisi hariç çoğu 2005 yılından sonra bestelediği şarkıların az enstrümanla yapılan bir nevi demo niteliği taşıyan şarkıları yer alıyor albümde.

Sezen Aksu bu şarkıları,2018 yılının Haziran ayında YouTube kanalında ilk olarak müziksevere sunmuştu. 2018 yılının Aralık ayında da bu şarkıları “Demo” adında bu CDsinde yayınladı.
Beyaz renginin hakim olduğu albümde şarkıların sözlerinin yanı sıra şarkıların kısa hikayeleri ve üretim tarihleri ve yerlerinin bilgisine yer verilmiş.  Sezen Aksu şarkılar hakkındaki düşüncelerini, ilk kimin seslendirdiğini yazmış albüm kitapçığında. Albümde yer alan en eski Sezen Aksu bestesi 1996 yılında Rengin tarafından ilk seslendirilen “Aldatıldık” adlı şarkı. Sezen Aksu mesela “Her Şey Fani” şarkısı ile ilgili  “Her şey fani özel olarak Tarkan için hazırlanmış bir şarkı” şeklinde bilgi veriyor. Her şarkı ile ilgili bu tarz bilgiler içeren kitapçık aynı zamanda müzik meraklıları için çok güzel bir arşiv özelliği de taşıyor.
“Demo”da yer alan şarkıların düzenlemeleri albüm adında olduğu gibi demo tadında hazırlanmış. Ne çok basit ne de çok şaşalı değiller. Şarkıları dinlerken aralarında bir sound farklılığı yok. Yani albümde sound bütünlüğü var. Şarkılar daha çok telli sazlarla düzenlenmiş.  Ben albümde en çok 2009 yılında ilk kez Mustafa Ceceli’nin seslendirdiği “Bekle” adlı şarkıyı beğendim. Burada bir kez daha Mustafa Ceceli’nin ne kadar büyük bir aranjör olduğunu anlıyorsunuz. Şarkının ilk hali o kadar yalın ki ve Ceceli öylesine büyük ve dramatik bir düzenleme yapmış ki etkilenmemek elde değil. İlgimi çeken bir diğer şarkı da “Yol Bitti Çoktan” 2007 yılında bestelenen bir Sezen Aksu şarkısı olmasına rağmen Sezen Aksu’nun seksenli ve yemişli yıllarda ürettiği şarkılara benziyor ruh olarak.
Albümün kitapçığında şarkı sözleri ve Sezen’in şarkılarla ilgili yazdığı bilgilerin yanı sıra birer de karikatürde var. Her şarkının özelliğini yansıtan bir görsel var. Mesela “Ah Beni Beni” de bir saz çalan ozan karikatürü var. Bu art work’te oldukça güzel olmuş. 
Bence çok güzel proje albümü. Sezen Aksu’nun alışıla gelmiş albümlerin dışında, biraz daha melankolik bir albüm. Albümün tek ritmik şarkısı ilk Rümeysa’nın seslendirdiği “Anlasana” adlı şarkı. Diğer tüm şarkılar slow hatta melankolik tınılarla hazırlanmış. Proje olarak çok güzel düşünülmüş. Sezen Aksu’yu tebrik etmek lazı, çünkü üretkenliğinin yanı sıra müzik endüstrisine özgün ve adına yakışan proje albümler de sunuyor.  “Demo” da böyle bir albüm. Tam arşivlik bir albüm. Müziği derinlemesine sevenlerin arşivlerine katmak isteyeceği bir albüm. Melankolikler bu albümde çok şey bulacak. İyi bir arşiv albümü.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1 - Begonvil
2 - Delidir
3 - Ahbap Çavuşlar
4 - Aldatıldık
5 - Her Şey Fani
6 – Yansın İstanbul
7 - Aykırı Çiçek
8 - Bekle
9 - Yol Bitti Çoktan
10 - Ah Beni Beni
11 - Anlasana
12 - Rüzgar Kırdı Kalbimi

06.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM