Yaşar Gaga - Alakasız Şarkılar -2- (Poll Production - 2019)

Yaşar Gaga -  Alakasız Şarkılar -2- (Poll Production -  2019)

 Yaşar Gaga ‘nın “Alakasız Şarkılar Vol.2” Yaşar Gaga’nın vefatından bir yıl sonra müzik marketlere sunulan bir albüm olarak müzik tarihine farklı bir yönü ile geçti. İlki 2017 yılında yayınlanan albümün ikincisi hazırlanırken ani vefatı Yaşar Gaga’nın bu ikinci albümün yayınlandığını görmesine engel oldu.

Albümde on tane şarkı var. İlk albüme göre biraz daha derli toplu bir albüm diyebilirim. İlk albüm tıpkı adı gibi epey alakasızdı. Gerek düzenlemeleri gerekse şarkılar epey dağınıktı. Bu albüm Nazan Öncel ile Müslüm Gürses’in seslendirdiği “Yalnızlar Rıhtımı” ile açılıyor. Elektronik bir düzenleme ile hazırlanan bu düeti, Hande Yener’in seslendirdiği “Aşkın Kralı” adlı Sezen Aksu bestesi ile devam ediyor. Güzel bir düzenleme ve şarkı. Mert Ekren güzel bir sound yakalamış. Kenan Doğulu’nun “Aşk Dansı” şarkısı da sağlam bir sounda sahip. Sezen Aksu’nun bestesine Ozan Doğulu güzel bir düzenleme yapmış. Bu iki şarkı ana akım pop müziğine uygun tarzda hazırlanmış şarkılar.
Sezen Aksu’nun şarkısı “Şanıma İnanma” Ata Demirer’in yorumu ile karşımıza geldi. Bu yorum biraz tiyatral bir yorum olmuş. Zaten Ata Demirer şarkıcı değil, güzel bir fantezi gibi tınlamış albümde. 
Kutsi, “Nasıl da Aşıktık” şarkısını Sezgin Gezgin’in düzenlemesi ile seslendirmiş. Bu düzenleme de güzel olmuş. Sezgin Gezgin uzun yıllardır müzik piyasasında sound odaklı düzenlemeleri ile var olmayı başarmış bir aranjör, güzel işlere imza attı hep. Bu şarkıda da düzenlemesini beğendim. Dolu dolu gelen bir sound, fazla kafa şişirmeyen bir düzenleme.
Oyuncu Şafak Sezer, albümde Orhan Gencebay’ın 1984 yılında seslendirdiği “Dil Yarası” albümünde yer alan “Elhamdülillah” adlı şarkıyı seslendirdi. Bu önemli bir Orhan Gencebay şarkısıdır. Selim Çaldıran şarkıya disco alaturka bir düzenleme yapmış. Bu şarkının da soundu sağlam olmuş.  “Alakasız Şarkıla -2-“ albümü bence birinciden daha ticari ve daha ana akım pop düzenlemeler içeriyor. Şafak Sezer bu şarkıda öyle matah bir yorumculuk göstermedi tabii ki ama şarkı zaten club mantığında kurgulandığı için Şafak’ın yorumu arada kaynadı gitti.
Eğlenceli bir şarkı olan “Yatacak Yeri Yok” Suzan Kardaş yorumu ile , “Gündem Yaratayım mı?” hem şarkının sahibi Halil Koçak hem de Emel’in yorumu ile albümde yer almış.  Albüm gümbür gümbür bir albüm olmuş. Biraz da derleme bir albüm gibi olmuş. Ama bence ilkinden daha güzel olmuş. Albümün tek orta ritimli şarkısı Nurcan Eren’in seslendirdiği “Sen Yine Giderken” şarkısı.  Orta ritimli dediğime bakmayın orta ritimle başlıyor sonra latin pop ile hızlanıyor. Bu şarkıda melodik ve güzel bir şarkı olmuş.
Başta sonra dinlediğinizde hem sound bütünlüğü olan hem de tarz bütünlüğü olan bir albüm olmuş.  Vefatı ile müzik dünyasını üzen Yaşar Gaga’nın projesinin ikinci ayağı olarak yayınlanmış. Güzel bir albüm olmuş. Hatta ilkine göre daha ticari ve daha pop bir albüm oldu diyebilirim.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1. Müslüm Gürses & Nazan Öncel - Yalnızlar Rıhtımı  / Söz ve Müzik: Kemal İneci
2. Hande Yener - Aşkın Kralı  / Söz ve Müzik: Sezen Aksu
3. Kenan Doğulu - Aşk Dansı/ Söz ve Müzik: Sezen Aksu 
4. Ata Demirer - Şanıma İnanma / Söz ve Müzik: Sezen Aksu 
5. Kutsi - Nasıl da Aşıktık / Söz: Sezgi Keskin, Müzik: Sezgin Gezgin
6. Şafak Sezer - Elhamdülillah  / Söz ve Müzik: Orhan Gencebay 
7. Suzan Kardeş - Yatacak Yeri Yok / Söz: Sibel Algan , Müzik: Anonim 
8. Halil Koçak - Gündem Yaratayım mı ? / Söz ve Müzik: Halil Koçak
9. Nurcan Eren - Sen Yine Giderken / Söz ve Müzik: Nurcan Eren 
10. Emel Müftüoğlu - Gündem Yaratayım mı ? / Söz ve Müzik: Halil Koçak

06.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM