Ebru Gündeş - Aşık (Emre Müzik – 2019)

Ebru Gündeş  -  Aşık  (Emre Müzik – 2019)

Ebru Gündeş “Aşık” adlı albümünde bugüne kadar alışıla gelmiş tarzının dışına çıkarak biraz daha popüler soundlarla karşımıza çıktı. Bir başka deyişle Ebru müziğini epey bir güncellemiş. Önceki albümlerinde epey Arabesk şarkılar seslendiren Ebru Gündeş, bu albümünde çok itinalı bir soundla hem duygusunu hem de müziğini güncelledi. Albümünde Gökhan Tepe  - Ayla Çelik -Şebnem Sungur – Niran Ünsal – Sinan Akçil – Ayşen & Kamil Şimşekyay gibi pop sounduna yakın isimlerle çalıştı. Düzenlemeleri Erhan Bayrak gibi modern işlere imza atan bir aranjöre yaptırdı. Bu Ebru Gündeş adına bence akıllıca bir seçim olmuş. Özellikle ilk iki şarkıda bugüne kadar ki en kaliteli Ebru Gündeş’i gördüm. 

Albümün açılış şarkısı “Gidiniz” çok sağlam bir şarkı. Düzenlemesi de çok kaliteli ve modern bir şarkı olmuş. Onu takip eden, albüme adını veren “Aşık” hem pop hem de alaturka soundunu çok iyi harmanlamış bir şarkı. Ben “Gidiniz”i çok beğendim, mutlaka dinleyin.
Üçüncü sırada çıkan “Gık” , Gökhan Tepe’nin “Türkan” tadında bestelerinden biri. Ben samimi söyleyeyim bu tarzı sevmiyorum ama bu tarzın halkta karşılığı var.  Ondan yerinde bir ticari seçim diyebilirim. 
Sözleri Günay Çoban’a müziği Niran Ünsal’a ait olan “Ben de bir insan evladıyım” içinde pop soundu içeren bir meyhane soundu ile hazırlanmış. Düzenlemeyi Taşkın Sabah yapmış. Flamenko gitarlar şarkıya çok modern bir hava katmış. İyi bir beste, şarkının nakaratı insanı alıp bir yerlere götürüyor. 
Ebru Gündeş dolu dolu bir albüm yapmış. On iki şarkı var. Uzun zamandır albüm yapmamanın acısını belli ki bu albümle çıkartmış.  Albümün beşinci şarkısı Gökhan Tepe’ye ait. Gökhan Tepe bu albümün en trend bestecisi, albümde yer alan şarkıların yarısı ona ait. Alaturka ile popüler müziği çok buluşturan bir besteci ve müzisyen olan Gökhan Tepe, bu özelliğini Ebru Gündeş’in bu albümünde çok güzel göstermiş. 
“Çağırın Gelsin”in ben sözlerini çok beğendim. Çok sahici sözler.  Albümün Sinan Akçil bestesi , Erhan Bayrak’ın sounduyla güzel bir hale gelmiş. Pop, birazda bakkal pop bir düzenlemeye sahip. Şarkı kötü değil, ama Sinan Akçil markasının bir tık altında bir beste olmuş bence. Sinan çok daha baba besteler yapan biri.
Ebru Gündeş, “Aşık” albümüne para ve zaman harcamış. Enstrümanlar canlı çalınmış, itinalı bir iş çıkmış. Soundu ,mixi, masteringi iyi bir albüm oldu diyebilirim. Dinlerken dolu dolu bir sound duyuyorsunuz. Geneli biraz düşük ritimli şarkılardan oluşuyor, biraz hüzünlü bir albüm diyebilirim.
Şarkılarında Gökhan Tepe ve Şebnem Sungur ile çalışması Ebru Gündeş’in sözel anlamda da daha soyut ve daha modern  - güncel sözler içeren şarkılar seslendirmesine neden olmuş. Bu güne kadar kullanmadığı kavramlar ve söz öbekleri ile daha güncel kavramlar seslendirmiş. Nasıl desem ağzı , söylemi güncellenmiş . Mesela “özlediğim doğrudur, ağladığım da .” Buna örnek bir söz.
Albüm için çektirdiği fotoğraflarda güzel olmuş, genç bakımlı, modern olgun bir kadın var. 
“Off” albümün üçüncü ritmik şarkısı. Ticari bir özelliği var ama sanki biraz doksanların ticari şarkıları gibi. Bende diğer ritmik şarkılar gibi heyecan yaratmadı.  Dokuzuncu sırada “Dibe Vurdum”u dinliyoruz. Gökhan Tepe & Şebnem Sungur şarkısı. Hüzünlü bir melodi,  Erhan Bayrak Arabeske kaçmayan bir düzenleme hazırlamış. Yaylılar pop ile alaturka arasında kalmış, piyano şarkıya modern bir hava katmış. Albümü dinlerken Ebru Gündeş’in sound olarak epey çalıştığını her şarkıda anlamak mümkün. En alaturka şarkılardan biri olan “Dibe Vurgun” da bile tam Arabesk bir hava yok. 
“Cennet” Ebru Gündeş’in bugüne kadar seslendirdiği en değişik şarkılardan biri olmuş. Ahmet Enes’e ait bir beste,  düzenlemeyi Çağlar Kocatepe yapmış. Bu şarkı albümün en modern sounda sahip şarkılarından biri. Ritmi yüksek bir şarkı, modern bir şarkı. Diğer ritmik şarkılardan daha fazla sevdim. Sadece şarkının şan bölümü çok karışık gibi geldi bana, ama yeni nesil bu karmaşık şan içeren şarkıları seviyor. Onların ilgisini çekebilir.
Albümün son iki şarkısı iki cover. Biri Deha’nın yorumuyla patlayan “Tanrım” adlı şarkı. Diğeri ise Yıldız Tilbe’ye ait Deniz Seki’nin yorumu ile ünlenen “Kim bu gözlerindeki yabancı”.  “Tanrım” çok iyi bir beste, Ebru Gündeş’ten dinlemek bana ayrı bir zevk verdi. Taşkın Sabah şarkıyı güzel düzenlemiş. Eski Ebru Gündeş’i duyuyoruz burada. 
“Kim Bu Gözlerindeki Yabancı” daha önce İbrahim Tatlıses tarafından da coverlanmıştı. Çok ilginç bir şarkı, kim söylerse güzel oluyor. Böyle bir şeytan tüyü var bu şarkının. Ebru Gündeş albümünde bu şarkıyı Erhan Bayrak’ın başarılı düzenlemesi ile dans bir versiyona çevirmiş. Çok da güzel olmuş. Çok iyi bir düzenleme olmuş. Ebru’nun da yorumu çok yakışmış bu  düzenlemeye. Şarkı kulüplerde filan kesin çalacak bir şarkı olmuş. Ebru Gündeş’in bu albümde yakalamaya çalıştığı “kendisini güncelleme” konusuna örnek bir çalışma olmuş. Bence Ebru’nun bu denemelere devam etmesi lazım. Böyle sound ve coverl düzenlemelerle radyo rotasyonlarına da girebilir. 
Sonuç olarak Ebru Gündeş üstünde titizlikle çalıştığı bir albüm hazırlamış. Güncel bir aranjör ve güncel bir ekiple çalıştı. İçinde popüler soundlar içeren bir aşk albümü hazırlamış.  Albümün adının “Aşık” olması mantıklı olmuş, çünkü bu bir aşık albümü. Albümde yer alan şarkılar bir bütünlük içinde sırlanıyor. Ritmik şarkılar içinde ticari şarkılar var ama riskli ticari şarkılar. En baba ritmik şarkı “Kim Bu Gözlerindeki Yabancı” . Bu şarkının düzenlemesi Ebru Gündeş’in bundan sonraki yolunun ne olması gerektiğini de gösteriyor.  Albümün en iyi slow şarkısı “Gidiniz”. Çok iyi bir şarkı. Bu şarkıların dışında “Bende bir insan evladıyım” – “Çağırın Gelsin” –  “Ararsa Gelme” ve “Dibe Vurgun” da dikkatleri çeken şarkılar. Duygu yönü yüksek şarkılar olmuş. Ancak bu şarkıların radyolarda yayınlanması zor, yeni nesil bu şarkıları ve Ebru Gündeş’i nasıl dinler? Bence Ebru Gündeş’in ve ekibinin bunu düşünmesi lazım. Yoksa bu albümün tirajı ve alacağı geri bildirimler düşük kalır. Bu soru sadece Ebru Gündeş için geçerli bir soru değil. Tüm içinde alaturka tınılı müzik icra eden yorumcular için geçerli. Radyolar alaturkaya darbe vururken ve popüler kültüre hizmet ederken bu tarz albümlerin ve yorumcuların işleri piyasada zor.
Ben albümü beğendim, Ebru Gündeş çalışmış. Erhan Bayrak’ta ona güzel soundlar yaratmış. Gökhan Tepe güzel bir duygu katmış. İyi bir iş olmuş. Sakin, duygusal ve aşk kokan şarkılar dinlemek isteyenler bu albümü zevkle dinleyebilir. 
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1. Gidiniz
2. Aşık
3. Gık
4. Bende Bir İnsan Evladıyım
5. Çağırın Gelsin
6. Çabuk Unutma
7. Ararsam Gelme
8. Off
9. Dibe Vurgun
10. Cennet
11. Tanrım 
12. Kim bu Gözlerinde ki Yabancı 

06.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM