YouTube'dan Albüme Nasıl Geçti?

YouTube'dan Albüme Nasıl Geçti?

 Sahnelerde adını duyuran, sonrasında "Unutuverdim" adlı şarkıyı seslendiren ve YouTube kanalında müzikseverle paylaştıktan sonra aldığı izlenmelerle sanal dünyada adını duyuran İpek Demir, Michael Kuyucu'nun Akustik Stüdyo'suna konuk oldu. İpek Demir hem akustik performans sergiledi hem de müzik hikayesini anlattı.

İpek Demir, Michael Kuyucu'nun Akustik Stüdyosunda "Tarifi Zor" -  "Her Şey Fani" – "Gidiniz"  - "Ayrılığın Kitabı" – " Muhpir"  - "Bir Gülü Sevdim"  - "Tatlım Tatlım" ve "Kurşuni Renkler" gibi şarkıları seslendirdi. Programda İpek Demir'e Taner Boğa (Klave) – Kürşat Erbaşı (Klarnet) ve Mert Demir (Gitar) eşlik etti.
YouTube'dan Albüme Nasıl Geçti?
Bıçak Sırtım Şarkısını Buluncaya Kadar Çok Uğraştık
"Bıçak Sırtım" adlı şarkımın 5 ay süren bir yolculuğu  oldu.  Bu şarkının çıkması bizim epey zamanımızı aldı.  Aralık, Ocak gibi başladık şarkı arayışlarımıza fakat tabi biliyorsunuz çok zor şarkı seçmek. Birçok sanatçıdan beste dinledik, sözler okuduk ama "hani budur" dediğiniz bir şarkıyı  bulmamız hakikaten bir 3 ayımızı falan aldı. Üç ay şarkı aradık. Hiçbiri içimize sinmediği için de karar vermek istemedik yani içimize sinene kadar şarkı araştırdık. Sonrasında Melda Gürbey'e ait olan sözleri ve müziği Metehan Köseoğlu'na ait olan "Bıçak Sırtı"  adlı şarkı karşımıza çıktı, şarkıyı çok sevdik. Şarkımızın aranjesini de yine Metehan Köseoğlu yaptı. 
YouTube'dan Albüme Nasıl Geçti?
Unutuverdim YouTube'da Nasıl Patladı?
2014 yılında "Unutuverdim" şarkısını Youtube kanalımızdan paylaştık. Bu şarkının çıkış hikayesi de şöyledir: Sahnelerimizde biz bu şarkıyı akustik olarak söylüyorduk , insanlardan istek gelmeye başladı.  Sonra bana "biz bu şarkıyı sadece sahnede dinlemekle yetinemiyoruz. Bir kaydını yapsanız Youtube koysanız veya bir hani bir kaydı olsa arabada dinlesek, evde dinlesek sizi canlı olmasa da dinleyebilelim" dediler. O vesileyle bizde şarkının kaydını yaptık. Youtube'da paylaştık. Bir seneyi tamamlamadan 1 milyon izlenmeye ulaşınca şarkının söz yazarı sevgili Ayşe Bilgili Yılmaz bize ulaştı. Ve şarkıyı bizim profesyonel olarak çıkarmamızı istedi. Bizim yaptığımız aranjeli halini ondan başka almak isteyen sanatçılar olmuş o dönem. O "bu şarkı hani senin hakkın" deyip o şarkıyı bize vermek istedi. O vesile oldu aslında ön ayak oldu birazda şarkının single olarak yayınlanmasına.
"Unutuverdim"den sonra "Ayrılığın Kitabı"nı yaptık. 2018 yılının Eylül ayında çıkarmıştık bu parçayı da. Söz ve müziği bana ait o şarkının.  Çok güzel dönüşler aldım. O yüzden bu da beni çok mutlu ediyor ve motive ediyor.
Sıla Kalıcı Şarkılar Üretiyor
Son dönemde yapılan yeni şarkılar çok kalıcı olmuyor. Biraz dönemlik ve hızlı tüketime dayalı şarkılar olduğu için çok kalıcı eserler çıkmıyor ama "Muhbir" gibi kalıcı olacak eserlerde üretiliyor. Bazı şarkılar insanlar o şarkıyı dinlemekten ve istek yazmaktan vazgeçmiyorlar. Sezen Aksu'nun birçok kült şarkısı var buna örnek. Sıla'da bu isimlerden bir tanesi.
YouTube'dan Albüme Nasıl Geçti?
Daha sık Şarkı Yayınlamayı Düşünüyorum
Ağustos sonu Eylül başı gibi yeni bir şarkı ve çok arayı açmadan böyle iki üç ayda bir sık sık paylaşımlarda bulunacağız. Çünkü çok da arayı soğutmak istemiyoruz. Şu anki düşüncemiz bu şekilde. Hareketli bir şarkı gelecek 2019 yılında.
08.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM