Bora Gencer - Ayaz ( DMC - 2018)

Bora Gencer  -  Ayaz  ( DMC -  2018)

Müzik dünyasının hem yakışıklı hem de yetenekli yorumculardan biri olan Bora Gencer, “Ayaz” adlı bu albümünde altı şarkı ve bir remize yer vermiş.  Bence kariyerinin altıncı albümü olan “Ayaz” çok kaliteli bir albüm olmuş. Hatta bence Bora Gencer’in en kaliteli işi oldu diyebilirim.

Albümün açılış şarkısı “Yağmurun Altında” müthiş bir slow balat. Senfonik bir düzenleme çok iyi yorumlanmış bir beste var. Dinlenmesi lazım. Tek kusuru şarkının finali olmuş, pat diye volume’u düşürerek bitirmişler şarkıyı bence biraz garip bir fade out olmuş. Ancak “Yağmurun Altında” çok iyi bir beste , sözü ve müziği Bora Gencer’e ait olan bu şarkıda Bora, hem yorumcu  hem de müzisyen kimliğini konuşturmuş.
Benzer sözleri “Adını Denizlere Yazdım” adlı şarkı içinde söyleyebilirim. Bestesi Bora Gencer’e ait olan şarkı iyi bir beste. Albümün bu iki açılış şarkısı çok güçlü slowlar olmuş.
“Son Darbe” albümün en bakkal şarkısı. Hoş bir melodi ama ne yalan söyleyeyim beni fazla sarmadı. Ancak “Dur” bunu tam tersi bir duygu yarattı. Sözü ve müziği Bora Gencer’e ait olan “Dur”un düzenlemesi müthiş olmuş. Retro funk bir intro ve sonrasında seksenlerin soundu ile yapılan çok güzel bir düzenleme dinliyorsunuz.  Albümün kapağında künye ile ilgili fazla bilgiler olmadığı için albümün aranjörlüğünü kimin yaptığını göremedim. Ancak albüm sound  - düzenleme ve mix olarak çok başarılı olmuş. Çok modern ve kaliteli bir sound var.
Albümün beşinci şarkısı “Üzgün Bugün” de de albümün modern soundu var. Kapanış şarkısı “Dengesiz” de latin pop bir sound duyuyorsunuz. Bu şarkıda da farklı bir tını yakalanmış. Albüm kesinlikle standart Türk pop albümlerinden farklı bir albüm olmuş. Kent Türkçesi ile yorumlanan şarkılarda Bora Gencer sadece yorumu ile değil düzgün artikülasyonu ile de dikkatleri çekiyor. Şarkıların melodik yapısı ve düzenlemelerin zenginliği albüme birazda Retro bir hava katmış. Şahsen albümü dinledikten sonra ciddi ciddi şaşırdım. Bora Gencer bu albümde müzikal anlamda aşmış kendisini. Beni şaşırtan en önemli şey ise bu albümün medyada dikkat çekememesi. Tanıtım konusunda biraz kalındı evet ama yine de keşfedilecek ve zevkle dinlenecek şarkılar var bu albümde. Özellikle albümün ilk video klip şarkısı  “Yağmurun Altında” çok ama çok iyi bir şarkı.
Bence kuru gürültü içeren pop albümlerinden çok farklı olan ve içinde hem duygu hem de müzikal bir zenginlik içeren bu albümü dinleyin. Kulaklarınız da ruhunuzda bir nefes alacak.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1.Yağmurun Altında
2.Adını Denizlere Yazdım
3.Son Darbe
4.Dur
5.Üzgün Bugün
6.Dur Remix
7.Dengesiz

07.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM