Nalan - Aşk Senin Neyine (Poll Production - 2019)

Nalan -   Aşk Senin Neyine (Poll Production  - 2019)

“Of Aman Nalan” lakabıyla doksanlarda fırtına gibi esen yorumcular arasında yer almayı başaran Nalan, “Aşk Neyin Senin” adlı albümünde duygusu yüksek şarkılar seslendirdi. Albümün en iddialı şarkısı Nalan’ın kariyerinde en önemli şarkılardan biri olan “Yaralandım”. Bu şarkıyı tekrar yorumlayan ve kendi coverını yapan Nalan, “Yaralandım” şarkısında Kutsi ile çok güzel bir düet yapmış.

Altı şarkı ve onların dört versiyounun yer aldığı albümde Nalan, sözü ve müziği kendisine ait şarkıları seslendirdi. Albüme adını veren şarkı “Aşk Senin Neyine” eski Türk filmlerdeki şarkıları andırıyor. Diğer adı “Üzgünüm” olan şarkı bayağı bir kederli. Albüm aslında bir alaturka müzik albümü olmuş diyebilirim. Ama kaliteli bir alaturka albüm olmuş. Arabesk diyemeyiz , alaturka ile arabesk arasında ince bir çizgide kalmış, ritimlerle bazı şarkılar pop slowa kaydırılmış. Mesela “Sen olsun Bu Filmin” adlı şarkısı biraz pop biraz alaturka kokuyor.  Albümün ilk üç şarkısı hoş aşk şarkıları olmuş. Nalan’da gayet güzel seslendirmiş şarkıları. 
“Kendi Düşen Anlamaz” , aranjör Erman Tazegül’ün güzel soundu kurgulanmış iyi bir pop şarkısı olmuş. Ama burada sanki Nalan’ın yorumu pek uymamış şarkının yapısına. Epey bir nağmeli okumuş şarkıyı, keşke biraz daha düz okusaydı bu şarkıyı, daha trend bir şarkı çıkardı. Hem radyolarda hem de kulüplerde rotasyon şansı daha yüksek olurdu. 
Albümün genelinde Erman Tazegül’ün düzenlemeleri var. İyi soundlar yakalamış, güzel, temiz bir sound yakalamış aranjör. 
Beşinci şarkı “Seninle Temize Çektim” volero tadında bir şarkı olmuş.  “Ne Cam Ne de Çerçeve”  ise arada kalmış. Bu şarkı albümün en vasat şarkısı olmuş.  Albümün sonlarında “Yaralandım”ın Selim Çaldıran tarafından yapılan House Versiyon’u yer alıyor. Remix mantığından çok versiyon mantığında hazırlanmış.  Sakin bir ama hareketli bir versiyon olmuş, şarkı duygusunu kaybetmemiş. Öyle kafa ütüleyen versiyonlardan değil.
“Aşk Neyin Neyine” şarkısının alaturka versiyonu tam meyhane versiyon olmuş.  Güzel ama ne radyolar çalar ne de kulüpler.  
Albüm “Yaralandım” ve “Aşk Senin Neyine” şarkılarının karaoke versiyonları ile sona eriyor. Ben her zaman albümlerde şarkıların karaoke versiyonların olmasını savunan birisi olarak bu iki versiyonu zevkle dinledim. Bu karaoke versiyonlar şarkıların alt yapılarını da inceleme fırsatı veriyor. Müziğe meraklılar şarkıların alt yapılarını da inceleme ve dinleme fırsatı yakalıyor. Ben mesela bu iki şarkıdan “Aşk Senin Neyine” şarkısının alt yapısını daha çok beğendim.
Sonuç olarak Nalan ara verdiği albüm çalışmalarına güzel şarkılar içeren bir albümle dönüş yaptı. Ama bir şey var. O da piyasa onun bıraktığı gibi değil. Bu türde ki şarkıları tanıtacak mecralar yok, bu tür ciddi bir sıkıntı yaşıyor Türkiye’de , bu sıkıntılardan Nalan’da payını alacaktır.  Ancak şunu da söylemek isterim, Nalan ticari anlamda hiçbir şey düşünmemiş bu albümde. Mesela 2000lerde ki gibi bir “Acemi Balık” yakalaması gerekirdi.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1. Yaralandım feat. Kutsi 
2. Aşk Senin Neyine (Üzgünüm)
3. Sen Olsun Bu Filmin Adı (Ölene Kadar)
4. Kendi Düşen Ağlamaz (Unutulursun)
5. Seninle Temize Çektim (Ey Aşk)
6. Ne Cam Kaldı Ne Çerçeve (Of)
7. Yaralandım (House Version) 
8. Aşk Senin Neyine (Alaturka)
9. Yaralandım (Karaoke)
10. Aşk Senin Neyine (Üzgünüm Karaoke)

07.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM