Zeki Müren Şarkıları – Lima Filarmoni Orkestrası ( Dokuz Sekiz Müzik – 2019)

Zeki Müren Şarkıları – Lima Filarmoni Orkestrası ( Dokuz Sekiz Müzik – 2019)

 Limak Vakfı’nın sponsorluğunda hazırlanan “Zeki Müren Şarkıları” albümü bugüne kadar üretilen en kaliteli müzik projelerinden biri. Albümde Limak Filarmoni Orkestrası Türk Sanat müziğinin çok önemli bir ekolu Zeki Müren’e ait olan şarkıların senfonik düzenlemelerine yer vermiş. Eserleri tenor Murat Karahan seslendirmiş, orkestrayı şef Rengim Gökmen yönetmiş.

Limak Vakfı’nın bu projeye hayat vermesi çok önemli bir olay. Bu proje Türkiye’de müzik adına yapılan en önemli müzik sponsorluklarından biri olarak tarihe geçti. Albümün senfonik düzenlemelerii yöneten şef Rengim Gökmen, 1991- 2006 yılları arasında İzmir Devlet Senfoni Orkestrasının müzik direktörlüğünü üstlenmiş çok usta bir isim. Albümde yer alan şarkıların düzenlemelerini aranjör Yusuf Yalçın gerçekleştirmiş. Ana branşı  geleneksel halk müziklerinin çok sesli hale getirilmesi. Bu alanda çalışmalar yapan Yalçın, bu albümde yer alan önemli klasiklerin çok sesli hale getirilmesi konusunda mükemmel bir çalışma yapmış. “Müzikten Çok Daha Fazlası” mottosuna sahip olan Limak Filarmoni Orkestrası Limak Şirketler Grubunun sosyal sorumluluk ve yardım projelerinden bir tanesi olarak tarihe geçti. 
Albümün en önemli özelliği Zeki Müren ile özdeşleşen klasik Türk musikisi eserlerinin senfonik düzenlemelerinin yer alması. Burada bir ekleme yapmak lazım, albümde Zeki Müren’in bestelediği değil Zeki Müren’in seslendirdiği şarkılar yer alıyor. Yani hem Zeki Müren besteleri hem de başka usta müzisyenlerin besteleri yer alıyor. Ortak payda Zeki Müren’in yorumu ile tarihe geçmiş olmaları.
“Zehretme Hayatı” adlı Zeki Müren’in ilk bestesinden “Duydum ki Unutmuşsun” adlı esere kadar çok geniş bir repertuvar skalası var. Bu albümde Zeki Müren klasikleri “Manolyam”  - “Beklenen Şarkı” – “Şimdi Uzaklardasın” gibi eserlerin yanı sıra “Elveda Gençliğim”  -  “Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar” – “Senede Bir Gün” gibi önemli Türk musikisi klasikleri yer alıyor. Eserlerin düzenlemeleri muhteşem yapılmış. Uluslararası standartlarda düzenlemeler var. Tenor Murat Karahan şarkıları soft bir yorumla hiç dinleyiciyi yormadan seslendirmiş. İyi müziğin karşılığını merak edenler bu albümü mutlaka dinlemeli. Klasik müzik ile alaturka müziğinin buluşması bundan daha iyi olamazdı. Senfonik müzik dinlemekten zevk alanlar bu albümde mest olacak. Bu albüm bence aynı zamanda müzik eğitimi alanların , müzisyenlerin ve müzisyen adaylarının  da dinlemesi gereken bir albüm. Bu şarkılara yapılan düzenlemelerin, notaların ve çok sesliliğin incelenmesi gerekir.
Albümün bana göre tek eleştirilecek yönü kaydı olabilir.  Senfonik kayıtlar genel ortam sesi ile kaydedilir genellikle, ama her bir enstrümanın ayrı bir analog girişi yapılıp mixi ve panlaması üzerinde de biraz daha fazla çalışılaydı ortaya inanılmaz bir kayıt çıkabilirdi. Daha geniş stereo içeren bir kayıt dinlemek isterdim. Ama buna da şükür demek lazım. Günümüz kirlenen Türk müzik endüstrisinde böyle bir albüm görmek bile büyük olay. Hiçbir şirket, hiçbir sponsor, hiçbir müzisyen elini taşın altına koyup böyle bir projeye imza atmadı. Onun için Limak Vakfını canı gönülden kutluyorum. Dilerim bu albümlerin devamı da gelir.
Bu albümü mutlaka ama mutlaka dinleyin. 
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1.Ağlama Değmez Hayat
2.Duydum Ki Unutmuşsun
3.Elbet Bir Gün Buluşacağız
4.Elveda Gençliğim
5.Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar
6.Beklenen Şarkı
7.Gurbet
8.Manolyam
9.Olmaz İlaç Sine-i Sad Pareme
10.Senede Bir Gün
11.Şimdi Uzaklardasın
12.Torna A Surrıento
13.Veda Busesi
14.Bir Demet Yasemen
15.Zehretme Hayatı

09.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM