Zeynep Talu Ve Barbaros Yeniden Hayat Verdi

Zeynep Talu Ve Barbaros Yeniden Hayat Verdi

Bugünlerde konuştuğumuz "Milli ve Yerli Üretim" konusunu yetmişlerde ilk uygulayan sanatçılardan biri. Herkes o dönem yabacı şarkılara Türkçe söz yazıp seslendiriyordu. O dönemin adıyla aranjman bugünkü adıyla coverların popüler olduğu bir müzik endüstrisi vardı Türkiye'de.  Derken bir Çiğdem Talu çıktı ve artık yabancı şarkılara söz yazmayacağını söyledi. O dönemin genç ve yetenekli bestecisi Melih Kibar'ın bestelediği şarkılara söz yazacağını söyledi. Bu hareket o dönem için çok radikal bir olaydı. Çünkü o dönem müzik endüstrisinde nerdeyse hiç yerli beste üretilmiyordu. Melih Kibar ile Çiğdem Talu nu konunda bir ilki başardılar ve ilk hit milli ve yerli şarkılara imza attılar. Bu şarkılar Erol Evgin'in sesi ile klasikleşti ardından Yeliz- Coşkun Demir – Zerrin Özer ve onlarcası… Hepsi bu hareketin destekçisi oldu ve pop müziğin efsane besteleri "İşte Öyle Bir Şey"- "Hep Böyle Kal"- "Söyle Canım" – "Her Şey Seninle Güzel" – "Koca Çınar ortaya çıktı.

Çiğdem Talu ile Melih Kibar on yıllık bir sürede müthiş işlere imza attılar. İkisi de aramızdan erken ayrıldı. Çiğdem Talu Türkiye'nin en önemli söz yazarlarından biri oldu ve tarihe geçti. 1990lı yıllarda bayrağı kızı Zeynep Talu aldı. Anne kız Türk popunun külliyatını yeniden yazdı desem abartı olmaz. İki Talu'nun binin üzerinde şarkı sözü yayınlandı.

Müzik tarihi adına çok önemli bir ailedir Talu ailesi. Hem ürettikleri şarkılar açısından hem de milli ve yerli pop müziğine olan katkıları açısından. Böylesi büyük bir misyonla üretilen şarkıları yeniden hayat bulması gerekiyordu. Zeynep Talu bu yıl bunu yaptı ve annesi Çiğdem Talu ile kendisinin yazdığı şarkıları içine alan "Talu Project" adlı projeyi hayata geçirdi. Yaklaşık on yıl önce ilk albümünü yayınlayan Barbaros ile beraber bir ikili kuran Zeynep Talu, hem sahne hem de stüdyo albümü içerecek "Talu Project"i müzikseverle buluşturdu. Çok iddialı ve bence çok güzel bir proje. Bu proje Aralık ayında bir tekli, önümüzdeki mart ayında da bir albüm ile taçlanacak. Şimdilerde ise sahnedeki özel dinletilerle hayat buluyor. Zeynep Talu ve Barbaros bakın bu projeyi nasıl anlatıyor.

Zeynep Talu: Talu Project Benim için Bir Miras

Annemin şarkılarını ve benim şarkılarımı hep bir projede bir araya getirmek istiyordum, ama bunun ne olacağını bilmiyordum. Bu şarkılar birçok yerde çalınıyor; reklamlar, diziler, filmler, coverlar derken bu şarkılarla birçok şey yapılıyor, ama hiç annemle ikimizin şarkılarını bir arada bulunduran bir proje olmamıştı. Dolayısıyla "Talu Project" benim için bir miras. Ayrıca kızıma da bırakmam gereken bir miras olduğunu düşünüyorum. "Bir albüm mü yapsak?" derken en keyiflisinin, bu şarkıları sahnede insanlarla birlikte söylemek olduğunu düşündüm. Sonuç olarak şarkıların hepsi insanların sevdiği ve anılarının olduğu şarkılar. Önce bir sahne projesi yapalım dedik. Kiminle yapalım diye düşünürken, yanımda çok iyi bir şarkıcı olmasını istedim. Aynı zamanda da iyi bir dostum olmalıydı. Bu isim de Barbaros oldu. Hem iyi dostum, hem de iyi bir şarkıcı. Sonra Barbaros'a teklif götürdüm.

Barbaros: Talu Project Çok Heyecanlı

Biz Zeynep Talu ile aynı liseden farklı zamanlarda mezun olduk. Aynı liseden bir arkadaşım vasıtasıyla tanıştık. Beraber çalışmaya döndü iş. Zeynep ilk albümümde çok müthiş şeyler yaptı. Ben bir akşam evde otururken Zeynep "Böyle bir projem var, yapalım" diye beni aradı. Heyecanlandım çünkü çok güzel anlattı. İki, üç saniye boşluk verdikten sonra "Varım!" dedim. 

22.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM