Galip Kayıhan - Galip^'çe (Bordo Music – 2019)

Galip Kayıhan  - Galip^'çe (Bordo Music – 2019)

Müzik dünyasının başarılı müzisyen ve prodüktörlerinden Galip Kayıhan'ın "Galipçe"adlı albümü sanatçının son döneminde ürettiği bir albüm oldu. Galip Kayıhan ömrünün son aylarını bu albüme harcadı ve maalesef albümünün yayınlandığını göremeden geçirdiği kalp krizi ile aramızdan ayrıldı.

Marşandiz'de müzisyenlik yapan, iki binli yıllarda Dost Müzik 'te yapımcı ve ortak olan Galip Kayıhan'ın "Galipçe" adlı bu albümü rock tınılar içeren bir albüm. Müzisyen şarkılarını kendisi seslendirmiş. 
Bu albümde ilk kez bir şey gördüm. Albüm kapağının içinden çıkan küçük kitapçığın tamamında "Teşekkürler" başlığı altında çok kalabalık bir isim listesi var. İlk kez böylesini gördüm.
Albüm 2 CDden ve toplam 25 şarkıdan oluşuyor. Şarkıların nerdeyse tamamının bestesi Galip Kayıhan'a ait. Albüm alternatif rock türünde hazırlanmış. Ben albümde yer alan slow şarkıları daha çok beğendim. "365 Gün 24 Saat"  - "Ölürüm Sensiz" ,  Kayıhan'ın romantik şiiri eşliğinde kurgulanan "Şarkıların Suçu Ne?" – "Şerefe" ,  
Kayıtları gayet itinalı yapılmış, iyi bir mastering ve kaliteli bir müzikal düzenleme anlayışı var. Müzik vizyonu geniş bir müzisyen olan Galip Kayıhan bunu bu albümünde çok net hissettirdi. Özellikle romantik şarkılardan ben çok etkilendim. Bazı şarkılarda şiir yorumlayan Galip Kayıhan, bazı şarkılarda Fransız chanson yorumcuları gibi şarkı söylemiş. İkisi de güzel olmuş. Hızlı rock şarkılar ise biraz yetmişlerin tadında kurgulanmış. İki CDden oluşan albümün birinci CDsinde Galip Kayıhan'ın rock tınılar içeren Türkçe şarkıları yer alıyor. İkinci CD ise oldukça ilginç. Galip Kayıhan'ın bestelerinden oluşan yabancı isimli şarkılar yer alıyor. Aralarında enstrümantal şarkıların da bulunduğu ikinci CDde çok yüksek bir müzikalite var. Özellikle "Noah's of Arc"  müthiş bir düzenleme olmuş.  Albümün bu bölümünde müzikal çizgisini evrensel boyutlara taşımış Kayıhan. İkinci CDde bir de sürpriz cover yer alıyor. Mirkelam'ın "İstanbul'da" adlı şarkısı. 
"Galip'çe" albümü iyi bir müzisyenin rock türünde yaptığı iyi bir albüm olmuş.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
CD 1
1- Adanalıyık
2- Aşk Ölümlü
3- 365 Gün 24 Saat
4- Hint Kumaşı
5- Ölürüm Sensiz
6- Ülküsel
7- Şarkıların Suçu Ne?
8- Meleğim Ol
9- İtirafçı
10- Şerefe
11- Gerisi Yalan
12- Bir Haller
13- Siler Giderim
14- Utanıyorum Şehidim
15- Yüreğim Kutupta
16- 1968
CD 2
1- Aşk, Aşk, Aşk
2- Woman Of The Night
3- Jam 55 52
4- Noah's Of Arc
5- Global Warming
6- I Feel Crazy
7- İstanbulda
8- Dance With Me
9- Born İn Your Heart

12.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM