Funda Arar - Arabesk (DMC – 2018)

Funda Arar - Arabesk (DMC – 2018)

2017 ve 2018 yılında popçularda bir Arabesk şarkı söyleme modasına Funda Arar'da mı uydu anlamadım. Ama ben Funda'nın bu albümünü beğendim. Beğendim ama neden Funda Arar ve ekibi bu albüme hak ettiği değeri vermedi anlamadım. Muntazam  hazırlanmış bir albüm. Kırmızı rengi içeren bir grafik çalışması ile hazırlanan albüm kapağından tutunda Febyo Taşel'in düzenlemelerine ve Funda Arar'ın yorumuna kadar güzel özelliklere sahip bir albüm.

On Arabesk klasiğinin yer aldığı albümde bugüne kadar defalarca coverlanmış "Mutlu Ol Yeter"- "İtirazım Var" -  "Bir Kulunu Çok Sevdim" – "İşte Bu Bizim Hikayemiz" – "Tanrı İstemezse" gibi şarkıların yer aldığı albümde düzenlemeler genel olarak orijinallerine sadık kalınarak hazırlanmış. Bu açıdan bakarsak şarkılara fazla bir şey katılmamış. Bu bilinçli bir strateji mi oldu bilmiyorum ama ben birkaç düzenleme farklılığı dinlemek isterdim. Bunu albümde "İtirazım Var" adlı şarkıda duydum. Bu şarkının düzenlemesini Febyo çok güzel yapmış. Şarkının Introsuna ve geneline bir rock tını katmış, çok da güzel olmuş. Bence albümün en güzel düzenleme ve yorumu "İtirazım Var" olmuş.
"İşte Bu Bizim Hikayemiz" vals tadında düzenlenmiş. Daha naif ve duygusal bir versiyon olmuş. Şarkının alt yapısı softlaşırken Funda Arar'ın bağırarak şarkıyı söylemesi biraz abes kaçmış. Bu coverda güzel olmuş.
Albümde "Sor" adlı şarkıyı beğendim. İyi bir beste, güzel bir yorum olmuş. Mustafa Sayan'ın bestesi "Ölüyorum Kederimden" albümü Arabesk temasından çıkarmış ve hafif alaturkaya doğru götürmüş. "Huzurum Kalmadı" Funda Arar'ın yorumuna yakışmamış. Bir Ferdi Tayfur şarkısı olan bu şarkı albümde en fazla sırıtan şarkı oldu diyebilirim.
İstanbul Strings Grubunun yaylıları albüme kalite katarken,  Volkan Öktem'in davulu da kendisini hissettirmiş. Kaydı temiz, masteringi düzgün, güçlü soundu olan bir albüm olmuş "Arabesk". Ama bu albümde benim kafam birkaç şeye takılmış. 
1. Bu albüme neden hiç tanıtım yapılmadı?
2. Funda Arar bu albümde kendi solo albümlerini aksine daha bir kastı sanki şarkıları seslendirirken
3. Şarkıların düzenlemeleri güzel olmuş, ancak çok daha güzel olabilirdi. Febyo Taşel ,"İtirazım Var"da olduğu gibi değişik varyasyonlarla hazırlayabilirdi şarkıları.
Sonuç olarak Funda Arar'dan müzik dinlemek her zaman güzel bir duygu verir. Şarkıları hissettirir. Bu tematik albüm başarılı yorumcunun diskoğrafisinde güzel bir renk olmuş diyebilirim.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
01. Mutlu Ol Yeter
02. Duyanlara Duymayanlara
03. Bir Kulunu Çok Sevdim
04. Sor
05. Ölüyorum Kederimden
06. İtirazım Var
07. Huzurum Kalmadı
08. Yıkılmışım Ben
09. İşte Bu Bizim Hikayemiz
10. Bakma Bana Öyle

12.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM