Hasan Hüseyin Demirel Şarkıları - Derleme (Arda Müzik – 2018)

Hasan Hüseyin Demirel Şarkıları -  Derleme (Arda Müzik – 2018)

 Pek çok yorumcu tarafından bestesi seslendirilen bestecilerden biri olan Hasan Hüseyin Demirel'in şarkılarından oluşan bu albümde on bir farklı şarkı ve on bir farklı yorumcu yer alıyor.

Albüm Haluk Levent'in seslendirdiği "Akşamlar" adlı şarkı ile açılıyor. Bu şarkıyı Feridun Düzağaç'ın seslendirdiği "Kadıköy" şarkısı takip ediyor. Hasan Hüseyin Demirel'in besteleri rock tınılar içeren besteler. Ama sadece rock diyemem yer yer Retro-rock yer yer Anadolu rock tınılar içeren bir soundu var. Albümde yer alan şarkıların tamamına yakınının düzenlemesini Kadir Demirel hazırlamış. Düzenlemeleri çok güzel tınlatan mixi çok  beğendim. Çok başarılı bir mix yapılmış. Tüm enstrümanları tek tek duyabiliyorsunuz. Stereosu çok güçlü kayıtlar yapılmış.
Cansu Koç "Aşk Ayrıntılarda Gizlidir" şarkısını seslendirmiş, Selçuk Balcı, Karadeniz müziği kokusu olan "Kömür" ü seslendirmiş.  Cengiz Özkan'ın seslendirdiği "Sevdalar Ak Mintana Benzer" türkü ile özgün müzik türü olarak adlandırılan formda. Suavi "Yaralı Bulut" , Tolga Candır "Akdeniz" adlı şarkı ile albümün türkü formuna geçişini yapmış. İlkay Akkaya "Sevdalı Turnam"ı çok içten seslendirmiş. Albümün ikinci yarısında türkü formunda hazırlanmış şarkılar daha ağır basıyor. SAhmet Koç tarafından icra edilen "Güneş Battı" adlı enstrümantal şarkı albümün hüznünü zirveye çıkartıyor.
Albümün en modern şarkısını albümün aranjörlüğünü üstlenen Kadir Demirel seslendirdi. "Hangimiz" çok melodik bir şarkı. Batı formunda bir düzenleme ile hazırlanmış, ben bu şarkıyı çok beğendim, çok kaliteli bir tınısı var. Albümdeki tüm şarkılar kesinlikle çok iyi şarkılar ama "Hangimiz" bana biraz daha fazla hitap etmiş. Kapanış şarkısı ise son yıllarda senfonik düzenlemeleri ile harikalar yaratan Yıldıray Gürgen tarafından icra edilmiş. "Kurbağalar" adlı bu enstrümantal şarkıda Yıldıray Gürgen harikalar yaratmış. Müthiş bir yaylı kompozisyonu hazırlamış, yaylıları İstanbul Strings çalmış. Kayıt mükemmel olmuş. Albümün en iyi kaydedilmiş şarkısı "Kurbağalar" diyebilirim, çok güçlü gelen bir alt yapı var. Senfonik bir düzenlemeye monte edilen bağlamalar müthiş bir sentez yaratmış. Bu sentez aslında hepimizim hayal ettiği Türk müziğinin dünyadaki başarılı duruşuna bir örnek olmuş. Bu tarz beste ve düzenlemelerin dünyaya sunulması ve hem bağlamanın hem de türkü formunun evrensel müzikte ne kadar güzel bir yıldız olacağını göstermek lazım. 
İyi bir müzisyen Hasan Hüseyin Demirel ve onun başarılı ekibinin hazırladığı kaliteli bir albüm olmuş. Bu albümde pop soundu yok. Türkülerin modernize edilmiş halleri var. Hepsi sıfır yeni besteler ve hepsi de birbirinden değerli solist ve müzisyenlerin muazzam bir katkısı ile ortaya çıkmış çok kaliteli bir derleme albüm. Bu albümü ve bu albüm gibilerini medyada duymak zordur. Popüler kültüre hitap etmedikleri için bu albümlerin kendisini duyurması zordur. Onun için bu albümler hep duyuru eksikliği yaşarlar. Ancak siz hiç buna kanmayın popüler kültür tarafından hakkı yenen iyi bir albüm olmuş Hasa Hüseyin Şarkıları albümü. Rock tınılarla başlayan ve sona doğru gelirken türkü formunda kurgulanan bestelerden oluşan bir albüm.  İyi müzik dinlemek  isteyenlerin dinlemesi gereken bir albüm. 
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1. Akşamlar /   Haluk Levent 
2. Kadıköy  / Feridun Düzağaç
3. Aşk Ayrıntılarda Gizlidir /  Cansu Koç
4. Kömür / Selçuk Balcı
5. Sevdalar Ak Mintana Benzer / Cengiz Özkan 
6. Yaralı Bulut / Suavi
7. Akdeniz / Tolga Çandar
8. Sevdalı Turnam / İlkay Akkaya
9. Güneş battı / Ahmet Koç - Enstrümantal
10. Hangimiz / Kadir Demirel 
11. Kurbağalar / Yıldıray Gürgen - Enstrümantal

13.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM