Yavuz Akyazıcı Project – Turkish Standarts Vol.3 (Esen Müzik – 2019)

Yavuz Akyazıcı Project – Turkish Standarts Vol.3 (Esen Müzik – 2019)

 Yavuz Akyazıcı'nun "Turkish Project" projesinin üçüncüsünde caz ile rock müziğinin başarılı bir kolajı var. Yedi şarkının yer aldığı albümün en önemli farkı orijinalleri rock formatında düzenlenen şarkıların caz düzenlemelerle sunulması olmuş. Düzenlemeleri Yavuz Akyazıcı hazırlamış, vokali ise  Funda Akyazıcı yapmış. Funda oldukça iyi bir vokal, cazın ruhunu hissediyor. Şarkıları çok iyi seslendirmiş.  Teoman ve Nil Karaibrahimgil ağırlıklı bir repertuvar içeren albümde şarkıların caza adaptasyonu çok iyi yapılmış. Şarkılar orijinal versiyonlarından çıkarak başka bir formata girmiş. Ustaca yapılan adaptasyonlar.

Albümde Teoman'a ait "İstanbul'da Sonbahar" – " Kupa Kızı Sinek Valesi"  - "Senden Önce Senden Sonra" , Nil Karaibrahimgil'e ait "Hadi İnşallah" ve "Resmen Aşığım" şarkıları yer alıyor. Özellikle Nil Karaibrahimgil'in şarkıları hem pop hem de alaturka tınılar içerirken Yavuz Akyazıcı bu iki şarkıya adeta yeniden hayat vermiş. "Resmen Aşığım" şarkısında bir de solo eklemiş ki tadından yenmiyor.
Tematik bir albüm projesi olan "Turkish Standarts Vol.3" çok farklı bir iş olmuş. Türkiye'de üretilen caz müzik adına örnek bir çalışma olmuş.  Kayıtlar yalın halde ve çok az sayıda enstrümanla yapılmış ama ona rağmen öylesine başarılı bir kayıt yapılmış ki çok dolu bir orkestrasyon duyuyorsunuz. Burada kaydı yapan ekibi tebrik etmek lazım. Ömer Taşkın ve Serkan Kargacı'nın kayıtlarına Yavuz Akyazıcı mix yapmış. Özellikle stereofonisi güçlü bir kayıt felsefesi benimsenmiş. Bu albümü daha da özel yapmış.
Sonuç olarak bu albüm Caz müziği fanlarının tutku ile dinleyeceği bir albüm olmuş. Çok ağır bir caz albümü değil, caza yeni başlayanlar için de ideal bir albüm olmuş. Bu albümü dinleyerek caz müziğine olan sempatiniz de artabilir. 
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1. İstanbul'da Sonbahar - Söz ve Müzik : Teoman
2. Yürek - Söz ve Müzik : Ari Barokas
3. Kupa Kızı Sinek Valesi - Söz ve Müzik: Teoman - Deniz Akyüz
4. Bekle Dedi Gitti - Söz:  Kaan Tangöze - Özdemir Asaf /  Müzik : Kaan Tangöze
5. Hadi İnşallah - Söz ve Müzik : Nil Karaibrahimgil
6. Resmen Aşığım - Söz ve Müzik : Nil Karaibrahimgil
7. Senden Önce Senden Sonra - Söz ve Müzik : Teoman

13.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM