Selin Sümbültepe - Cizdan (Kabak&Lin-2018)

Selin Sümbültepe - Cizdan (Kabak&Lin-2018)

Çok yetenekli tarz bir müzisyenin hazırladığı bu albümde kaliteli müzik dinleyebilirsiniz. Hem kaydı ile hem düzenlemeleri ile hem de şarkıları ile alternatif pop ve rock müziğe çok güzel bir örnek olmuş.

Albüm maalesef popüler kültüre duyuramamış kendisini, bence kayıp olmuş. Albümü dinlemeye başladıktan sonra biraz da künyesini inceledim ve bu işin altında Kerem Ökten'in olduğunu gördüm. Bir dönem efsane işlere imza atan benim çok beğendiğim bir müzik adamı olan Kerem Ökten bu albümün hem prodüktörlüğünü hem de aranjörlüğünü üstelenmiş. Bu kadar usta biri ismin böylesine alternatif bir işte bu kadar başarılı bir iş çıkartması bence önemli. Bugün bu albümü müzikal yapısı frkı olduğu için çok az sayıda popüler müzik aranjörü çıkartabilir.
Tamamen akustik kaydedilmiş bir albüm. Kaydı çok başarılı. Mixi de aynen. Emre Nişancı yapmış mixi ve kaydı, şarkılarda tüm enstrümanları tek tek duyuyorsunuz Mixte left right dengesi muhteşem, kulaklıkta dinlerken farklı bir dünyaya gidebiliyorsunuz. 
Albümde 11 şarkı var. Tüm şarkılar yorumcu Selin Sümbültepe'ye ait  Bir tek "Cızgan" adlı şarkının sözleri ona ait değil. Kalan tüm şarkıları yazmış, çizmiş seslendirmiş.  On beste ve "Gece Çiçeği" adlı şarkının bir ek versiyonu içeren albüm için alternatif pop diyebilirim. Albümün ritmi genelde orta ritimde. Bazı şarkılar Retro lezzetle düzenlenmiş. Yer yer yemişlerin rock tınılarını da duymak mümkün.
"Renk Vermez Sana" albümün açılışını yaparken tüm albümde kaliteli müzik dinleyeceğimizi hissettiriyor. Yaylı kompozisyonlarda içeren çok iyi bir düzenleme.  Soft rock ile hard rock arasında bir çizgide olan "Gece Çiçeği" , Retro soundu ve kaydıyla beni çok etkileyen "Ne Dersin" , albüme adını veren albümün ritmi en yüksek şarkılarından biri olan "Cızgan" ve melodik yapısı , sempatik vokalleri ile farklılaşan "Jacqueline" ciddi ciddi özel şarkılar. Ancak şunu da söylemem lazım, şarkılar bir bütünlük içinde sunulmuş, hepsinde bir kalite var. Şarkıların birbirine bariz üstünlük sağladığını söyleyemem. Bir bütünlük var albümde.
Popüler müzik çok sıktı. Bu tarz alternatif albümler Türk müzik piyasasına ciddi bir kalite ve renk getiriyor. İşin üzücü tarafı bu albümlerin popüler müziğin gölgesinde kalması. Yoksa çok ciddi başarı yakalayabilir. Medyamızın tabii ki bu konuda görevi büyük. Bunlar işin kitap bölümü. Duygu yönü ve müzikalite yönü bakıldığında size dinleyin diyeceğim bir albüm olmuş.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1. Renk Vermez Sana 
2. Gece Çiçeği             
3. Ne Dersin               
4. Ne Oldum Sende     
5. Cızgan                   
6. Jacqueline             
7. İnsomnia               
8. Manzaralar           
9. Yağmur Zamanı       
10. Cinaslı Kafiye         
11. Gece Çiçeği - Akustik Versiyon

21.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM