Deniz Seki - Uzun Hikaye (Seyhan Müzik - 2018)

Deniz Seki - Uzun Hikaye (Seyhan Müzik - 2018)

Deniz Seki, uzun süren bir sıkıntılı dönemin bitiminde müzik marketlere sunduğu “Uzun Hikaye” albümünde kaliteli bir işle karşımıza çıktı.  Kendi deyimiyle “içeride olduğu dönmelerde yazdığı şarkıları içeren” albümde hem çok güzel coverlar var hem de çok kaliteli besteler.

Albümün müzik direktörlüğünü İskender Paydaş yapmış. Albüm ağır bir albüm. En ritmik şarkıda bile bile bir ağırlık var. Bu ağırlığı açacak olursam “depresif” ve “kaliteli” diyebilirim.  Seyhan Müzik kırmızı rengin tasarım olarak ön planda olduğu oldukça güzel bir kapak hazırlamış.  CD kapağını açınca on iki kart postal çıkıyor. Bir nevi postcard olan bu küçük kartların her biri albümde yer alan her şarkıyı temsil ediyor. Kartların önünde Deniz Seki’nin bir fotoğrafı arkasında ise bir şarkının sözleri ve şarkıda emeği geçenlerin künyesi yazılmış. Tek kelime mükemmel bir düşünce olmuş. Bu tarz kreatif tasarım fikirleri satışları düşen albümlerin satın alınması için tüketicide çok güze bir motivasyon olabilir.
Bu albüm çok ciddi bir satış yakalayamaz, çünkü albüm bugüne kadar yayınlanan Deniz Seki albümleri içinde en kalitelisi. Sadece Deniz Seki’nin değil, Türk pop müziğinin en kaliteli albümlerinden biri olmuş. Müzikal yönü ve duygu yönü ağır bir albüm olmuş özetle.
Albümde yer alan “İyi varsın Aşkım” zengin düzenlemesi ile çok iyi bir açılış yapıyor.  Hemen ardından gelen “Öğrendim” aynı kaliteyi ve sözlerindeki derinliği kalplere taşıyabiliyor.
Geçmişte Ahmet Kaya’nın seslendirdiği “Nereden Bileceksiniz” adlı şarkıyı coverlayan Deniz Sei, bu şarkıda muhteşem bir yorum yapmış.  Albümün tüm düzenlemelerine imza atan İskender Paydaş şarkıyı farklı bir havaya sokmuş,  biraz depresif olmuş düzenleme. Ancak Deniz Seki bu şarkıdaki yorumunda tek kelime kendini aşmış. Mutlaka bu yorumu dinleyin. 
Albümün diğer coverı da Sezen Aksu klasiği “Gidemem” olmuş. Bu şarkıyı pek çok kişiden dinledim. Ama Deniz Seki’den dinlediğim yorum hepsinin üstünde olmuş. Şunu açık ve net söylemek isterim ki Deniz Seki seçtiği  iki coverda da tek kelime ile yorumunu konuşturmuş ve en önemlisi her iki covera da bir şeyler katarak albümünde yer vermiş.
“Bir Zamanlar” albümün neşeli şarkısı.  Biraz Retro ve yetmişleri andıran bir melodi.  “Su Akar” adlı şarkıda albümün orta ritimli şarkılardan. “Vefalı Sarmaşık” latin ile pop müziğinin buluşturan orta ritimli bir şarkı olmuş. “Keşke” albümün iki ritmik şarkıdan biri. Bu şarkı Deniz Seki’nin kendine has yorumu ile yapılmış hafif “şımarık melodiler”den oluşmuş bir şarkı.  Bu ritmik şarkıda bile sözler çok anlamlı, albümün hiçbir şarkısında öyle basit bir şarkı söz yok. Bu zaten albümün ticari anlamda zora girmesine neden olmuş. 
Albümün en damar ve en iyi şarkılarından biri “Helal Ettim (Hakkımı)” sözü ve müziği Deniz’in kardeşi Serkan Seki’ye ait. Albümde iki versiyonu var bu şarkının. Birinde Deniz,  Serkan Seki ile muhteşem bir düete imza atmış, diğerinde ise şarkıyı tek başına seslendirmiş. Şarkı çok güçlü bir beste.  Dinlerken içiniz kıpırdıyor.
Albümün en önemli özelliği şarkılarının sözel yönünün çok güçlü olması. Öyle fast food sözler yok. Zaten albümü kaliteli yapan en önemli özelliği de bu olmuş. Deniz Seki’nin de kalemi epey gelişmiş. Şarkılarında anlattığı hikayelerde kullandığı sözler, kavramlar ve imgeler çok güçlü.  Buna diğer şarkılar da eşlik etmiş. Mesela sözleri Şebnem Sungur’a ait olan “Çok Sevmiştik” de aynı duygu var. Bu şarkıda yer alan “Yaprağın bile hesabı var karar vermiş çoktan düşmeye dalından. Bahane sonbahar” çok güzel bir anlatım olmuş.
“Uzun Hikaye” albümünün dikkat çeken bir diğer şarkısı “Hüzün Nerde Ben Orada” olmuş. Sözü ve müziği Şehrazat’a ait olan iyi bir beste seçmiş Deniz Seki, çok da güzel seslendirmiş. Bestesi ve meyana çıkışı çok iyi şarkının. Şehrazat’ın şarkı yapısı hep moderndir. Bu modernlik ona kent kültürünü olduğu kadar kalite de katmıştır. Bu şarkı da aynı duygu var. 
Özetle ben bu albümü beğendim. Fast food albümlerin revaçta olduğu bir Türkiye müzik endüstrisinde iki cover  ve dokuz yeni şarkıdan oluşan bir albüm yapmak zor iş. Deniz Seki özgürlüğünden uzak olduğu dönemlerde epey biriktirmiş, onları kaleme almış, onlara başkalarının da duygularını içeren şarkılar eklemiş ve İskender Paydaş ile çok özel ve güzel bir duygu katmış. Albümlerin tarih olduğu bir dönemde duygu yüklü kaliteli bir albüm hazırlamış Deniz Seki. Belki biraz da promosyonda da zayıf kaldı ama böyle kaliteli bir albümün günümüz kirlenmiş hatta leş olmuş popüler müzik endüstrisinde anlaşılması çok zor. Ama çok iyi bir Deniz Seki yorumu var. Bu yorumu dinlemek ve şarkıları ruhunuzda hissetmek istiyorsanız , hüznü hissetmek istiyorsanız bu albümü alın saatlerce dinleyin sıkılmayacaksınız. Özellikle “Nereden Bileceksiniz” –“İyi ki varsın” – “Helal Ettim” – “Gidemem” dört dörtlük olmuş.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1. İyi Ki Varsın Aşkım
2. Öğrendim
3. Bir Zamanlar
4. Nereden Bileceksiniz
5. Vefalı Sarmaşık
6. Helal Ettim Hakkımı
7. Çok Sevmiştik
8. Su Akar
9. Keşke
10. Hüzün Nerde Ben Orada
11. Toprak Ana
12. Gidemem

16.07.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM