Barakka'nın Philadelphia'dan Türkiye'ye Müzik Yolculuğu

Barakka'nın Philadelphia'dan Türkiye'ye Müzik Yolculuğu

Ilk albümü ‘Uzaklardan’ı 2012 Aralık ayında yayınlayan Barakka, gitarda Barış Kaya, udda Roger Mgrdichian ve perküsyonda Joe Tayoun, klavyede ise Billy Tayoun’dan oluşuyor.


Philadelphia'da tanışan ve beraber müzik yapmaya başlayan bu dörtlü, ilk kez sahneye Philadelphia Türk Festivali’nde çıktı. Daha sonra Philadelphia’nın türlü festivallerinde yer aldı. Barakka, bir Amerikalı Blues grubu ile Philadelphia’da ilk Turkish American Rock Fest’i gerçekleştirdi. Bu konser Türk ve Amerikan organizasyonlarının dikkatini çekti.


Grup bundan yaklaşık bir ay sonra Philadelphia 76’ers NBA maçı öncesi Wells Fargo salonunda bir konser verdi. Yaklaşık 10 binden fazla izleyiciye ulaştı. Birkaç ay içinde Philadelphia’nın en büyük festivallerinden biri olan Rocky filminde geçen İtalyan mahallesinde gerçekleştirilen İtalian Market Festivali'nde sahne aldı ve bu sefer seyirci sayısı yaklaşık 15 bin oldu.


Barakka, New Jersey, Philadelphia, New York’ta verdiği sayısız konserlerine devam ederken bir yandan da yeni albüm kayıtlarına hız verdi.


Barış Kaya'nın 2014’te tanıştığı ünlü miks mühendisi ve Mars Yapımcılık’ın kurucusu Uğur Memiş’in müthiş yol göstericiliği ile grup, albüm kayıtlarına başladı. Albümde parçaların aranjelerini Özgür Bakkaloğlu üstlendi. Bu sefer davulda Barış’ın kardeşi gibi sevdiği, kendi kardeşinden ayırmadığı, Türkiye’nin sayılı yetenekteki davulcularından biri olan Cengiz Tural yer aldı. Albüm kayıtları, New Jersey, Philadelphia, Ankara, İstanbul ve İzmir’de gerçekleşti.


Albümden önce bir tekli yayınlamaya karar veren grup, bunun için en uygun şarkı olarak folk, pop/ rock ezgileri taşıyan ‘Alevler İçindeyim’ isimli şarkıyı belirledi. ‘Alevler İçindeyim’, ilk yazıldığında tamamen Akdeniz ezgileri akustik şekilde yazılmış olsa da, aranjör Özgür Bakkaloğlu yönetiminde parça birden fazla tarzı Balkan ve hatta Reggae için de sentezledi. Klibi Ankaralı yönetmen Cevahir Ünal New York City, New Jersey ve Philadelphia’da çekti. Özellikle Manhattan ve Philadelphia’da sokak kayıtlarının yanı sıra, New Jersey’de klavyeci Billy Tayoun’un kendi stüdyosunda video kayıtları yapıldı. Grup performansı video kayıtları ise Türk ve yabancı birçok önemli ismin konser verdiği, Manhattan’ın önemli mekânlarından olan Drom’da  gerçekleşti. Klipte yer alan ateş dansçısı Diana’nın performansı ise Meksika’da tamamlandı.


Barakka'nın ‘Yollar Bekler’ isimli, Doğu ve Batı enstrümanları ile her iki müziği sentezledikleri Folk Rock albümleri sonbaharda dinleyiciler ile buluşacak.  


21.07.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM