Hakan Peker - Asil (Peker Müzik - 2019)

Hakan Peker - Asil (Peker Müzik - 2019)

Türk pop müziğinin çeyrek asrına sayısız kazanımı olan bir müzik adamı ve yorumcu olan Hakan Peker, “bu benim yayınlanan son albümü” dediği bu albümde güçlü bir sound, biraz doksanlardan birazda iki binlerden bir sound sundu.

Sekiz şarkının yer aldığı albüm genel olarak ritmik şarkılardan oluşmuş. Bordo rengin hakim olduğu başarılı bir grafik çalışması ile hazırlanan albüm kapağının içinden tıpkı doksanlar ve ikibinlerin başında olduğu gibi bir kitapçık çıkıyor. Hakan Peker, dijitalin müzik dünyasını işgal ettiği ve CDlerin yok olma tehlikesi yaşadığı bu dönemde son bir fiziki albüm daha yapayım dedi ve bu albümün kapak, baskı ve grafiğini çok iyi hazırladı.

Elektronik alt yapılar üstüne, akustik enstrümanların yer aldığı şarkılarda Hakan Peker geniş bir müzisyen ve aranjör ekiple çalıştı.  Suat Aydoğan, Barış Mert Peker, Alper Atakan, Hatem Tutkus gibi aranjörlerle çalışan Hakan Peker, albümde iyi bir sound yakalamış.

Albüm 90’ların tarzında kurgulanmış “İki Mesaj” at adlı şarkı ile açılışı yapıyor.  Pop ve oryantal motifler taşıyan bu şarkıyı, Yalçın Polat’ın bestesi “Asil” takip ediyor.  “Asil” albüme veren şarkı, tipik bir “eller havaya” şarkısı.

Akdeniz soundu içeren sirtaki tadında hazırlanan “Savrulup Gidiyorum”  albümde farklı bir hava katıyor.  Albümün ilk slow şarkısı “Beklerim Ölümüne” aynı zamanda albümün en iyi şarkısı. Alper Atakan’ın günümüz soundu ile Retro soundu iyi harmanlayarak hazırladığı “Unutulmuyor Aşklar” da albümde sınıfı geçiyor.

Ben “Hovarda” adlı şarkıyı pek beğenmedim, vasat bir şarkı gibi kalmış. Ama albümde yer alan diğer yedi şarkının tamamında bir lezzet var diyebilirim. “Bir Yuva Kuramadık” sözleri ile etkiliyor:  “Bir temel atıp, bir tuğla koyamadık evimize” çok etkileyici bir sitem.

Albümde şunu rahatlıkla söylemek istiyorum ki, Hakan Peker, ritmik şarkılarda bile romantik bir erkek görünümünde. Sevgiliye değer veren, aşka önem veren ve aşkın peşinden koşan bir tema var şarkıların sözlerinde.  Yani günümüz tüketim toplumunun adapte ettiği “gitsin boşver” tarzı pek giderli bir duygu yok albümde.  Albümün kapanış şarkısı “İki Göz Oda” orta ritimde bir şarkı olmuş. Bu şarkının düzenlemesinde kullanılan yaylıları ben çok sevdim.

Sonuç olarak Hakan Peker, alaturka ve nağme kullanarak yaptığı yorumla, pop alt yapılarla, hafif eller havaya hafif nağmeli ama en önemlisi akılda kalabilen melodilerden oluşmuş bir albüm hazırladı. Günümüz ile doksanları bir potada sunmuş. Ne tam doksanlar var ne de tam günümüz. Bu aslında bir renk ve güzel bir renk ama medyada, radyolarda, kulüplerde sorun yaratır mı o konuda biraz kafam karışık.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1 – İki Mesaj At

2 – Asil

3 – Savrulup Gidiyorum

4 – Hovarda

5 – Beklerim Ölümüne

6 – Unutuluyor mu Aşklar

7 – Bir Yuva Kuramadık

8 – İki Göz Oda

21.07.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM