Ersay Üner – Nokta (DMC- 2019)

Ersay Üner – Nokta (DMC- 2019)

Çok samimi bir şekilde söylemek isterim ki Ersay Üner müzikal çizgisini çok geliştirdi. Bir dönem Demet Akalın’a yaptığı giderli bestelerle popüler olan biraz da o çizginin dışına çıkamayarak “acaba kapasitesi bu kadar mı?” sorusunu sorduran Ersay Üner, solist kariyerine de geç başladı. Epey bir bekledikten sonra albüm yayınladı. Ufak ufak gitti ama şu an geldiği nokta oldukça farklı.

2019 model “Nokta” adlı albümünde yedi şarkı seslendiren Ersay Üner,  çok farklı bir çizgide bir albüm hazırlamış. Müzikal anlamda farklı bir deneme yapmış. Slow ama kendine has bir ritim anlayışı ile standart popun dışında bir iş çıkarttı.

“Nokta” albümün açılış şarkısı, elektronik tınılar içeren bir şarkı.  “Güm” orta ritimde bir şarkı, form olarak tam değil belki ama elektronik müzik formuna sahip. Bu albümde Ersay Üner, giderli agresif şarkıların aksine daha cool bir çizgide çıkmış karşıma.

“Selam” standart pop türünde bir beste, ama düzenleme güzel olmuş. Albümün genelinde ritim ön planda, synth sesler ön planda ve çok yoğun ve gürültüsü bir ritim yapısı yok. Bu üç faktör Ersay Üner’e yeni bir sound kazandırmış. “Selam” albümün en zengin düzenlemesine sahip şarkısı.

“Yıldızlar” albümün dördüncü şarkısı, reggae türünde bir şarkı. Modern bir kurgusu var. Melodik yapısı ile çok modern bir şarkı.

“Sana mı Yanayım” rock , hafif alaturka ve pop ile ir ortak payda var.

“İki Aşık”  Ersay’ın 2018 yılında yayınlanan teklisinin farklı bir versiyonu olarak bu albümde yer almış.

Albümün kapanış şarkısı ise Ersay Üner’in yine teklilerinden biri olan “Tatlım Tatlım” . Bu şarkı zaten oldukça başarılı olmuştu, albümde de yer alarak arşive girmiş oldu.

Yedi şarkının yer aldığı bir maxi single. Ersay İyi işler yapıyor. Ve yıllar geçtikte ticari ve bakkal müzikten uzaklaşıyor. Özellikle kendine yaptığı şarkılarda her attığı adımda farklı bir adım uyguluyor. Bir müzisyenin kendisini geliştirmesi adına bence çok güzel bir şey bu. Bir dönem ciddi ciddi çok bakkal işlere, bestelere imza atıyordu. Ama kendi solist kariyerinde daha kaliteli bir havada çıkıyor karşımıza. Belli ki abartılı ticari kaygıları yok, çünkü Ersay pekala ticari şarkılar yaparak kendisine de aynı kulvarda yer bulabilir. Ama şu an müzikal farklılık ve kalite üzerine yoğunlaşmış. “NOKTA” albümünde bunun en somut örneği olmuş.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1.Nokta

2.Güm

3.Selam

4.Yıldızlar

5.Sana Mı Yanayım?

6.İki Aşık

7.Tatlım Tatlım

27.07.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM