Miras – İlk (Garaj Müzik – 2018)

Miras – İlk (Garaj Müzik – 2018)

Tamamen şans eseri elime geçen bir albüm Miras'ın "İlk" albümü. Gerek grafik gerekse kapak tasarımından albümün bir rock albümü olduğu belliydi. Albümü açtım ve hem incelemeye hem de dinlemeye başladım.

Beş şarkılık bir maxi single olan "İlk"in açılış şarkısı beni çok şaşırdı. "Unutamadım" adındaki şarkı bir Arabesk klasiği olan "Kaç Kadeh Kırıldı" adlı şarkı. Rock formatta yapılan bu coverı müthiş buldum. Şarkının özüne sadık kalınarak yapılan bir düzenleme olmuş. En çok dikkatimi çeken şey, albümün tamamına hakim olan kaliteli masteringi oldu. Sound çok güçlü geliyor.  Ciddi ciddi uğraşmış çocuklar kaydı kaparken. Dinlerken sesin tadını hissediyorsunuz.

Albümün ikinci ve üçüncü şarkıların grubun kendi özgün şarkıları. "Dön Bana" ve "Yalan". İkisi de iyi şarkılar, rock müziğinden hiç taviz verilmeden yapılan düzenlemeler, hafif dokunaklı sözler ve biraz da hüzünlendiren iki şarkı olmuş.

Albümde beş şarkı var ama aslında 1 cover, iki yeni beste, iki tane de versiyon var. Albümün dördüncü şarkısı "Unutamadım" (Kaç Kadeh Kırıldı) 'nın akustik versiyonu. Akustik versiyonun kaydı da çok güzel olmuş, şarkıda perküsyonun ağırlıkta olduğu bir ritim yapı var. Grubun solisti Arabeski güzel seslendirmiş, kent Türkçesi ve hüzünlü dramatik bir söylemi var. "Unutumadım"ın akustik kaydı muhteşem olmuş. Gitarlar ve perküsyonun mixi son yıllarda dinlediğim en iyi mix olmuş. Albüm "Dön Bana" adı şarkının enstrümantal versiyonu kapanıyor. İster karaoke diyelim ister enstrümantal, ancak şarkının alt yapısını tüm çıplaklığı ile gösteren bu versiyonları ben çok seviyorum. Çünkü bu versiyonlarda şarkının müzikal kalitesi çok net oluyor.

Miras'ı ben ilk kez ve tamamen şans eseri bu albümde dinledim. Çok tadında bir albüm yapmış. Soundları muhteşem, rock müziğini abartıyor ne de basitleştiriyor. "Unutamadım" coverına çok ciddi bir katkı ile yer vermişler. Albümün kayıtlarına özel bir kulak vermenizi tavsiye edeceğim. Belli ki kendi başlarına çalışan yetenekli gençlerden oluşmuş bir grup. Arkalarında somut bir destek yok, ondan ana akım medyada fazla yer bulamamış. Ama çok kaliteli bir albüm yapmışlar. Gerek cover "Unutamadım" gerekse  "Dön Bana" ve "Yalan" çok iyi şarkılar olmuş.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Unutamadım ( Kaç Kadeh Kırıldı )

2. Dön Bana ( Mühürlü )

3. Yalan

4. Unutamadım ( Kaç Kadeh Kırıldı Akustik )

5. Dön Bana ( Mühürlü ) Karaoke

28.07.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM