Fatih Erkoç - 5. Boyut (DMC – 2018)

Fatih Erkoç -  5. Boyut  (DMC – 2018)

Türkiye'de neden iyi müzisyenlerin albümleri medyada yer bulmuyor bir türlü anlamıyorum. 2018 yılında yayınlanan Fatih Erkoç'un "5. Boyut" adlı bu albümü hem kaliteli hem de popüler soundlar içeren bir repertuvardan oluşmuş. Ama garip bir biçimde albüm hak ettiği ilgiyi göremedi.

Bestelerin hemen hemen tamamı Fatih Erkoç imzalı, bir şarkı tüm düzenlemeler de Fatih Erkoç'a ait. Fatih Erkoç'un müzisyen kimliğini tartışmaya bile gerek yok, ama albümde ne uçmuş ne de basit işler sunmuş. Yapı olarak Fatih Erkoç'ın doksanlarda yayınladığı ilk iki albümüne benziyor. Romantik şarkılarda var, deli dolu pop şarkılarda.  Tabii ki sound olarak günümüz pop müziği gibi full elektronik değil şarkılar. Belirli bir kompozisyonla kurgulanmış ve müzik yönü olan şarkılar. Yani bir ritim alıp üstünde oynamamış Fatih Erkoç, şarkıları almış ve tek tek düzenlemiş.

Albümde yer alan "Aşık Olma" ve "Kaptırmam" ritmik pop şarkılar. Hem matrak hem melodik hem de pop adına kaliteli şarkılar. Bu şarkılar doksanlar yayınlansaydı kesin hitti.

"5. Boyut" albüme adını ve aynı zamanda albümün açılış şarkısı. Biraz ağır şarkı diyebilirim. Ama "Cenettin Kapıları" ve "Mahkum Oldum" müthiş slowlar. Balat formunda yapılan düzenlemeler.  Hele "Mahkum Oldum" hem pop, hem Arabesk hem modern hem alturka… Çok iyi bir şarkı.

Fatih Erkoç, albümde yer alan şarkıların bestelerini ve düzenlemelerini yapmış, yetmemiş şarkılarda ud, klasik ve perdesiz gitar,  bas gitar, klavyeleri çalmış , davul programlamalarını yapmış üstüne birde back vokalleri de yapmış. Daha ne yapsın adam. Böyle büyük müzisyenlerin albümlerini dinlerken çok heyecanlanıyorum.  Birde albümde güzel şarkılar olduğumu müthiş oluyor. Bu albümde öyle. İçinde çok ciddi kalitede şarkılar var. Ancak albüm hak ettiği yere gelemedi. Bu olsa olsa Türkiye'nin ayıbı, özellikle iyiyi güzeli topluma sunma özürlü Türk medyasının sorunu.

"Seni Bana Yazmışlar Başka Yolu Yok Bunun Gözlerimdeki Yaşta Senin Adın Var"… Albümün yedinci şarkısı. Konserlerde ellerde çakmaklar eşliğinde söylenecek bir şarkı.

"Azrail" 'de Erkoç biraz elektronik ve teenager takılmış. Güzel bir fikir, güzel sözler, ironi var ama beni sarmadı. Bu şarkının ardından gelen "Kalır mıyım Gider miyim" de farklı bir sounda sahip. Biraz rock biraz yeni nesil bir şarkı ve düzenleme olmuş.

Eflatun'a ait "Al Senin Olsun Ömrüm" albümde yer alan ve Fatih Erkoç'a ait olmayan tek beste. Eflatun her zamanki gibi sözlerle çok güzel oynamış, müthiş bir şiir yazmış. Albümün sözleri ile müzik bütünleşince öylesine iyi bir şarkı çıkmış ki. Albümün en güzel şarkılarından biri olmuş.

Fatih Erkoç, albümünün kapağında bu albümde yer alan şarkıları geçirdiği rahatsızlık döneminde tedavi gördüğü sırada yazdığını belirtmiş. Şunu çok samimi bir bicimde iletmek isterim ki bu albüm en iyi Fatih Erkoç albümlerinden biri olmuş. Gerek besteler, gerek düzenlemeler gerekse yorumcunun şarkı söylemesi çok hisli. Beli bir duygusal yoğunluğun sonucunda çıkan melodiler olduğu her notasından anlaşılıyor.

"Can Suyum" , "Mehlika" –"Hasbelkader" albümün son üç ve yüzü batıya dönük şarkıları. Çok romantik şarkılar. Dinlerken bir yerlere gidiyorsunuz. Albümde Fatih Erkoç, bu şarkıları tedavisi sırasında ona yoldaşlık yapan eşi için yazdığını belirtmiş. Albümün yüzde 80'ni aşk şarkılarından oluşuyor. Daha doğrusu aşkı anlatan , bir insanın aşkının tasviri var. Ayrılık teması değil , yaşanan güzel giden bir aşk sırasında bir sevgilinin eşine söylediği sözler, iltifatlar ve büyüleyici sözleri içeren şarkılar içeriyor.  Albüm bu yönü ile de farklı. "Seni Seviyorum" sözünün farklı biçimlerde söylemi ile dolu şarkılar var albümde.  Gerçeği bir tane de "Aşık Olma" adında şarkı var, yani albümdeki temanın tam aksi bir şarkı. Ancak albüm tek kelime ile bir aşk albümü.

Ben bu albümde yer alan "Aşık Olma"  -  "Cennetin Anahtarı" – "Mahkum Olmam" ve "Al Senin Ölsün Ömrüm" şarkılarını feci beğendim. Çok yazık oldu bu albüme, hakkı daha iyi yerler olmalıydı. Kaliteli adam gibi bir pop albümü dinlemek isteyenlere şiddetle öneriyorum.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

 

1.     5.Boyut

2.     Aşik Olma

3.     Cennetin Anahtari

4.     Kaptirmam

5.     Mahkum Oldum

6.     Gelin Kuşlar

7.     Seni Bana Yazmişlar

8.     Azrail

9.     Kalir Miyim Gider Miyim

10.  Al Senin Olsun Ömrüm

11.  Can Suyu

12.  Mehlika

13.  Hasbelkader

28.07.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM