Gülçin Ergül - Arabesk (Arpej Müzik – 2018)

Gülçin Ergül - Arabesk (Arpej Müzik – 2018)

 HEPSİ Grubunun güzel ve başarılı solisti Gülçin, solo kariyerinde çok değişik albüm ve single'lara imza atıyor. Bunlardan bir tanesi de "Arabesk" adlı bu albüm oldu.

"Arabesk" adlı bu albümde Gülçin çok güzel bir şey yapmış. Sevilen Arabesk şarkıları alıp bunlara cazz – rock ve alternatif soundlarla yeni düzenlemeler yaptırmış. Albümün aranjörü What Da Funk. İlk kez duydum ama düzenlemeleri de adı gibi tarz olmuş.

Gülçin alt yapıları nerdeyse tamamen değiştirilen bu Arabesk klasiklerini pop bir ağızla ve orijinallerine sadık kalarak seslendirmiş. Ortaya çok ilginç ve güzel bir sentez çıkmış. Ustalık ve işçilik isteyen bir albüm. Çok riskli düzenlemeler yapılmış.

Mesela İbrahim Tatlıses ile bütünleşen "Aramam" a çok radikal ama başarılı bir versiyon hazırlanmış. "İtirazım Var" da biraz orijinaline sadık kalınmış. Alişan'a kariyerinin en iyi dönemlerinden birini yaşatan "İkimize Birden" bu albümde müthiş olmuş. Çok başarılı bir düzenleme hazırlanmış, İstanbul Strings'in yaylıları olsun, Gülçin'in vokali ve şarkıya kattığı duygu mükemmel. Albümün en modern ve kaliteli düzenlemesi olmuş.

Şunu eklemek isterim ki albümün repertuvarı harbi iyi olmuş. Arabesk adı albümün ve albümde bu müzik türünün en baba şarkıları yer alıyor. Bunlardan biri de "Tanrı İstemezse" . Orijinaline sadık kalınmış ama öylesine iyi dokunuşlar yapılmış ki şarkıya , şarkı başka bir yere gitmiş. Yalnız bu şarkı albümde yok, ama iTunes albümde var. Onun nedenini anlamadım.

Albümde Gülçin'in batı nağmeleri müthiş, bazı şarkılarda tizlere çıkmış ama hiç rahatsız etmemiş. Bu kız ciddi ciddi iyi şarkı söylüyor. Bu albümde bunu bir kez daha göstermiş. Çünkü bu albümde yer alan düzenlemelerin üstüne vokal yapmak , hele yorum yapmak hiç ama hiç kolay iş değil. Şarkılar zaten zor, birde düzenlemelerde aranjör öylesine sihirli dokunuşlar yapmış ki batı ile doğu arasında bir altın köprü olmuş.

İbrahim Tatlıses başta olmak üzere pek çok Arabesk ve alaturkacıdan dinlediğimiz "Bir Kulunu Çok Sevdim" belki tarihinin en kaliteli düzenlemesini bu albümde gördü. Şarkının davul partisyonları manyak olmuş.

Albümde yer alan şarkıların orijinallerinin yaylı partisyonları ciddi ciddi alt oktavlardan çalınmış Arabesk kemanlar, ama bu versiyonlarda yaylılar daha soft ve daha batı çaldırılmış. Bu şarkılara farklı bir lezzet katmış.

"Yıkılmışım Ben"in intorsu müthiş olmuş. "Gökyüzü" 'nün de introsu çok güzel yazılmış. Çok önemli bir Arabesk klasiği olan "Senden Vazgeçmem" çok kaliteli bir düzenlemeye sahip. What Da Funk şarkının düzenlemesine çok iyi dokunuşlar yapmış. Hele bazı yerlerdeki nefesliler o kadar kaliteli bir çok seslilik yaratmış ki, müthiş.

"Nankör Kedi" adlı İbrahim Tatlıses klasiğinin düzenlemesi orijinaline epey sadık kalmış, şarkının ortasına eklenen köprü güzel olmuş. Bu şarkıda Gülçin daha fazla yorum yapmış. Yorumunu biraz daha göstermiş diyebilirim. Şarkının nakarat bölümünde keşke biraz daha 80s dance bir ritim kurgusu yapılsaydı müthiş olurdu, kulaklarım böyle bir şey aradı.

Orijinali Deniz Seki'ye ait olan İbrahim Tatıses tarafından da seslendirilen "Kim Bu Gözlerindeki Yabancı" albümün son şarkısı olmuş. Önceki şarkıda aradığım ritim ve akış bu şarkıda çıktı karşıma. Şarkının ritim kurgusu çok başarılı olmuş. Yer yer disco bir sound olmuş. Hele şarkının intro ve finali uçurmuş resmen şarkıyı. Albümün en güzel düzenlemelerinden biri olmuş. Albümün kapanış şarkısı "Gitme"nin bir versiyonu olmuş. Bu versiyonu ben albümde yer alan ilk versiyondan daha çok beğendim.

Gülçin Ergül'ü böylesine riskli bir projeye girdiği için tebrik ediyorum, bu albümdeki bu düzenlemeleri öyle her baba yiğit seslendiremez. Bu albümün düzenlemelerine imza atan What Da Funk lakaplı aranjörü yürekten tebrik ediyorum. Çok orijinal bir iş olmuş. Özellikle "İkimize Birden" – "Bir Kulunu Çok Sevdim"  - "Nankör Kedi" – "Kim Bu Gözlerindeki Yabancı" müzikal anlamda orijinallerini aşmış. Özetle mükemmel bir proje albümü olmuş "Arabesk" herkesin dinlemesini tavsiye ediyorum, arşivlik bir albüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Aramam

2. İtirazım Var

3. İkimize Birden

4. Beni Benden Alırsan

5. Bir Kulunu Çok Sevdim

6. Gitme

7. Yıkılmışım Ben

8. Gökyüzü

9. Senden Vazgeçmem

10. Nankör Kedi

11. Kim Bu Gözlerindeki Yabancı

12. Gitme (Versiyon) 

28.07.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM