Muazzez Abacı - Şakayık (Yavuz & Burç Plakçılık – 1986)

Muazzez Abacı -  Şakayık (Yavuz & Burç Plakçılık – 1986)

Türk Sanat Müziğinin son altın dönemini yaşadığı seksenli yıllarda yayınlanan ve çok ses getiren bir Muazzez Abacı albümü olan "Şakayık" koleksiyoncular için Yavuz & Burç Plakçılık tarafından CD formatında da yayınlandı.

Albüm ilk yayınlandığında epey ses getirmişti, seksenlerde çok sesli sanat müziği albümleri çok ciddi tirajlar elde ediyordu. Yine o dönem çok önemli besteciler çok kaliteli ve popüler alaturka bestelere imza atıyordu. O dönemin en popüler bestelere imza atan bestecisi Erdoğan Berker'di. Erdoğan Berker, bu albüme adını veren "Şakayık" adlı besteyi de Muazzez Abacı'nın bu albümü için özel hazırlamış ve şarkı çok ses getirmişti.

Albümde o döneme ait olan Zekai Tunca bestesi "Sen Giderken" , Erdoğan Berkere ait "Şarkılara Sordum" ,  Erol Bingöl'e ait "Düşen Sarı Yapraklara" (Seni Sordum Yok Dediler) , Erdoğan Berker'e ait "Şakayık" , Alaaddin Şensoy'a ait "Kadere Bak", bestesi Erdoğan Berker tarafından yapılan ilk Erol Evgin tarafından seslendirilen "Lades" gibi önemli dönem klasikleri var. Albümün en büyük özelliği geleneksel Türk musikisi formatında değil, çok sesli, batı enstrümanları ile hazırlanan düzenlemelerle hazırlanmış olması.

Güzel ve tarihi bir albüm. Ama keşke hem bu albümün CDsi hem de dijital platformlardaki şarkıların kayıtları daha temiz olsaydı.  Sanki kasetten aktarılmış gibi bir ses var, oysa eminim plaktan aktarılarak dijitale geçirilseydi daha iyi bir soundla arşivlerde yer alırdı.

Türk Sanat müziğinin son altın dönemi olan seksenlere ait bir albüm olan "Şakayık" hem dönemin alaturka müziğini keşfetmek isteyenlere hem de alaturka müziğinin çok seslileştirilmesi konusunda yapılan çalışmalara dair güzel bir örnek diyebilirim.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1.     Kadere Bak
Söz: Salih Korkmaz     Müzik: Aladdin Şenyol

2.     Gözümde Özleyiş
Söz: Şemsi Belli     Müzik: Selahattin İnal

3.     Sen Giderken
Söz: Metin Pütmek     Müzik: Zekai Tunca

4.     Unutmak Elde Değil
Söz: Ayten Baykal     Müzik: Erdoğan Berker

5.     Şarkılara Sordum
Söz: Özdemir Kiper     Müzik: Erdoğan Berker

6.     Gönlümün Şarkısı
Söz & Müzik: Muzaffer İlkar

7.     Düşen Sarı Yapraklara
Söz: Muhammed Yılmaz     Müzik: Erol Bingöl

8.     Şakayık
Söz: Ayten Baykal     Müzik: Erdoğan Berker

9.     Lades
Söz: Bekir Mutlu     Müzik: Zekai Tunca

10.  Gerçek Sevgiyi Göster
Söz: Ayten Baykal     Müzik: Erdoğan Berker

11.  Sevelim
Söz: Ayten Baykal     Müzik: Bilge Özgen

12.  Olmaz Mı
Söz: İlham Behlül Pektaş     Müzik: Zekai Tunca

28.07.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM