Muazzez Abacı - Şakayık (Yavuz & Burç Plakçılık – 1986)

Muazzez Abacı -  Şakayık (Yavuz & Burç Plakçılık – 1986)

Türk Sanat Müziğinin son altın dönemini yaşadığı seksenli yıllarda yayınlanan ve çok ses getiren bir Muazzez Abacı albümü olan “Şakayık” koleksiyoncular için Yavuz & Burç Plakçılık tarafından CD formatında da yayınlandı.


Albüm ilk yayınlandığında epey ses getirmişti, seksenlerde çok sesli sanat müziği albümleri çok ciddi tirajlar elde ediyordu. Yine o dönem çok önemli besteciler çok kaliteli ve popüler alaturka bestelere imza atıyordu. O dönemin en popüler bestelere imza atan bestecisi Erdoğan Berker’di. Erdoğan Berker, bu albüme adını veren “Şakayık” adlı besteyi de Muazzez Abacı’nın bu albümü için özel hazırlamış ve şarkı çok ses getirmişti.


Albümde o döneme ait olan Zekai Tunca bestesi “Sen Giderken” , Erdoğan Berkere ait “Şarkılara Sordum” ,  Erol Bingöl’e ait “Düşen Sarı Yapraklara” (Seni Sordum Yok Dediler) , Erdoğan Berker’e ait “Şakayık” , Alaaddin Şensoy’a ait “Kadere Bak”, bestesi Erdoğan Berker tarafından yapılan ilk Erol Evgin tarafından seslendirilen “Lades” gibi önemli dönem klasikleri var. Albümün en büyük özelliği geleneksel Türk musikisi formatında değil, çok sesli, batı enstrümanları ile hazırlanan düzenlemelerle hazırlanmış olması.


Güzel ve tarihi bir albüm. Ama keşke hem bu albümün CDsi hem de dijital platformlardaki şarkıların kayıtları daha temiz olsaydı.  Sanki kasetten aktarılmış gibi bir ses var, oysa eminim plaktan aktarılarak dijitale geçirilseydi daha iyi bir soundla arşivlerde yer alırdı.


Türk Sanat müziğinin son altın dönemi olan seksenlere ait bir albüm olan “Şakayık” hem dönemin alaturka müziğini keşfetmek isteyenlere hem de alaturka müziğinin çok seslileştirilmesi konusunda yapılan çalışmalara dair güzel bir örnek diyebilirim.


Albümde Yer Alan Şarkılar:


1.     Kadere Bak

Söz: Salih Korkmaz     Müzik: Aladdin Şenyol


2.     Gözümde Özleyiş

Söz: Şemsi Belli     Müzik: Selahattin İnal


3.     Sen Giderken

Söz: Metin Pütmek     Müzik: Zekai Tunca


4.     Unutmak Elde Değil

Söz: Ayten Baykal     Müzik: Erdoğan Berker


5.     Şarkılara Sordum

Söz: Özdemir Kiper     Müzik: Erdoğan Berker


6.     Gönlümün Şarkısı

Söz & Müzik: Muzaffer İlkar


7.     Düşen Sarı Yapraklara

Söz: Muhammed Yılmaz     Müzik: Erol Bingöl


8.     Şakayık

Söz: Ayten Baykal     Müzik: Erdoğan Berker


9.     Lades

Söz: Bekir Mutlu     Müzik: Zekai Tunca


10.  Gerçek Sevgiyi Göster

Söz: Ayten Baykal     Müzik: Erdoğan Berker


11.  Sevelim

Söz: Ayten Baykal     Müzik: Bilge Özgen


12.  Olmaz Mı

Söz: İlham Behlül Pektaş     Müzik: Zekai Tunca


28.07.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM