Theotokia Kültür Buluşmaları Devam Ediyor

‘’Theotokia’’ Kültür Buluşmaları  ikincisi 28 Temmuz-1 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek.

28 Temmuz’da ilk etkinliğini gerçekleştiren Theotokia, Discovering Yeniköy Geçmişten Günümüze konuşmasıyla katılımcılarla buluştu. Mois Gabay, İlyas Koulouridis, Ekin Kayhan ve Ayhan Özşeker’in konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte Yeniköy, yaşanmışlıklar, semte adını vermiş karakterler, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler ele alınacak. Mois Gabay konuşmasında Yeniköy ve Kamondo ailesinden bahsedildi.

Theotokia Kültür Buluşmaları Devam Ediyor

Theotokia’yı düzenleyen Panayia Rum Ortodoks Kilisesi ve Mektebi Vakfı,180 yılı aşkın varlığı ve faaliyeti ile Yeniköy’ün en eski kurumlarından biri olarak tarihi yönüyle dikkatleri çekiyor. Kuruluş amacı ibadet, eğitim, filantropik ve sosyal konular olan vakfın son on yılda kültürel ve sanatsal faaliyetlere de önem vererek değişik kültürel etkinlikler imza attı.

Theotokia Kültür Buluşmaları Devam Ediyor

Bu yılda Kilise takvimine göre Panayia (Meryem Ana) nın yoğun olarak anıldığı Ağustos ayında ‘’Theotokia’’ adı altında bir dizi faaliyetleri gerçekleştirerek “mahalle kültürünü” geliştirmeyi ve pekiştirmeyi hedefliyor.

Theotokia Kültür Buluşmaları Devam Ediyor

Genelikle Yeniköy ve civarından katılan katılımcılar, kilise avlusunda gerçekleşen müzik, kitap tanıtımı, şiir söyleşileri, sergi ve sohbet buluşmalarında, İstanbul’un geleneksel çok kültürlülük medeniyeti ortamında kültürel etkileşimi, mirası, değişimi ve zenginliğini bir kez daha gösteriyorlar.

Theotokia Kültür Buluşmaları Devam Ediyor

Yaz boyu farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak Theotokia’nın Programı Şöyle:

 

28 Temmuz Tanıtım Atölyesi saat 19.30 Discovering Yeniköy

 

04 Ağustos Kitap Tanıtımı saat 19.30 Mermer Adası: Marmara Adası Seyahatleri Dr. İoannis Papachristou

22 Ağustos Konser saat 19.30 İstanbul’un Şarkıları İstos Korosu

25 Ağustos Konser saat 19.30 Nikos Kourkoulis

01 Eylül Kitap Tanıtımı 19.30 Bizas’tan Tanzimat’a: Skarlatos Bizantios’un Constantinople’ü 

29.08.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM