Zeynep Dizdar "Günah"ını Anlattı

Zeynep Dizdar

Pop müziğin en iyi kadın vokallerinden biri. Her daim modern ve kaliteli işlere imza attı. Son teklisinde Murat Uyar ile beraber "Günah" adlı şarkıyı yayınladı. "Zeynep Dizdar ft. Murat Uyar-  Günah" projesiyle başarısına başarı kattı. Zeynep Dizdar ile hem "Günah"ı hem de müziğini ve yeni nesil şarkıcıları konuştuk.

Zeynep Dizdar

Murat Uyar daha önce "Maske" adlı şarkımızı yapmıştık.  O şarkı çok güzel gitmişti. Murat açıkçası iki senedir 'Zeynep şarkı yapalım, Zeynep ne olur yine bir şarkı yapalım işte cover mı yapalım ne yapalım falan' diyordu. 'Vallahi ben karışmıyorum' dedim, 'sen şarkıyı bul getir' dedim. Bende bir şeyler kurcalamaya başladım ama benim yaptığım şarkılar henüz bitmemişti. Daha doğrusu o biraz daha arabesk havasında tadında bir şeyler istiyordu. 'Çok güvendiğim bir şarkı var' dedi,  bende 'yap getir' dedim. Yaptı, getirdi. Şarkıyı birkaç kez bana attı telefondan Whatsapp'tan. Stüdyoya girdik, okuduktan sonra ona 'düşünüp karar vereceğim' dedim.  Demosu hoş geliyordu kulağa, sesime 'uyarsa tamam' dedim, Şarkıyı çok sevdim. Nakarattaki sözler 'biraz bana arabesk geldi'  sözler ama ondan sonra çıktık. Polat Yağcı'ya dinlettik. O da 'çok güzel' dedi, 'dik sesler falan çok güzel olmuş' dedi. 'Tamam' dedi. Böylece "Günah" yayınlandı.

Zeynep Dizdar

Beğendiğim Klipim Yok

Çok memnun olduğum klibim yok. Bir tek "Vazgeç Gönül" klibimi seviyorum. Zamanında çok güzel bir  klip oldu. Mavi fonlar vardı, arkada ıslanmıştım o klipte. Küçüktüm o zamanlar, o heyecanım çok nefis yansıdı. Ondan sonraki kiplerim istediğim gibi olmadı. Böyle hep bir hareketler, dans mans yaptırdılar bana. Bir de beni hep hareketsiz gibi çıkartıyorlar, bu kız hiç hareket etmez sanki. Öyle bir insan değilim, hiperaktif bir yapım var. Anlatıyorsun yönetmenlere, gidiyorsun, stüdyoda 'peki' diyorlar, çekiyor bitiyor, istediğim gibi olmuyor. Ne yüzüm ne kaşım, ne gözüm, ne vücudum istediğim gibi çıkmıyor kliplerde.

Zeynep Dizdar

Annemi Kaybettikten Sonra Kendimi İşime Verdim

Yengeç burcuyum. Saygı çerçevesinde her şey benim için tamamdır, yeter ki saygı olsun, kalite olsun. Benim hayatımdaki mihenk taşım saygı ve kalite. Annem beni böyle yetiştirdi ve benim ruhumda da bu var. Kariyerimde yirmi sene geçti ama ben hiç farkına varmadım. Annemi kaybedene kadar farkına varmadım öyle söyleyeyim. Geçen sene annemi kaybettim. Çok fena oldum. Kendimi çok işime verdim. Aşk maşk da yok olmadı, istemiyorum asla. İlk defa sana açıklıyorum bunu. Kesinlikle kendimi işime verdim, işimle uğraşıyorum. Her şey çok çabuk gelip geçiyor aslında. İyi değerlendirmek lazım zamanı.  Dedim ki 'Zeynep Allah sana bu yeteneği bahşetmiş vermiş bu sesi. Sen sadece şarkı okuyacaksın'. Şimdi beste birkaç tane yaptım. Onları toparlayıp inşallah böyle sevenlerimin karşısına çıkmak istiyorum. Durmak yok devam.

Zeynep Dizdar

Popüler Bir Yüz Olmak Gibi Bir Kaygım Olmadı

Ben popüler bir yüz olmak için uğraşmadım. Benim mesela gelip bir yerde yakaladıklarında, çektiklerinde yakaladıklarında derken bir yerde alışveriş yaparken yakaladıklarında veya işte tatilde olur sahilde olur…  Ben onlara doğaçlama 'ne haber, nereden çıktınız?' sohbet ederim. Hiçbir zaman 'ay buradayım gel, şuradayım gel' veya bununla ilgili herhangi bir büyük bir şey yapılsın, reklam olsun şeklinde bir merakım olmadı. Popülerlik dersen, televizyon kanalları,  müzik kanalları zaten bol bol kliplerin döndüğü zaman popülersin. Yani illa herhangi bir şey yapman gerekmiyor. Onun için bir çabam yok benim. Tek derdim sahnedeki Zeynep'in nasıl olduğu. Sahne, benim için sahne çok önemli. Yani sahne performansımda çok iddialıyım.

Zeynep Dizdar

Youtuber'ların Özgüvenine Çok Şaşırıyorum

Youtuber diye bir şey var, sosyal medya var. Tabi ki böyle şeyler, yenilikler olsun çünkü çağımız teknoloji çağı, tabi ki bunun nimetlerinden de faydalanacağız, kolaylıkları da var es geçmiyorum kesinlikle. Pat diye bir şeye ulaşabiliyorsun, pat diye bir şey öğrenebiliyorsun, özel hayata geçiyorsun hemen kulis yapabiliyorsun, güzel tarafları var sosyal medyanın. Kötü tarafları da var. Her şey kıymetini kaybediyor, değerini kaybediyor. Bir anda uyanıyorsun biri çıkmış, şarkısı patlamış, öbürü gidiyor evde bilmem ne yapıyor, öbürü göbek atıyor yani kalite gitti. Benim en üzüldüğüm şey bu Sosyal medyada yapılan işlerle popüler olanlar sayesinde değerler kayboluyor. Ben Instagram kullanıyorum, Facebook'u kapattım gibi. Instagram, bana daha steril geliyor. Facebook pek steril gelmiyor. Hikaye olayı harika. Anlık bir şey paylaştın, belki bir şey hissettin ama ne oluyor 24 saat sonra siliniyor, istersen sen de silebiliyorsun. Öbür akış kim bilir o akış nereye gidiyor falan filan yani. Ben çok fazla şey paylaşmayı da sevmiyorum.

Çok güldüğüm şeyleri de var yani Youtuberların falan. Bir kere nasıl bir özgüven o. O Youtuber'ların özgüvenine çok şaşırıyorum. Ben oldum bitti havasındalar. Şimdi Youtuber oluyor ondan sonra dizi teklifleri, reklam teklifleri. Ya burada yıllarını vermiş insanlar var sen gidip onu reklamlarda oynat. 'Bana ne canım diyor, sen çok popüler değilsin diyor' yani içinden. Hani orada bir şeyler yapıp popüler olmak ve hayatını devam ettirmek sanki çok doğal bir şeymiş gibi. Hiç de doğal bir şey değil bence. Her sene biraz daha geriye gidiyoruz. Teknoloji olarak ileriye gidiyoruz, müzikal anlamda geriye gidiyoruz. Ben hiç öne gittiğimizi ve harikalar yarattığımızı düşünmüyorum.

Biz Boşuna mı Şarkıcı Olduk?

Youtuber'lar rapçiler var bu aralar çok konuşuluyorlar. Ya Allah aşkına 'ben onu aldım, geldim buraya, gittim, sen de gelsene, bana bilmem ne'. Böyle bir şey var mı şaka mı bu? Yani dünyayı hiç mi takip etmiyorsunuz? Dünya müziğinde böyle bir şey yok. Yani hakikaten yok. Bir kıskançlığım yok, hani belki insanlar yanlış anlaya da bilirler bu sözlerimi, ama güzel olan her şeye ben şapka çıkartırım.  Söylesinler iyi sesler sonsuza kadar şarkı söylesin, iyi şarkılar hep olsun. Ama bu kadar tüketmeyin ya. Hakikaten biz boşuna mı şarkıcı olduk diye sormak istiyorum.

30.09.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM