Ayla Çelik: Beni Zorla Polemiklerin İçine Çekiyorlar

Ayla Çelik: Beni Zorla Polemiklerin İçine Çekiyorlar

Önce farklı yorumculara verdiği şarkılarla adını duyurdu. İlk bombası "Beni Adım Aşk" oldu, ikinci bombası "Türkan", üçüncü bombası ise "Bağdat". Ardı ardına hit besteler yaptı. Bu süreçte yorumculukta da kendisini kanıtladı ve hem mutfakta hem de vitrinde başarılı oldu. Kısa bir süre önce "Daha Bi Aşık" albümünü yayınladı. Herkes single yaparken o inatla "albüm" dedi. Ayla Çelik ile müzik ve hayat üzerine konuştuk.

Asla Single Yapmam

Hiç öyle tek şarkılık bir single yapmam, yaparsam da bir albümün habercisi olur, önden bir single çıkar, ardından da albüm gelir. Single demek, albüm habercisi demek. Üreten ve çalışan grubun bir parçası olduğum için albüm yapmayı tercih ettim. Beni dinlemek isteyen dinleyicilerim, en azından benimle bir saat vakit geçirebilsin istedim. Albümüm de gayet iyi gidiyor. Bu albüm aslında çok hitlerle dolu bir albüm, ama 14 şarkı olduğu için dozları yavaş yavaş algılamak gerekiyor. Mutlaka herkes kendi şarkısını içinden çekip alacaktır.

Ayla Çelik: Beni Zorla Polemiklerin İçine Çekiyorlar

Bir Daha "Bağdat" mı Yapacağım?

İrem Derici, Ebru Gündeş, Sibel Can, Deniz Seki, Gökhan Tepe, Demet Akalın gibi bayağı şarkı verdiğim isim var. Hatta bir ara kendi albümümü yaparken bana şarkı kalmadığını fark ettim. Hep vermişim. Hatta panik olduğum bir an oldu. Bir dönem şarkı yapmadım "Ay ben yapamıyorum bitti herhalde" dedim. Herkes benden "Bağdat" gibi bir şey istiyor. Ben "Bağdat" gibi bir şey yapsam bu sefer aynısını yapmışsın diyecekler. O yüzden yine güzel bir şey yapmanın peşindeydim. Ben bir daha "Bağdat" mı yapacağım? "Benim Adım Aşk gibi bir şey yakalayamazsın" dediler. Arkasından "Türkan" geldi. "Türkan gibi bir şey yakalayamazsın" dediler arkasından "Bağdat" geldi. Şimdi "Daha Bir Aşık" var. 14 şarkılık bir albüm geldi. Tek şarkıya da geçmedim açıkçası. Ben biraz albüme oynadım bu projede. İyi bir albüm yapmanın derdindeydim. İyi bir şarkı yapmaktansa iyi şarkılardan oluşan bir albüm yapmak istedim.

Ayla Çelik: Beni Zorla Polemiklerin İçine Çekiyorlar

Ben Sadece İşimi Yapmak İstiyorum!

Artık çok fazla konuşmak fazla yorum yapmak istemiyorum. Sadece işimi yapmak istiyorum ama maalesef insanlar ister istemez polemiklerin içine çekmeye çalışıyor, çektiğini sanıyor. İster girersin ister girmezsin. En büyük hayalimi sordular ben de "Bir dünya starının benim şarkımı okuması" dedim. Bu konu büyüyerek bir kartopuyken bir çığ oldu. Ben çok büyük bir şeyden bahsediyorum. Konu birilerinin söylemesi ya da başka dillerde okuması değil. "My Way" örneğini o yüzden veriyorum. Benim şarkılarım başka dillerde okundu zaten. O değil benim söylemek istediğim. Ama "Bağdat" olur, ama başka bir şarkı olur, ne olur bilmiyorum ama en büyük isteğim bu yani. Dünya starı falan filan öyle bir şey yok. Ben gayet nerede durduğumu bilen biriyim. İşte beni bilenler biliyor. Bilmeyenler de ileri geri konuşuyor.

Ayla Çelik: Beni Zorla Polemiklerin İçine Çekiyorlar

İsmin Duyulmamışsa Hiçbir Değerin Yok

Çocukken paralel giden bir yaramazlığım, hırçınlığım, asabiyetim vardı. Canını okurdum annemin. Artık yıldırırdım onu. Ama sonra tabi büyüdükçe daha olgunlaştıkça törpülendi o yönüm. Konservatuvarda iken, bir yandan da beste yapıyordum. Şarkılarımı hep dinletmek istiyordum ama olmuyordu. Bizim ülkemizde şöyle bir şey var: İsmin duyulmamışsa senin hiçbir değerin yok! İsimsiz olunca hiçbir şey konuşamıyorsunuz. Bir gün "Benim Adım Aşk"ı yazdım. Arkadaşım dedi ki "Sibel Can çok güzel okur bu şarkıyı." Ben "Olmuyor işte isimsiz olunca" dedim. "Yok dinletelim şunu" dedi. O şekilde Sibel Can şarkıyı dinledi ve aldı. Sibel Can o şarkıyı okuduktan sonra herkes Ayla Çelik demeye başladı. İsmime kovuştum yani. Ben mutfakta da çok mutluyum, ama sahnenin de başka bir keyfi var. ikisinden de kazanıyorum. Genelde beste olduğu zaman ya tek başıma kazanıyorum ya iki kişi yaptıysak iki kişi kazanıyorum, ama sahne olduğu zaman sonuçta orada 30 kişi var, 30 kişi beraber kazanıyoruz.

Ayla Çelik: Beni Zorla Polemiklerin İçine Çekiyorlar

Rapçi Diye Tanıtılan İsimlerin Rap'le Alakası Yok

Ülkemizde pop rap çok önemli bir açıktı, yoktu çünkü. Neden yoktu? Çünkü dinleyicisi yoktu. Şimdi artık rap dinleyicisine kavuştu. Dinleyicisi olduğu için o da var oldu. Güzel mi? Güzel. Daha ileri olacak mı? Kesinlikle olacak. Bazıları rap, bazıları da rap değil bu arada. Rap diye tanıtılan isimlerin bazılarının rap'le de alakası yok. Bildiğin popüler arabesk müzik yapan isimlerde var içinde. Rap müziğin de popu geçmesinde de bir sakınca yok bence. Ayrıca geçsin ne olur ki? Arabesk popu geçti, geçsin. Türkü popu geçti, geçsin. Hepsi geçsin. Bütün yarışlarımız müzik üzerinden olsun. Ne olacak ki? O onunla yarışmış geçmiş, şahane bir şey. Bence hiçbir sakıncası yok.

06.10.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM