Sadün Aksüt: Türk Musikisi Yükseliş Yaşayacak

Sadün Aksüt: Türk Musikisi Yükseliş Yaşayacak

Türk Müziğinin efsane besteci, müzisyeni Sadun Aksüt, sahip olduğu geniş arşivini İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Arşiv Dökümantasyon Merkezine bağışladı.

87 yaşındaki duayen sanatçı yaptığı bu bağış ile ilgili Yeni Şafak Gazetesine yaptığı açıklamada İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ile ilgili " 1974 yılında hoca oldum. 40 seneden fazla çalıştım. Bu sürede bana unvan veren, arkadaşlar, dostlar kazandıran bu müesseseye vermeyip de  nereye bağışlasaydım… Bir vefa borcum vardı. Böylece bir parça ödemeye çalıştım" dedi.

Sadun Aksüt, Türk musikisi bitti diyenlerin aksine bu müzik türünün tekrar yükseliş yaşayacağını düşündüğünü de söyledi. Aksüt:  "Türk musikisi şu anda biraz kayıpta.  Önceleri Arabesk denen nesne, bizi epey zedeledi. Sonra pop çıktı. Bugünde rap müzik var ama ona hiç bakamıyorum aklım ermiyor. Bunlar tabii Türk musikisi için hoş değil. Ancak gençler çok güzel yetişiyor. Onlar güzel musiki yapacaklar. İnşallah Türk musikisinde bir yükseliş yaşanacak" dedi.

03.11.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM