AKM'nin Açılışı İçin Hangi Opera Besteleniyor?

AKM'nin Açılışı İçin Hangi Opera Besteleniyor?

AKM'nin açılışında sunulmak üzere Mimar Sinan Operasını besteleyen Hasan Uçarsu,  Mimar Sinan ile bir gönül bağının olduğunu söyledi ve "bu topraklarda yaşayıp bir şey üretmek isteyen herkesin yolu Sinan'la kesişir" dedi.

Kapandığı 2008 yılından beri sürekli bir tartışma malzemesi olan Taksim AKM'nin yeni yapısı 2020 yılının son ayları ya da 2021 yılının ilk aylarında açılacak.  AKM'nin inşaatı sürerken bir yandan da açılış töreni ile ilgili çalışmalar da başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 29 Ekim resepsiyonunda yaptığı açıklamada: " AKM'nin açılışında Cumhuriyet'e armağan olmak üzere bir Mimar Sinan Operası hazırlıyoruz. Besteyi Mimar Sinan Üniversitesi hocalarından Hasan Uçarsu yapacak" diyerek haberi duyurmuştu.

AKM'nin Açılışı İçin Hangi Opera Besteleniyor?

Hasan Uçarsu, Sabah Gazetesine yaptığı açıklamada Mimar Sinan Operası ile ilgili : " Tek perdelik  bir eser yapmayı düşünüyorum. Bir saat de olabilir 75 dakikaya da çıkabilir. İkincisi, ayakları tarihsel gerçeklere oturan daha dramatik ve epik sahnelemeye uygun bir beste yapmayı düşünüyorum. Mesela Süleymaniye'nin yapılma süreci dramatik bir süreçtir. Sinan Süleymaniye olmadan anlatılamaz. Sonunda hem dönemine hem de sonraki çağlara damgasını vuran Sinan imgesinin ortaya çıkacağı bir iş olsun istiyorum" dedi.

17.11.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM