Cumhuriyetin 100. Yılında 20 Operamız Olmalı !

Cumhuriyetin 100. Yılında 20 Operamız Olmalı !

Başarılı orkestra şefi Gürer Aykal, Cumhuriyet Gazetesine yaptığı açıklamada  "Cumhuriyetin 100. Yılında 20 operamız olmalı" dedi.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrasının 7 Kasım Perşembe akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında Mozart 'ın eserlerinden oluşan konserde sahne alan Gürer Aykal,  "Mozart'la Bir Gece" başlıklı konser öncesince klasik müzik uzmanı Serhan Bali ile özel bir söyleşi yaptı.

"Mozart yöneteceğim konserden haftalar önce bir sevinç kaplar. Partisyonumu okumaya başladığımda içimdeki bu sevinci yöneteceğim orkestracılarla nasıl paylaşacağımı günlerce düşünür en ince ayrıntısına kadar çalışırım"  usta şef, Cumhuriyet'in 100. Yılı ile de ilgili konuştu.

Gürer Aykal yaptığı açıklamada " Cumhuriyetimizin 100. Yılına girerken ülkemizdeki orkestra sayısının 30, operalarımızın 20 olması gerektiğine inanan bir müzik emekçisiyim.  Bu sayılarda sanat kurumlarına sahip bir Türkiye'nin her alanda güçlü olacağına inanan bir orkestra şefiyim. Bu sayılara ulaşmak adına durmaksızın çalışacağım" dedi.

17.11.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM