Süleyman Demirel 84 Devlet Sanatçısını Nasıl Seçti?

Halk Müziği Sanatçısı Musa Eroğlu Hürriyet Gazetesi'ne verdiği röportajda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bir caz şarkıcısı olmak istediğini dile getiren Eroğlu, "Blues'a yakın söylüyorum da. Bir caz şarkıcısı olmak isterdim. Cazcıları, blues'cuları çok seviyorum. Bizimle aynı, sadece dil farkı var. Sazımı, orkestramı alıp Jamaika'ya gitmek ve konser vermek istiyorum" dedi.

Süleyman Demirel 84 Devlet Sanatçısını Nasıl Seçti?
18 sene Kültür Bakanlığı'nda çalışıp 9 bakan değiştiren Musa Eroğlu, Süleyman Demirel'in bu ülkeye hizmet eden birçok sanatçının teşvik edilip ödüllendirilmesi gerektiğini söylediğini şu cümlelerle anlattı:

"Süleyman Demirel 'Bu ülkeye hizmet eden birçok sanatçı var, bunlara teşvik verip ödüllendirelim' dedi. Hatta devlet sanatçılığı ödülü verilecekmiş denildiğinde Eski Güzel Sanatlar Genel Müdürü Mehmet Özel, kafasına göre 22 kişi yazmış. Süleyman Bey öfkelenmiş. 'Ben daha çok sanatçı görüyorum bu ülkede' demiş, atmış o kağıdı. O zamana kadar 17 devlet sanatçımız var. Bunlar dolarla maaş alırlar. Bir yay, bir konser için 10 bin dolara kiralanır. Bizde yok. Özel daha sonra 84 kişi yazmış vermiş. Bu 84 kişinin içinde ben de varım. Verecekleri bir plaket. Süleyman Demirel ödüllendirdi insanları." 

03.12.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM