Dilek Koç - Kapadokya Türküleri (2019)

Dilek Koç -  Kapadokya Türküleri (2019)

2000 yılından beri Yunanistan'ın Selanik ilinde yaşayan ve orada müzik üreten Dilek Koç'un 2019 yılında Yunanistan'da yayınlanan "Kapadokya Türküleri" albümü Türkiye'de Kapadokya ve çevresine ait olan türkülerin yorumu tarafından yapılan yorumları var.

Dilek Koç, Yunanlılara türkü dinleten solist olarak nam salan ve uzun yıllar Yunan solistlerle özel etkinliklere ve konserlere imza atan bir yorumcu olarak kariyerini Yunanistan'da sürdürüyor. Türkiye'de sadece bir tane albümü yayınlanmış. Yunanistan'da ise epey şöhrete sahip. Glikeria başta olmak üzere geleneksel müziğin pek çok yorumcusu ile düetlere imza attı. Her ne kadar Türkiye'de pek duyulmasa da türkülerimizi yurt dışında başarı ile seslendiriyor ve türkülerimize Yunanistanda özellikle çok ciddi bir tanıtım yapıyor.

Kapadokya Türküleri adlı bu albüm tipik bir türkü albümü. Tamamen akustik hazırlanan düzenlemeler de darbuka – zil – bendir – zil – ud – kanun gibi otantik enstrümanlarla çok sağlam bir geleneksel müzik şöleni sunulmuş.  Yunanistan'da Yunan müzisyenlerle yapılan kayıtlardan oluşan albümde Dilek Koç, 16 türkü seslendirmiş. Bunlardan "Bate Koritsia Sto Horo"da  Sakis Georgiou ve "Harman Yeri" adlı türküde Makis Baklatzis ile feat yapmış.

Türkülerden hoşlananların iyi bir yorumcu tarafından hazırlanan , Yunan müzisyenlerce icra edilen ve Orta Anadolu'nun yöresel notalarını içeren tematik bir albüm dinlemek isteyenler bu albümde çok şey bulacak.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

Aman Karamanlı &Adanalı Andavel Bağları Nar Ağacı Bir Sigara Ver Bana Konyalı Mavilim Kaleden Kaleye Çökme Taksim Violin Leylalım Gesi Bağları Mbote Koritsia Sto Horo Leylim Yar İreyhanım Harman Yeri Pınar Başı

02.02.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM