Tuğba Yurt - Sığınak (DMC – 2019)

Tuğba Yurt -  Sığınak  (DMC – 2019)

 

 

 

 

Yayınladığı single 'lar ile başarılara imza atan ve adım adım zirveye yerleşen Türk popunun hem sempatik, hem yetenekli hem de güzel yorumcusu Tuğba Yurt ilk solo albümü "Sığınak"ta oldukça kaliteli ve iddialı bir çizgi sundu.

Tuğba Yurt müzik eğitimi almış, bilinçli bir müzik üreticisi, çok iyi bir sesi ve sıcak bir yorumu var. Adım adım gösterdi kendisini öyle pat diye çıkmadı karşımıza. Bu albümde de bunun haklı ve göstergesi ve başarısı var.

Albümlerin fiziki olarak basımının azalma eğiliminde olduğu 2019 yılında ilk solosunu yayınlayan ve bunu fiziki olarak da yayınlayan  yorumcu albümünde 12 şarkıya yer verdi.

Albüm daha önce Levent Yüksek ve Kubat tarafından seslendirilen ve klasikleşen "Yas" adlı şarkı ile açılıyor. Tuğba bu şarkıyı çok iyi seslendirmiş, özellikle tizlere çıkışı ve oradaki yorumu dört dörtlük.

"Vurkaç" hüzünlü bir pop şarkısı.

"Çürüdüm" albümün en ticari şarkısı. Sezen Aksu imzalı bir şarkı, hafif şımarık hafif alaturka bir şarkı. Albümün gizli hiti.

"Taş Yürek" kaliteli soundu ile dikkat çeken pop- latin bir şarkı. Ben şarkının sözlerini de çok beğendim: " Ben evmen neden bu kadar zor. Bir kalp aşktan ölürken diğerleri sadece dekor".

Albümün geneli için iyi şarkıların yanı sıra çok kaliteli ve duygusal vurucu sözler var diyebilirim. Bazı mısralar öyle vuruyor ki, alıp adamı bir diyardan bir başka diyara götürebiliyor. "Cennetim Olsun" da böyle bir şarkı. Pop – Dans bir melodi olan şarkıda "hadi dön cennnetim olsun" diyor yorumcu.

"Geliyo Geliyo" ,  Hafif alaturka, halka yakın, akılda kalıcı bir melodi ile ortaya çıkartılmış bir şarkı.

"Olan Olmuş" albümün dans şarkılarından. Ben bu şarkının da sözlerini çok beğendim. "Yine de kapamadım aralık kapılar. Yalnız sana değil aşka, bugünün acısı yarının anısı olacak nasıl olsa...."  çok güzel mısralar.

"Adı Aşk" yaylı tınıları ile beni etkiledi.  Erhan Bayrak yine kalitesini gösterdi.

"Sığınak" , albüme adını veren şarkı. Adını albüme vermekte haklıymış. Çünkü albümün en kaliteli şarkısı bu şarkı.İçinde alaturka da var popta var.  Senfonik öğeler içeren bir Mustafa Ceceli düzenlemesi.  Muhteşem bir intro ve Tuğba'nın yorumu da eklenince ortaya güzel her şeyden önemlisi kaliteli bir şarkı çıkmış.

"Nöbetçi" , Hande Ünsal'ın yaptığı bir beste. Romantik ve Tuğba'nın yorumuna yakışan bir şarkı.

Albümün sonlarına gelince "Aşk Ateşi" ve "Masal" da biraz düşüyor gibi albüm ama geneli yüzde 80 oranında iyi bir albüm oldu demek istiyorum. Albümün kapak çalışmasında çekilen fotoğraflarda Tuğba Yurt biraz yaşlı gösterilmiş, bu kız daha genç ve daha güzel.  Albümün içindeki kitapçıktaki fotoğraflar ve grafikler de çok başarışı olmuş.

Birden çok aranjörler çalışılmış, iyi bir sound yakalanmış. Özetle Tuğba Yurt ilk albümünde hem kaliteli hem de ticari, ama daha çok kaliteli şarkılardan oluşan bir albüm hazırlamış. Bu şarkılar günümüz müzik piyasasına göre tek tek – klip klip tanıtacak. Albümün tamamında iyi şarkılar var, iyi bir vokalden iyi şarkılar içeren albümde Tuğba Özerk güzel bir işe imza atmış.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1 – YAS

2 – VUR KAÇ

3 – ÇÜRÜDÜM

4 – TAŞ YÜREK

5 – CENNETİM OLSUN

6 – GELİYO GELİYO

7 – OLAN OLMUŞ

8 – ADI AŞK

9 – SIĞINAK

10 – NÖBETÇİ

11 – AŞK ATEŞİ

12 - MASAL

02.02.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM