Erol Evgin – Altın Düetler -2- (Erol Evgin Prod.-2019)

Erol Evgin – Altın Düetler -2- (Erol Evgin Prod.-2019)

İlkini 2016 yılında yayınladığı "Altın Düetler" adlı albümünün ikincisini 2019 yılında yayınlayan Erol Evgin, bu albümünde de önemli düetlere ve şarkılara yer verdi.

Bu albümün başında Melih Kibar & Çiğdem Talu dönemine ait şarkılar varken albümün ikinci yarısında yorumcunun bu dönemden sonra yayınlanan alaturka ve pop şarkılarından da seçkilere yer verilmiş.

Hem CD hem de Plak olarak yayınlanan albümde 12 şarkı yer alıyor. Tüm şarkılar Erol Evgin klasiği.  Albümün düzenlemelerine İskender Paydaş imza atmış. Ancak şunu söylemek isterim ki İskender Bu albüme hakkını veren düzenlemeler yapmamış. İkinci sınıf bir aranjörün elinden çıkmış düzenlemeler var pek çok şarkıda. Bu böylesine profesyonel bir yorumcuyu ister istemez ofsayta düşürmüş. Altın Düetler albümünün ikincisi hem repertuvarı hem de Erol Evgin'in sıcak ve kaliteli yorumunu içermesi bakımından çok önemli bir albüm. Artıları ve eksileri ile şu notları yazabiliriz:

Deli Divane, şarkısında Funda Arar'la muhteşem bir düete imza atılmış. İskender Paydaş şarkıda biraz yaylıları ihmal etmiş, ama dört dörtlük bir şarkı oldu diyebilirim.

Ajda Pekkan "İçimdeki Fırtına" da düet yapmış. Garip bir biçimde beğenmedim. İlk kez Ajda Pekkan'a uymayan bir ses ve şarkı ve ruh gördüm.  Ajda ya angarya seslendirmiş şarkıyı ya da bir şeyler iyi gitmemiş.

Nil Karaibrahimgil, her zamanki gibi kendi tarzını yansıtmış düetinde. Şarkıya çok güzel eklentiler yapmış ve Erol Evgin'e cici bir renk katmış. " Canım Benim" çok modern ve değişik bir düzenlemeyle karşımıza çıkıyor bu albümde.

"Tüm Bir Yaşam" gibi Yeliz'in seslendirdiği iddialı bir balatı Atiye ile seslendiren Erol Evgin, biraz İskender Paydaş'ın katkıları, biraz da Atiye'nin şarkının ruhuna tam girmemesi yüzünden bu şarkıda isteneni veremedi. Bu kadar dramatik ve senfonik bir şarkıya bu kadar ruhsuz bir düzenleme yapan İskender Paydaş'a çok şaşırdım. Şarkı basitleşmiş, sıradan bir şarkıya dönüştürülmüş desem abartı olmaz.

Zara, albümün en sürpriz yorumcusu oldu. Bence güzel bir renk oldu. "Bir Bakışın Yetti"de düet yaptı Erol Evgin'le.  Zara şarkıya ruhunu katabilmiş mi? Hayır, şarkının düzenlemesi kötü değil ama basit org sesleri kullanılmış kadar sıradan bir sound ile yapılmış.

Albümüm hayal kırıklıklarından biri Ziynet Sali ve "Etme Eyleme" düeti olmuş.  Şarkı payvon şarkısına dönüştürülmüş, Ziynet Sali nerde belli değil, bir duyuluyor bir duyulmuyor.  İçinde otantik öğeler var diye bir şarkıya zurna eklemek, tamam olabilir ama onunda bir raconu olmalı.

Albümde yedinci şarkı ile beraber Erol Evgin'in, Melih Kibar & Çiğdem Talu dönemine ait olan şarkıları bitiyo ve onun diğer dönemlerine ait şarkıları başlıyor. "Bizim Tango" o dönemin son şarkısı. Kalben ile düet yapmış Evgin. Kalben iyi bir seçim. Bu kızın karakteristik bir sesi var, o rengi şarkıya çok güzel sindirmiş. Güzel bir düet olmuş.  İskender Paydaş bu şarkıda kendisini göstermiş, düzenlemedeki hafif caz tınılar güzel bir lezzet katmış.

"Yeter" albümün en baba yorumlarından biri olmuş. Demet Sağıraloğlu düetinde şarkının hakkını vermiş. Gerçektende iyi seslendirmiş şarkıyı. Dinlerken onun sıcak sesini duyuyor ve şarkıyı hissediyorsunuz.

İlk "Erol Evgin-84" albümünde yer alan "Sitem" Ceylan Ertem yorumuyla gelmiş.  Ceylan ile Erol Evgin'in sesi uymuş, güzel bir ikili olmuşlar. Ama Ceylan'da olan sıkıntı albümün genelinde var. Özellikler genç popçular bu şarkıları hissedememişler, ya da hissettirememişler. Bu albümün en büyük sıkıntısı. Gençlere inme fikri ile eklenen genç yorumcuların büyük bir bölümü şarkılara ruh katamamış.

Bu "ruh katma" meselesini en iyi yapan genç yorumcu Ferah Zeynep Abdullah olmuş. Aslında o bir oyuncu,  ama kız çok iyi bir şarkıcı. Sesine duygu katmayı biliyor ve çok iyi şarkı söylüyor. Dramatik ve duygusal bir ses rengi var.  "Sen Unutulacak Kadınmısın?" bu albümün Zeynep Abdullah ile beraber en iyi düetlerinden biri olmuş. Mutlaka dinlemelisiniz bu düeti.

Albümün son iki şarkısı kimse kusura bakmasın facia. "Bir İlkbahar Sabahı" adlı alaturka klasiğini pop yapan İskender Paydaş, belki de tarihinin en kötü düzenlemelerinden birine imza atmış. Şarkı payvon şarkısına dönmüş. O kadar kötü bir düzenleme ki çok iyi bir ses olan Deniz Seki bile çaresiz kalmış bu şarkıda. Oysa bu şarkıya o kadar güzel şeyler yapılabilirdi ki. Mesela caz alarturka bir düzenleme ile klasik bir şarkı ve klasik bir yorumcu olan Deniz Seki'nin buluşması efsane olurdu. Benzer sözler albümün kapanış şarkısı "İbadetim" içinde geçerli.  Bu iki şarkıda proje raydan çıkmış, saçmalamış.Ne yapılmak istendi anlamadım, pop mu? Gençlere mi inmek? İnanın anlamadım ama bu iki şarkı ciddi facia olmuş.

Özetle çok nitelikli, kaliteli ve güzel bir proje albümü olmuş "Altın Düetler-2-" albümü. Erol Evgin ilk günkü gibi canlı ve heyecanlı, ilk günkü gibi canavar gibi şarkılarını seslendirmiş. Bazı genç yorumcular şarkıların altında ezilmiş. Albümün kapak tasarımı, içindeki fotoğraflar ve grafikler, bilgiler çok güzel olmuş. O nostaljik tadı vermiş. Ama İskender Paydaş bu albümün en vasatı olmuş. Ona hiç yakıştırmadığım düzenlemeler çıkmış bazı şarkılarda. Keşke biraz daha asılsaydı düzenlemelere kendi adına da yakışan işlere imza atsaydı. Mutfakta ne döndü bilemem ama albümün en büyük eksisi düzenlemeleri.

Hem CD , hem LP  hem de dijitalde yer alan bu albüm özel bir seçki. "Altın Düetler -2-" albümü arşivlerde olması ve dinlenmesi gereken bir albüm olmuş.  Eksileri olsa da heyecanla dinlenecek bir proje albümü olmuş. Edinmekte fayda var.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

Deli Divane - Funda Arar    İçimdeki Fırtına - Ajda Pekkan    Canım Benim - Nil Karaibrahimgil    Tüm Bir Yaşam - Atiye    Bir Bakışın Yetti - Zara    Etme Eyleme - Ziynet Sali    Bizim Tango - Kalben    Yeter - Demet Sağıroğlu    Sitem - Ceylan Ertem    Sen Unutulacak Kadın mısın - Farah Zeynep Abdullah    Bir İlkbahar Sabahı - Deniz Seki    İbadetim - Şebnem Keskin

05.02.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM