Ümit Besen – Ümit Besen İle Başka Sahne (DMC- 2019)

Ümit Besen – Ümit Besen İle Başka Sahne (DMC- 2019)

Müzik dünyasının fantazi -taverna-arabesk ve son olarak da rock müziğinde yaptığı başarılı yorumlar ve albümlerle kırk yılın üstünde bir süredir müzik yapan Ümit Besen'in beş şarkılık bu EP türündeki albümünde eski ve yeni şarkılarının yanı sıra bir tane de düete imza attı.

Ümit Besen albümünde seksenli yıllara damgasını vuran  "Okul Yolunda" ve "Dostlar Sağolsun" adlı iki klasiğini tekrar yorumladı. Bu iki şarkıyı yıllar sonra tekrar dinlemek güzel bir duygu veriyor. Ümit Besen albümde Gülden ile bir de düete imza attı ve "Değiştim" adlı şarkıyı seslendirdi. "Değiştim" çok kaliteli ve iyi bir şarkı. Modern bir soundu var. Gülden ile Ümit Besen'in düeti de çok hoş olmuş.

Bu albümün en büyük sıkıntısı albüme hiç bir tanıtım yapılmaması, bırakın tanıtım yapmayı albümün yayınlandığına dair bilgi paylaşımı bile yapılmadı. DMC promosyon işini epey bir boşlamış gibi.  Bu albümün bir diğer özelliği de 2019 yılında yaygınlaşan albümlerin fiziki ortamda yani CD olarak yayınlanmaması modasına uyması. Yani albüm CD olarak yayınlanmadı, sadece dijital müzik platformlarında yayınlandı. Projeye tanıtımın da yapılmaması eklenince albüm epey bir güme gitti diyebilirim.

Albüm Ümit Besen'in seslendirdiği "Gidiyorum Buralardan" ile açılıyor. Şarkı tipik bir Ümit Besen şarkısı. Romantik , sadece ve Ümit Besen'in klasikleşen sounduna ile hazırlanmış.

"Değiştim" sözü ve müziği Gülden'e ait bir şarkı.  İçinde rock tınılar da var. Hafif depresif bir şarkı, Gülden güzel yazmış, güzel eşlik etmiş Ümit Besen'e. Modern ve kaliteli bir rock balat çıkmış ortaya. Şarkının sözleri de çok kaliteli ve anlamlı: "Seni unutmak için değiştim" çok etkili,anlamlı bir söz. Ben bu şarkıyı çok sevdim,  ama bu şarkının bu kadar da gölge kalmayı hak etmiyor.

"Dostlar Sağolsun" , Ümit Besen'in aynı adlı albümü taşıyan şarkısı. Seksenlerde bu şarkı ve albümü ortalığı yıkmıştı. 35 yıl sonra tekrar kendi şarkısını coverlayan Ümit Besen, şarkıyı yine aynı modda seslendirdi,  sadece düzenlemeye küçük bir rock soundu eklemiş.

"Seviyorum Özlüyorum" adlı şarkıda Ümit Besen Gökçe ile düet yapmış. Ümit Besen'e genç nesil rockerlar düet yapmak çok yakışıyor. Bu renk çok uydu ona.

Albümün kapanış şarkısı Ümit Besen klasiklerinden "Okul Yolunda" adlı şarkı olmuş. Piyano ile başlayan bir intro ve bir tık daha yüksek bir BPM ile hazırlanan şarkı popüler sounda yakın bir düzenleme ile hazırlanmış. Oldukça güzel , sade bir düzenleme olmuş. Şarkının ortasına eklenen distortion gitar solo epey artistik olmuş.

Özetle güzel bir albüm, gerek düetleri, gerek duygusu yüksek repertuvarı çok yakışmış Ümit Besen'e. Ancak albüme hiçbir tanıtım yapılmaması, albümün fiziki ortamda yayınlanmaması biraz onu gölgede bırakmış.

Tamamen dijital platformlar düşünelerek hazırlanmış, albümde yer alan tüm şarkılara bir de performans klibi çekilmiş. Bir akustik sahnede çekilen klipler fena olmamış. Birazda Youtube mantığında hazırlanmış diyebilirim.  Bence çok güzel bir proje, çok güzel bir albüm, ama keşke formaliteden de olsa bir CD olarak basılsaydı. Dijital platformlardan özellikle aramanızı ve  dinlemenizi tavsiye edeceğim bir albüm olmuş. 

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1.Gidiyorum Buralardan

2.Değiştim – Ümit Besen & Gülden

3.Dostlar Sağolsun

4.Seviyorum Özlüyorum - Ümit Besen & Gökçe

5.Okul Yolunda

06.02.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM