Vahdet Vural – Sultanım (Yaşar Kekeva – 2019)

Vahdet Vural – Sultanım (Yaşar Kekeva – 2019)

Seksenli yılların en popüler Arabesk müzik yorumcularından biri olan Vahdet Vural'ın yıllar sonra bir albüm yayınlaması eski yorumcuların üretim yapması adına çok güzel bir şey.  Albümü dinlemeye başlamadan önce kapak ve fotoğrafına baktım Vahdet Vural epey bir değişmiş. Yıllar geçiyor tabii ki, seksenli yıllarda yakışıklılığı ile de dikkatleri çeken Vahdet Vural'ın saçları beyazlamış ama buda yakışmış ona.

Seksenlerin Arabesk'ine bakıldığında Vahdet Vural biraz daha ağır arabesk şarkılar seslendiren kimliği ile akıllarda kalmıştı. Her Arabesk müziği yorumcusu gibi oda doksanlar ve ikibinli yılları biraz suskun geçirdi.

"Sultanım" albümü müzikal anlamda kaliteli bir albüm olmuş. Grafik ve tasarımda siyah rengin hakim olduğu albümde Vahdet Vural'ın fotoğrafları da çok şık olmuş. Bazı fotoğraflarda Adnan Şenses'in andırıyor Vahdet Vural.

Albümün kayıtları çok iyi yapılmış. Tamamı canlı enstrümanlarla hazırlanan albümde kemanlar, çello, viola, bağlama, gitar, obua, ud gibi spesifik enstrümanlar var.  Mix çok başarılı, dolu dolu dinliyorsunuz enstrümanları. Albümün müzik yönetmeni Sait Büyükçınar dört dörtlük bir iş yapmış.

Arabesk albümlerinin üretilmediği bir dönemde bu albümü dinlerken birazda yetmişli ve seksenli yılların arabesk soundunu da anımsıyorsunuz.

Albümde yer alan on şarkının dokuzun bestesi Sait Büyükçınar'a ait. Bir şarkı ise bir klasik. Neşet Ertaş'a ait "Ahirim Sensin". Bu şarkı aynı zamanda albümün açılış şarkısı. Albümün en güzel şarkılarından biri "Seneler" (Zalim Seneler) , anlamlı , kaderli baba bir şarkı.

Ağdalı şarkılarda Vahdet Vural, epey damardan okumuş. Tıpkı geçmişte olduğu gibi okumuş. Yani damardan seslendirmiş şarkıları.  Orta ritimli şarkıların yanı sıra türkü formunda şarkılar da var albümde.  Mesela "Sevemedim Kaderimi" türkü formunda bir arabesk şarkı.

"Yarprak Gibi" adlı şarkının düzenlemesi Sait Büyükçınar'ın müzisyen ustalığına çok güzel bir örnek. Bu albümde aslında usta müzisyen Sait Büyükçınar ile Vahdet Vural'ın kafa kafaya verip ürettiği bir albüm gibi. Büyükçınar üretmiş, Vahdet Vural'da yorumlamış. Bir dönem ortalığı kasıp kavuran bir müzik türü olan Arabesk müziğinin biraz türkü ile biraz alaturka ile buluşturulmuş bir güncel ama nostalji kokan soundu içeren bu albüm bence çok değerli bir albüm. Sanatsal açıdan olduğu kadar iki ustanın bir araya gelmesi bakımından da önemli bir albüm. Popüler kültürün tektipleştirdiği müzik türünün dışında üretilen ve içinde duygu barındıran bir albüm olmuş "Sultanım". Yıllar sonra Vahdet Vural'ı da dinlemek o dönemin müziğini takip edenler adına bir nostalji olmuş.  Ben albümde en çok "Seneler"  -  "Yasaksın Gülüm" adlı iki şarkının dramatik yapısını çok sevdim. Ahmet Selçuk İlkan'ın sözlerini yazdığı "Yarasın" ın sözleri, bestesi ve düzenlemedeki akışda ayrı duygulandırdı beni. "Yarasın" kelimesini redif olarak kullanılması da hoş bir şiirsel nostalji olmuş.

Arabeski merak edenlerin, bu müziğin duygusunu özleyenlerin, bu müzik türünü güncel bir üretimini duymak isteyenlerin, bu müzik türü hakkında araştırma yapanların ve her şeyden çok içlerinden kederli bir şeyler dinlemek isteyenlerin dinlemesi gereken bir albüm. Sait Büyükçınar ve Vahdet Vural'ı bize bu zor müzik koşullarında sunan Yaşar Kekava Plakçılığın ikinci nesil Kekeva Ailesine de teşekkür ve tebrik etmek gerekir.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

Ahirim Sensin - Söz ve Müzik: Neşet Ertaş 

Simdi Yalnızım - Söz: M.Tahir Paker / Müzik: Sait Büyükçınar

Sabah Olmasın - Söz: M.Tahir Paker Müzik: Sait Büyükçınar

Seneler (Zalim Seneler) - Söz: M.Tahir Paker / Müzik: Sait Büyükçınar

Sevemedim Kaderimi - Söz ve Müzik: Sait Büyükçınar

Vurmayın - Söz: M.Tahir Paker / Müzik: Sait Büyükçınar 

Yaprak Gibi - Söz: Tuğrul Hasırcı  / Müzik: Sait Büyükçınar 

Yarasın - Söz: Ahmet Selçuk İlkan / Müzik: Sait Büyükçınar

Yasaksın Gülüm - Söz ve Müzik: Sait Büyükçınar

Yok Gibisin - Söz: Ahmet Selçuk İlkan, Nazife Avlar / Müzik: Sait Büyükçınar

06.02.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM