Tual - Sakin Şehrin Şarkıları (Ossi Müzik – 2019)

Tual - Sakin Şehrin Şarkıları (Ossi Müzik – 2019)

Müzik dünyasının en kaliteli, kendine özgün pop-rock gruplarından biri,  aynı zamandan en şanssız gruplardan biri TUAL. Uzun bir sessizlik sonrasında yeni ekibiyle bir araya geldi ve İskender Türsen'in liderliğinde bu dört şarkılık EP albümü hazırladı.

Albümde dört tane şarkı yer alıyor. Hem dijital platformlarda basıldı hem de az sayıda da olsa fiziki albüm olarak CD ortamında da basıldı. Albüm sakin ve pop caz-  pop rock bir sounda sahip. Üç yeni bir tane de kült olmuş Tual şarkısı var. Besteler Tual grubunun iki beyninden biri olan İskender Türsen'e ait. İskender albümde aynı zamanda şarkıları da seslendirerek grubun vokalliğine de soyunmuş. Burada ilk aklıma gelen şey Tual'in vokal konusunda Sezi ile bütünleşen dramatik yorumunu aradığım oldu. İskender'de müthiş seslendirmiş şarkıları, onun daha sakin, cool ve romantik bir yorumu var. Ama Tual denince benim aklıma  agrasif ve dramatik bir duygusallık geliyor. Bunu da Sezi'nin kendine has yorumu çok iyi başarıyordu. Bu albümde İskender grupta radikal bir değişiklik yapmış ve Sezi'siz Tual'i biraz da mecburen dramatik yapısından uzaklaştırmış.

Dört şarkının yer aldığı albüm "Artık" adlı şarkı ile açılıyor. Blues tınılar kokan gitar soloyla başlayan sağlam bir şarkı.

"Beyaz" da romantik ve gitarların ön planda olduğu bir şarkı.

"Sar Beni" piyano ile açılışı yapıyor, gitar solo ile devam ediyor. Burada şunu ciddi ciddi söylemek lazım, Tual müzikal anlamda ki kalitesini ve özgünlüğünü bu albümde de sürdürüyor.  Bu grup harbi iyi işler yapmış bügüne kadar, kaliteli işlerin markası olmuş.  "Sakin Şehrin Şarkıları" adlı bu albümde de bu özelliğini sürdümüş. Şarkılar gerçekten de sakin bir şehrin sakin şarkıları gibi.  "Sar Bana" nın sözleri de çok ironik: "Hadi yine sar bana, yeni bir hayat sar bana, sanki bakkaldan peynir alırmışçasına" çok hoş sözler. Şarkının ortasındaki solo ile mükemmel ve aynı zamanda cesur. İskender'i tebrik ederim. Türkiye'deki standart müzik kalıplarına meydan okurcasına bir albüm hazırlamış ekip arkadaşlarıyla.  "Sar Beni" albümün melodik ve dramatik şarkısı.

Kapanış ise Tual'in klasiklerinden "Kasım" ile yapılmış. Klasik bir şarkı, hem Tual'in hem de Türk müzik endüstrisinin önemli bir şarkısı. Yeni versiyonunu duymak bana zevk verdi. Şarkının düzenlemesi epey değiştirilmiş. Daha bir aşağıya çekilmiş , hem ton olarak hem de tempo olarak. Başka bir şarkı olmuş adeta.

Popüler kültürün cirit attığı Türkiye müzik endüstrisinde Tual gibi kendine has çizgisi olan ve tüm zamanlarda iyi işlere imza atan, şanssızlıklar yüzünden belki de hak ettiği yer de olmayan, buna rağmen en az on klasik şarkıya imza atan bir grubun müziğe dönmesi bence güzel oldu.

Çok kaliteli , romantik ve düzgün bir albüm olmuş.  Albümün kapak görsel tasarımı da çok cool olmuş.  Kaliteli bir pop- rock hatta içinde blues tınılar içeren albüm dinlemek, romantizmi kaliteli bir biçimde yaşamak isteyenlere  tavsiye edilebilecek bir albüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1) ARTIK

Söz-Müzik: İskender TÜRSEN

Düzenleme: Tual

2) BEYAZ

Söz-Müzik: İskender TÜRSEN

Düzenleme: Tual

3) SAR BANA

Söz-Müzik: İskender TÜRSEN

Düzenleme: Tual

4) KASIM

Söz-Müzik: İskender TÜRSEN

Düzenleme: Yavuz DARIDERE

07.02.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM